BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – A4 – asociácia združení pre súčasnú kultúru s poľutovaním prijala stanovisko ministra kultúry Daniela Krajcera k výsledkom verejnej súťaže na dramaturgickú spoluprácu pri realizácii kultúrnych aktivít v Dome umenia v Bratislave.
Hoci vítajú zrušenie spornej súťaže, vnímajú toto vyjadrenie ako alibistické, so snahou zamiesť celú kauzu pod koberec. „V tejto situácii preto prestáva ísť o otázku využitia štátnych priestorov, ktorá by sa dala vyriešiť ďalšou súťažou, ale ide o akútny problém vzťahu štátnych orgánov ku kultúre, umeniu a ku kultúrnej obci, ktorá vyjadruje narastajúci nesúhlas s úradníckou svojvôľou,“ píše vo vyhlásení A4 – asociácia združení pre súčasnú kultúru.
Minister kultúry Daniel Krajcer vyzval generálneho riaditeľa Národného osvetového centra (NOC), aby zrušil verejný výber na subjekt spolupráce na činnosť v Dome umenia na Námestí SNP.
Uchádzači nespĺňali podmienky
„Minister adresuje riaditeľovi NOC túto výzvu na základe výsledkov dôsledného preverenia postupu pri uskutočnení tohto verejného výberu na subjekt spolupráce. Po dôslednom preverení totiž dospel k záveru, že ani jeden z prihlásených uchádzačov nesplnil všetky stanovené podmienky na prihlásenie sa, pričom tieto náležitosti skúmalo Národné osvetové centrum a odborná komisia posudzovala len predložené projekty,“ informovala hovorkyňa ministerstva kultúry Eva Chudinová.
Minister kultúry zároveň vyzýva generálneho riaditeľa NOC, aby zopakoval súťaž na výber subjektu spolupráce, nechce, ani nebude zasahovať do názoru odbornej komisie na predkladané projekty. Názor komisie, kvalitu víťazného projektu či kvalitu projektov ostatných uchádzačov nijakým spôsobom nespochybňuje.
O predĺženie nájmu v priestoroch NOC sa usilovalo centrum súčasnej kultúry A4 – nultý priestor. Výberové konanie, ktoré vypísalo NOC, pôvodne vyhrala nezisková organizácia Cylinder. Jej predsedom je bývalý kúzelník Alexander Gerič.
Obavám je koniec
Centrum súčasnej kultúry A4 – nultý priestor koncom augusta informovalo, že obavy o jeho prežitie sú zažehnané. Dôvodom krízovej situácie bola podľa A4 „nejasná budúcnosť ďalšieho zmluvného vzťahu v štátnych priestoroch na Námestí SNP, ale aj pozastavenie schválenej dotácie ministerstvom kultúry z dôvodu nevyrovnanej pohľadávky voči štátu. Tou mala byť nečakaná faktúra za služby od správcu priestorov Národného osvetového centra“.
A4 – nultý priestor už ôsmy rok funguje v provizóriu v priestoroch Domu umenia na Námestí SNP 12 v Bratislave. Multifunkčné nekomerčné centrum súčasnej kultúry sídli v bývalom V-klube, kde pripravuje kultúrny program v rôznych oblastiach súčasného umenia a platí za prevádzkové náklady.
Márne sľuby
Napriek prísľubom o dlhodobej právnej istote bola podľa A4 ich zmluva o spolupráci s Národným osvetovým centrom termínovaná vždy len na niekoľko mesiacov dopredu a od roku 2004 mnohokrát predlžovaná. Vzhľadom na to a potrebu naliehavého riešenia situácie rokovali počas leta zástupcovia A4 s predstaviteľmi Ministerstva kultúry SR s cieľom nájsť model ďalšej spolupráce štátu a neziskového sektora, ktorá sa podľa A4 „v praxi ukázala ako zmysluplná a perspektívna“.
Po dlhoročnej neistote prisľúbilo vedenie ministerstva A4 urýchlené vyriešenie administratívneho problému s pozastavenou dotáciou. Zaviazalo sa tiež podniknúť kroky k presnejšiemu vymedzeniu funkcie priestorov V-klubu ako miesta pre súčasnú umeleckú tvorbu s transparentne a dlhodobejšie zadefinovanými zmluvnými vzťahmi.
Súčasťou komplexného využitia prízemia budovy by podľa informácií A4 z konca augusta „mala byť opäť po rokoch aj kaviareň poskytujúca služby návštevníkom celého Domu umenia, ako aj obnovená funkcia časti priestorov pre verejne prístupné workshopy, prednášky a semináre, čo bola jedna z požiadaviek A4“. Nový model spolupráce sa mal rozbehnúť od začiatku budúceho roka.