Ako sa vyhnúť chrípke počas letu? Letuška má tipy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
A young Asian woman is sitting in her seat as an airplane passenger, experiencing airsickness with symptoms like nausea, vomiting, dizziness, and general discomfort.
A young Asian woman is sitting in her seat as an airplane passenger, experiencing airsickness with symptoms like nausea, vomiting, dizziness, and general discomfort. Foto: ilustračné,www.gettyimages.de

Kde sa skrývajú baktérie a prečo sú rúška stále dobrým nápadom? Letušky odhalili ako sa čo njalepšie vyhnúť ochoreniam. 

Začiatok jesene znamená pre mnohých z nás jedno: chrípkovú sezónu. V túžbe po nekonečnom lete naháňame slnko a hľadáme teplo a denné svetlo. Hoci je dovolenka relaxom, nespočetné množstvo ľudí tvrdí, že po ceste lietadlom ochorie, aj keď všetko vydezinfikujú.

Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o neočakávaných miestach, kde sa ukrývajú choroboplodné zárodky – a ako môžete predísť tomu, aby ste počas najbližšieho letu ochoreli.

Ktoré miesta v lietadle sú najšpinavšie?

Používateľ Redditu a letuška, ktorý si na tejto platforme hovorí HausOfDarling, zverejnil vo vlákne r/AskReddit informácie o najšpinavších miestach v lietadle.

„VŽDY odporúčam, aby ste nikdy, nikdy, nikdy, NIKDY nepoužívali ani nedávali nič do vrecka na sedadle. Sú vyčistené od odpadkov, ale nikdy nie sú ‚vyčistené‘,“ vyvsetľuje letuška.

Používateľka k tomu pridala zoznam nepríjemných vecí, ktoré upratovacie čaty z týchto malých vreciek odstránili, vrátane „špinavých vreckoviek, vreciek na choroby, nohavičiek, ponožiek“, ako aj „žuvačiek, napoly vycucaných cukríkov, jadierok z jabĺk“.

Je to niečo, nad čím sa málokto z nás zamyslí, ale nedostatočné čistenie znamená, že baktérie iných ľudí sa môžu ľahko preniesť na vaše veci, keď zdieľajú priestor vo vrecku sedadla.

Ak napríklad niekto zakašle na svoj mobilný telefón a potom ho vloží do vrecka, množstvo mikróbov tam zostane. Keď si na to isté miesto vložíte vlastný telefón, tieto baktérie sa môžu v priebehu niekoľkých sekúnd dostať do vašich rúk.

Vzhľadom na rýchlu rotáciu letov je pravdepodobné, že vo veľkých častiach lietadiel sa budú nachádzať baktérie, a to aj napriek maximálnemu úsiliu upratovacieho personálu.

Všade tam, kde sa nachádzajú bezpečnostné pokyny – často uložené vo vreckách sedadiel – až po stolíky a toalety, je dostatok nečistôt.

Časopis Insider priniesol desivé výsledky testov výterov, ktoré vykonala kanadská vysielacia spoločnosť Canadian Broadcasting Corporation. Výsledky ukázali, že niektoré opierky hlavy sedadiel sa hemžia stafylokokmi, baktériami E. coli a hemolytickými baktériami, ktoré môžu spôsobiť chrípku a iné nepríjemné ochorenia. Výskum tiež zistil, že vrecká na operadlách sedadiel boli pozitívne testované na aeróbne baktérie a plesne, ako aj koliformné baktérie a E.coli.

Posádka lietadla tiež varovala, že okrem kartičiek s pokynmi, stolíkov a toaliet, ktoré sú celkom samozrejmé, sa v koši nad hlavami a poťahoch sedadiel môžu ukladať aj neviditeľné nečistoty.

Riešenie? Cestovať s dezinfekčným prostriedkom na ruky a dezinfekčnými utierkami.

Safety Information in Airplane Seat Back
Foto: ilustračné,https://www.gettyimages.de/

Ako sa môžem počas letu chrániť pred baktériami?

Predtým, ako sa dostanete na svoje miesto, uložte batožinu do skrinky nad hlavami cestujúcich a potom si okamžite očistite ruky.

Keď si sadnete, prečítajte si bezpečnostnú kartu a potom ju utrite, aby zostala čistá pre ďalšieho cestujúceho. Pred jedením alebo pitím čohokoľvek z podnosu použite viac dezinfekčného prostriedku na ruky; ani jeho utretie neuškodí.

