Čentéš vyhral tajnú voľbu, Fico zúri,prezident ho nevymenuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico parlament
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) – Plénum Národnej rady SR zvolilo v dnešnej tajnej voľbe Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.

Čentéša podporilo 79 z 80 prítomných poslancov, jeden sa zdržal.

Do funkcie generálneho prokurátora musí vymenovať prezident Ivan Gašparovič.

Podľa predsedu NR SR Richarda Sulíka bol Čentéš zvolený „v súlade so všetkými platnými pravidlami v tajnej voľbe“ a nevidí dôvod, aby ho hlava štátu do funkcie nevymenovala, aj keď Gašparovič avizoval, že si počká na rozhodnutie Ústavného súdu SR. Takúto námietku nepovažuje Sulík za oprávnenú, lebo jediné, čo ústavný súd namietal, bola podľa neho verejná voľba a parlament mu vyšiel v ústrety tajnou voľbou.

„Je to jeho povinnosť, ktorá mu vyplýva z Ústavy SR, tak predpokladám, že si bude plniť svoje ústavné povinnosti,“ uviedol pred novinármi.

Predseda NR SR si nie je istý, či Gašparovič Čentéša vymenuje v septembri, keď by mal byť známy verdikt ÚS SR. Ako podotkol, opozícia robí obštrukcie kde môže.

„Dnes chceli, aby sa 62 ľudí prihlásilo k jednej téme do diskusie, taký pán poslanec Galis, čo on povie k voľbe generálneho prokurátora a ďalších x tam je, ktorí sa k tej téme nevyjadrili a teraz 62 poslancov, to je jasná obštrukcia, to je divadlo,“ zhodnotil dnešné vystupovanie poslancov za Smer-SD. Podľa neho im tečie do topánok, lebo presne vedia, koľko káuz bolo zastavených.

Prezident Čentéša nevymenuje, rovnako by postupoval aj pri Trnkovi

Prezident Ivan Gašparovič zatiaľ nevymenuje za generálneho prokuratúra Jozefa Čentéša, ktorého dnes do funkcie odhlasoval parlament. Agentúre SITA to povedal prezidentov hovorca Marek Trubač. Ako uviedol, hlava štátu považuje celú voľbu za spolitizovanú, pretože koalícia mala dostatok hlasov, aby o prokurátorovi rozhodla zákonným spôsobom hneď v prvej voľbe.

„Pán prezident je presvedčený, že ani zvolený Jozef Čentéš ani Dobroslav Trnka by už nemali byť kandidátmi a byť volení do funkcie generálneho prokurátora. Dnes sú obaja politicky tak rozdelení, že nikto nemôže hovoriť o tom, že nebudú rozhodovať v záujme niektorej z týchto politických strán,“ povedal Trubač.

Podľa prezidenta by bolo ideálne, keby koalícia aj opozícia spoločne zasadli za stôl a našli takého kandidáta, ktorý bude spĺňať všetky požadované podmienky. „Prezidenta mrzí, že to ide až do takých extrémov, ktoré Slovensko vôbec nepotrebuje. Celú situáciu dokonca nazval Kocúrkovom,“ poznamenal Trubač. Hlava štátu si chce počkať na vyjadrenie Ústavného súdu SR. Ten v stredu rozhodol, že prijíma na ďalšie konanie návrh zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého, ktorým napadol verejnú voľbu generálneho prokurátora.

ČENTÉŠ: Prokuratúru chce posunúť novým smerom

Dnešný víťaz parlamentnej voľby kandidáta na generálneho prokurátora Jozef Čentéš chce v prípade menovania viesť túto inštitúciu inak ako Dobroslav Trnka. Podľa Čentéša má každý svoju víziu. „Určite mám aj ja vlastnú, ktorá je odlišná od toho ako ju prezentoval pán doktor Trnka,“ vyhlásil Čentéš na brífingu.

Čentéš
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Svítok

Nechcel hovoriť o tom, či bude aj Trnka vo vedení generálnej prokuratúry, lebo ju nechce budovať na menách, ale aby sa sfunkčnila. Rovnako nepovedal, či bude jeho námestníčkou Eva Mišíková. „Pokiaľ ide o personálne obsadenie Generálnej prokuratúry, k tomu sa nebudem vyjadrovať, je to predčasné. Ja som žiadnemu prokurátorovi nesľúbil žiadne miesto na Generálnej prokuratúre,“ dodal.

V prípade vymenovania Čentéš mieni predložiť nový organizačný príkaz generálneho prokurátora a potom budú nasledovať výberové konania. „Ja žiadneho prokurátora nechcem ani zvýhodňovať, ani znevýhodňovať,“ uviedol, takže kto sa prihlási do výberového konania, má šancu.

Ako prvý krok plánuje zvolať aktív vedúcich prokuratúry, kde naznačí smerovanie a predstaví im novú koncepciu a stanoví kvalitatívne aj kvantitatívne ukazovatele pre prokurátorov, kam sa bude prokuratúra sedem rokov uberať. Kandidátov vyberú komisie a on chce na GP špičku v rezorte a aby sa do čela dostali aj mladí prokurátori. Plánuje ich inšpirovať, aby kvalitne robili, takže kto bude mať úspešne skončené veľké kauzy, málo oslobodených vecí, má veľké šance.

DZURINDA: Voľbou Čentéša prejavila koalícia jednotu

Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda víta zvolenie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Poslanci za SDKÚ podľa neho v dnešnom aj predchádzajúcich kolách pristúpili k tajnej voľbe prokurátora s pocitom zodpovednosti za pokračovanie reforiem vlády Ivety Radičovej. „S potešením konštatujem, že kandidáta podporili všetci poslanci vládnej koalície a prejavili tak jej jednotu,“ uviedol Dzurinda. Je presvedčený, že Čentéš je zárukou pozitívnych zmien v prokuratúre, posilnenia vymožiteľnosti práva a zvýšenia právnej istoty občanov.

Smer-SD zmení nedemokratické rozhodnutia koalície

Smer-SD opraví po vstupe do vlády podľa predsedu strany Roberta Fica všetky nedemokratické rozhodnutia súčasnej koalície. Ako vyhlásil Fico dnes pred novinármi, táto vládna koalícia je nedemokratická. Za jej nedemokratickými tendenciami je podľa neho snaha ovládnuť Generálnu prokuratúru a dosadiť na tento post čistého politického nominanta, ktorý bude slúžiť jej záujmom. ,,Dnešná schôdza NR SR nemala byť, je to výsmech Ústavného súdu SR. Dnes je čierny deň NR SR, ktorý sa dá porovnať s nocou dlhých nožov z tretieho na štvrtého novembra v roku 1994,“ vyhlásil Fico.

Televízory v NR SR
Foto: SITA/Marián Peiger

Slovenská republika podľa Fica nemá otca ani mater. ,,Na čele vlády stojí neschopná premiérka, na čele NR SR neschopný predseda,“ zdôraznil Fico. Podľa neho šéf parlamentu Richard Sulík dnes opakovane zlyhal ako druhý najvyšší ústavný činiteľ. Zároveň protestuje proti tomu, ako koalícia dnes zalepila ústa opozícii. Fico uviedol, že komunikoval s koaličným kandidátom Jozefom Čentéšom na post generálneho prokurátora a ten pri tejto komunikácii dokázal, že je čisto stranícky káder.

Fico sa obáva, že jemu alebo niekomu vybuchne pred dverami pol kila dynamitu, tak ako sa to stalo v deväťdesiatych rokoch predsedovi ĽS-HZDS Vladimírovi Mečiarovi.

Čentéša žiadali o odstúpenie

Podpredseda strany Pavol Paška apeloval na jeho právne vedomie a uvedomenie si možných dopadov svojho zvolenia do funkcie. Tento krok tesne pred schôdzou urobil opozičný kandidát Dobroslav Trnka.

V rozprave k návrhu volebného poriadku o voľbe a odvolávaní funkcionárov počas 19. schôdze Národnej rady SR, na ktorej by mal byť zvolený nový generálny prokurátor, Paška zároveň oznámil, že Smer-SD sa „na tejto fraške,“ teda na tajnej voľbe, zúčastňovať nebude. Rovnako sa zachoval aj poslanecký klub SNS, ktorého poslanci rokovanie opustili.

„Nejde nám o nič iné, len o dodržiavanie pravidiel a dôstojnú korektnú tajnú voľbu generálneho prokurátora bez ohľadu na to, kto bude zvolený,“ tvrdí Paška. Ako povedal, ich cieľom je dosiahnuť stopercentný konsenzus úpravy pravidiel voľby tak, aby nikto nemohol spochybniť víťaza ani akty, ktoré bude z titulu svojej funkcie vykonávať. „Sedem mesiacov nie sme schopní zvoliť ho, lebo medzi vládnym zlepencom vládne nevraživosť, osobná animozita a nepriateľstvo,“ zdôraznil.

Sulík Smeru ustúpil, obálky pri voľbe prokurátora neboli

Hlasovacie lístky poslanci napokon pri voľbe generálneho prokurátora nebudú vkladať do obálok. Pre nesúhlasný postoj poslancov Smeru-SD prišiel s takýmto pozmeňujúcim návrhom k volebnému poriadku predseda parlamentu Richard Sulík a plénum túto zmenu odobrilo. „Mám snahu vyhovieť každej požiadavke, nech je akokoľvek hlúpa,“ povedal.

Nezávislý poslanec Igor Matovič bol zo Sulíkovej veľkorysosti sklamaný. Ako povedal, má informácie, že poslanci za Smer-SD musia svoje lístky ukazovať skrutátorom a teda nehlasujú tajne a hlasovanie s obálkami by takúto prax znemožnilo. Andrejovi Kolesíkovi (Smer-SD) na pozmeňujúcom návrhu chýbalo 15 podpisov, ako to predpisuje rokovací poriadok.

Sulík Kolesíkovi odkázal, že rokovací poriadok žiada 15 podpisov len pri pozmeňujúcich návrhoch k zákonom, ktorým volebný poriadok nie je. Prisľúbil však, že Kolesíkovi podpisy predsa len dodá. „Čo by som ja, pán Kolesík, pre vás nespravil,“ povedal s úsmevom.

Dušan Jarjabek zo Smeru-SD chcel, aby pred voľbou generálneho prokurátora prišiel koaličný kandidát Jozef Čentéš a v pléne zdôvodnil svoju kandidatúru. Snemovňa však koaličnými hlasmi túto žiadosť zamietla.

Fico
Foto: SITA/Marián Peiger

Paška nechápe, čo núti koalíciu v piatok popoludní rýchlo zvoliť Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Ako skonštatoval, Ústavný súd SR prijal v stredu predbežné opatrenie, ktorým pozastavil účinnosť zákona o volebnom poriadku v časti týkajúcej sa voľby generálneho prokurátora, ale nie je v súčasnosti platné, keďže ešte nevyšlo v Zbierke zákonov.

„Kto má aspoň trochu právne vedomie a nie bezvedomie, musí vedieť, že existuje minimálne pochybnosť,“ podotkol. K čo najrýchlejšiemu zvoleniu generálneho prokurátora vedie koalíciu podľa Pašku „snaha ukradnúť na Slovensku čo najviac, sprivatizovať čo najviac a urobiť z ľudí žobrákov. Na to nepotrebujete nič iné, len zalepiť ústa opozícii,“ adresoval koaličným zákonodarcom.

Čentéš chcel naďalej na prokurátora kandidovať

Jozef Čentéš mienil aj naďalej kandidovať na post generálneho prokurátora. Oznámil to predseda NR SR Richard Sulík, ktorý si s Čentéšom vymenil SMS správy na žiadosť predsedu Smeru-SD Roberta Fica. Ako Sulík uviedol pred novinármi, generálny prokurátor sa dnes voliť bude a pôjde o tajnú voľbu, aby parlament vyhovel Ústavnému súdu SR. Ako pripomenul, aby poslanci koalície vyhoveli Smeru, zmenili spôsob voľby tak, že nebudú hlasovacie lístky vkladať do obálok. Zároveň dodal, že koalícia je proti demagogickým rečiam Smeru obrnená trpezlivosťou.

Paska
Foto: SITA/Marián Peiger

PAŠKA: Hanbím sa

Podľa Pašku koalícia pri voľbe generálneho prokurátora predvádza neuveriteľné divadlo, ktoré nedehonestuje len parlament, ale je pľuvancom do očí ľuďom na Slovensku. Ako poznamenal, je to už skoro rok, čo súčasná koalícia uchopila moc a namiesto napĺňania sľubov o transparentnosti a čistote verejného života „sme svedkami bezprecedentného pohŕdania Ústavou SR a princípmi demokratického systému.“

Jediným štátnickým aktom predsedu NR SR Richarda Sulíka boli podľa neho toalety na Bratislavskom hrade. „Kvitujem, že ste znížili ceny,“ adresoval mu.

Terčom opozičnej kritiky sa stali aj televízory, ktoré priniesli pracovníci Kancelárie NR SR do sály po tom, ako poslanci Smeru-SD avizovali, že všetci 62 vystúpia v rozprave k návrhu. Televízory mali slúžiť ako časomiera na obmedzenie dĺžky rozpravy na 12 hodín. „Je v tom kus symboliky, keď som zbadal ako pracovníci kancelárie začali inštalovať tieto predpotopné televízory na meranie času, začali mi behať zimomriavky po tele, lebo tu zavial duch starých časov,“ okomentoval Paška. Ako poukázal, tieto televízory boli v sále použité len raz, a to pri rokovaní o Ivanovi Lexovi.

Pavol Paška a Robert Fico
Foto: SITA/Marián Peiger

Trnka sa vzdal kandidatúry na generálneho prokurátora

Dobroslav Trnka pred dnešnou voľbou generálneho prokurátora vzal späť svoj súhlas s navrhovanou kandidatúrou na vymenovanie za generálneho prokurátora. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová.

Trnka v liste predsedovi parlamentu uviedol: „Som presvedčený, že teoreticky a prakticky je možné ignorovať hocičo, ale taktiež som presvedčený, že akékoľvek rozhodnutie Ústavného súdu Slovenskej republiky sa ignorovať nedá ani v teoretickej polohe. Vzhľadom na to, že som sa presvedčil, kam až ste schopný zájsť pri rešpektovaní rozhodnutí iných ústavných orgánov, nie som ochotný zúčastňovať sa ďalej na konaní, ktoré pro futuro môže opätovne vytvoriť priestor na zodpovedanie otázok možnej ústavnosti, respektíve zákonnosti voľby kandidáta na vymenovanie za generálneho prokurátora Slovenskej republiky.“

Smer-SD žiadal voľbu prokurátora odložiť

Predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) otvoril 19. schôdzu Národnej rady (NR) SR, na ktorej sa poslanci na šiesty pokus pokúsia zvoliť generálneho prokurátora. Predseda klubu Smeru-SD Pavol Paška navrhol, aby sa schôdza vzhľadom na rozhodnutie ústavného súdu nekonala, novelizoval sa rokovací poriadok a konala sa normálna tajná voľba.

„Je to bezprecedentné a je to nehorázne, chceme riadnu tajnú voľbu. (…) Lámete demokraciu a ústavu tejto krajiny,“ povedal Sulíkovi. Poslanci Smeru-SD chcú tak zrejme naťahovať čas až do utorka 21. júna, kedy má podľa neoficiálnych údajov vyjsť v Zbierke zákonov nález ústavného súdu, ktorým sa zrejme znemožní akákoľvek voľba.

Koalícia zrušenie schôdze nepodporila, na žiadosť Pašku však Sulík okamžite zvolal poslanecké grémium.

Poslanci Smeru voľbu obštrukciou nezablokujú

Poslanci Smeru-SD obštrukciou neoddialia voľbu generálneho prokurátora. Pôvodne sa do dnešnej rozpravy mali prihlásiť všetci prítomní poslanci za Smer-SD. Koalícia však presadila, aby sa o každom z dvoch bodov na programe 19. schôdze mohlo rokovať maximálne 12 hodín a rokovalo sa bez prerušenia až do konca schôdze. Čas sa rozdelil medzi jednotlivé poslanecké kluby podľa ich sily. Už predtým rokovanie parlamentu opustili poslanci za SNS.,

Poslanci za Smer-SD majú pri každom bode nárok na vystúpenia v celkovej dĺžke 4 hodiny, 57 minút a 56 sekúnd. Do tohto objemu je zarátaný aj čas pri faktických poznámkach. Poslanci Smeru-SD na skrátenie času reagovali dupotom, bučaním a búchaním po laviciach.

„V rámci demokratického ponímania navrhujem, aby ste rovno na nás, opozíciu, poslali kukláčov, nech nás vyvedú stadiaľto a nemusíme povedať vôbec nič,“ povedal predseda klubu Smer-SD Pavol Paška. Napokon sa do rozpravy k volebnému poriadku prihlásil len Paška.

Poslanci Smeru-SD chceli rečnením zrejme naťahovať čas až do utorka 21. júna, keď má podľa neoficiálnych informácií vyjsť v zbierke zákonov nález ústavného súdu, ktorým sa zrejme znemožní akákoľvek voľba. Do rozpravy sa pôvodne prihlásilo až 64 poslancov, bez obmedzenia času by tak mohla diskusia prebiehať teoreticky niekoľko týždňov aj mesiacov.

Trnkovo odstúpenie Sulíka prekvapilo

Odstúpenie Dobroslava Trnku z dnešnej tajnej voľby predsedu Národnej rady SR Richarda Sulíka (SaS) prekvapilo. „Je to jeho rozhodnutie a právo. Voľba môže legitímne prebehnúť, nevidím najmenší dôvod na to, aby sa voľba nemohla uskutočniť a jej výsledok nebol platný,“ povedal pred novinármi krátko pred začiatkom 19. schôdze parlamentu, ktorej jediným bodom je tajná voľba generálneho prokurátora. Kandidátom, o ktorom budú poslanci rozhodovať, tak zostal iba Jozef Čentéš navrhnutý koalíciou.

Jozef Čentéš
Foto: SITA/Michal Svitok Foto: archív SITA/Michal Svitok

Sulík nevidí dôvod na to, aby voľbu Ústavný súd (ÚS) SR spochybnil. „Celé spochybnenie je len tá verejná voľba a my predsa ideme hlasovať tajne,“ odôvodnil. Pôvodne sa malo voliť verejne, pre tajnú voľbu sa koalícia rozhodla po tom, čo ústavný súd v stredu 15. júna vydal predbežné opatrenie, ktorým verejnú voľbu znemožnil. Práve tento verdikt je príčinou, prečo Trnka z voľby odstúpil, nazdáva sa, že sa malo počkať. Podľa Sulíka však rozhodnutie Ústavného súdu SR nie je pre NR SR záväzné, na druhej strane parlament rešpektuje rozhodnutie súdu, preto poslanci budú voliť tajne.

Predseda parlamentu sa nazdáva, že okolo voľby možno špekulovať až dovtedy, kým nebude zvolený za generálneho prokurátora Trnka. „Možnože ústavný súd vydá tak rozhodnutie, že súhlasíme so všetkými alternatívami takými, kde výsledkom je zvolený pán Trnka, to kľudne môže byť,“ poznamenal. Ak bude Čentéš zvolený a ústavný súd to spochybní, Sulík si počká na zdôvodnenie a na základe toho bude podľa neho koalícia konať.

Pôvodne sa malo voliť verejne, pre tajnú voľbu sa koalícia rozhodla po tom, čo ústavný súd v stredu 15. júna vydal predbežné opatrenie, ktorým verejnú voľbu znemožnil. Práve tento verdikt je príčinou, prečo Trnka z voľby odstúpil, nazdáva sa, že voľba napriek rozhodnutiu súdu môže vyvolať otázky o ústavnosti či zákonnosti voľby generálneho prokurátora. Podľa Sulíka však rozhodnutie Ústavného súdu SR nie je pre NR SR záväzné, na druhej strane parlament rešpektuje rozhodnutie súdu, preto poslanci budú voliť tajne. Sulík tvrdí, že parlament po prvý raz zažije skutočne tajnú voľbu. Prvý raz sa pri hlasovaní budú používať obálky.

Na zvolenie generálneho prokurátora je potrebná jednoduchá väčšina hlasov prítomných poslancov, koalícia väčšinou disponuje.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dobroslav TrnkaDušan JarjabekEva MišíkováIgor MatovičIvan GašparovičJozef ČentéšMarek TrubačMikuláš DzurindaPavol PaškaRichard Sulík