Keď idete na toaletu, nezabúdajte, že samotné toalety sa pravidelne čistia, ale zámky a kľučky dverí nie. Pred odchodom si dôkladne umyte ruky a po návrate na svoje miesto použite viac dezinfekčného prostriedku, aby ste sa zbavili čo najviac baktérií.

Palubný personál síce tvrdí, že poťahy sedadiel sú s väčšou pravdepodobnosťou vyčistené, ale nie je to záruka.

Ak ste skutočný bacilonosič, možno by ste mali pred letom zvážiť investíciu do jednorazového alebo opakovane použiteľného poťahu na sedadlo.

Cleaning fingers with wet wipes
Foto: ilustračné,https://www.gettyimages.de/

Spôsobuje recyklovaný vzduch v lietadlách choroby?

Hoci sme všetci počuli hororové príbehy o tom, že recyklovaný vzduch na palube lietadiel je príčinou chorôb, nie je to také jednoznačné.

Podľa výskumu Medzinárodnej asociácie leteckých dopravcov (IATA) je kvalita dodávaného vzduchu na palube lietadla oveľa lepšia ako vo väčšine vnútorných priestorov.

„Riziko prenosu v modernom prostredí kabíny je nízke z viacerých dôvodov: cestujúci sú otočení rovnakým smerom, operadlá sedadiel pôsobia ako bariéry, vzduch prúdi zhora nadol a vzduch je tiež veľmi čistý,“ uvádza IATA.

Vzduch v kabíne lietadla sa zvyčajne osviežuje 20 až 30-krát za hodinu, čo je približne 10-krát častejšie ako vo väčšine kancelárskych budov.

Polovicu vzduchu na palube tvoria vysokoúčinné filtre na zachytávanie pevných častíc – alebo HEPA – a druhých 50 % tvorí čerstvý vzduch.

V súčasnosti sa predpokladá, že filtre HEPA majú 99,993-percentnú účinnosť, pokiaľ ide o odstraňovanie baktérií a vírusov.

V lietadlách sa zohľadňuje aj smer prúdenia vzduchu. Vo všetkých lietadlách sa prúdi zhora nadol, a nie po celej dĺžke lietadla, čo znamená, že počas letu nebudete dýchať baktérie iných ľudí.

Commercial aircraft cabin with passengers
Foto: ilustračné,https://www.gettyimages.de/

Mali by sme v lietadle nosiť rúško?

Aj keď sa zdá, že časy, keď boli rúška v lietadlách povinné, čo je pozostatok z čias COVID-19, sú už dávnou minulosťou, ľudia sa stále rozhodujú nosiť ich počas letov.

Ale prečo? Preplnené letiská a kabíny lietadiel bez voľných miest by mohli prispieť k ochoreniu ľudí, najmä tých s oslabeným imunitným systémom. Bez ohľadu na to, ako veľmi ste opatrní, koľko dezinfekčných prostriedkov používate a aký veľký odstup máte od kašlajúcej osoby, baktérie si môžu nájsť cestu k vám.

Vzhľadom na to odborníci odporúčajú zvážiť nosenie rúška, ak sa obávate, že sa počas cestovania nakazíte.

„Ak sa chcete vyhnúť vírusovej infekcii dýchacích ciest, mali by ste nosiť rúško a často vykonávať hygienu rúk,“ povedal lekár Dr. Bernard Camins z Mount Sinai Health System.

Podľa odborníkov nie sú všetky rúška rovnaké. Hoci už všetci vieme, že látkové rúška na tvár nie sú najúčinnejšie, nie všetky ľahko dostupné varianty sú tiež mimoriadne dobré.

Woman, thinking and mask in airport for travel, protection and airline covid 19 policy. Immigrant, passport and PPE at window for journey, safety and waiting for flight with Mpox awareness and health
Foto: ilustračné,https://www.gettyimages.de/

Rúška N95 a KN95 sa často považujú za najlepšie možnosti, a to aj preto, že sa môžu pochváliť vysokou filtračnou schopnosťou spolu s tesným priliehaním na nos a ústa.

Ak ste jedinou osobou v lietadle, ktorá má na sebe rúško, stále budete chránení a vďaka systému filtrácie vzduchu na palube pravdepodobne zachytíte menej baktérií ako na zemi.

Ak teda zvažujete, že pri najbližšom lete použijete rúško, nezbavujte sa ho na letisku, ale počkajte, kým sa ocitnete na čerstvom vzduchu, aby ste sa mohli ešte raz zhlboka nadýchnuť. A nech už to urobíte akokoľvek, nezabudnite si počas celej cesty zaobstarať dezinfekčný krém na ruky, ktorý bude vaším najlepším priateľom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať