PREŠOV 18. septembra (WEBNOVINY) – Z prešovskej nemocnice v utorok prepustili do domácej liečby spolu šiestich pacientov.
Štyroch, u ktorých viackrát za sebou boli negatívne laboratórne výsledky na hodnoty metanolu v krvi, prepustili už po raňajšej vizite.
Okolo obeda prišli aktuálne výsledky z utorňajších odberov, ktoré boli pozitíve len u dvoch pacientoch, u ďalších dvoch mužov sa metanol v organizme už nepotvrdil.
Lekári preto rozhodli, že môžu ísť popoludní tiež domov. Agentúre SITA to potvrdil Pavol Gazdič, námestník LPS pre nechirurgické odbory Fakultnej nemocnice Jána Adama Reimana v Prešove v utorok krátko po 14:00.
Prijatým pacientom robili dvakrát denne krvné a močové testy, ktorých rozbory ukázali aktuálnu hladinu metylalkoholu v tele.
Nateraz ostávajú v nemocničnom ošetrení ešte dvaja pacienti, ktorých vzorky boli aj v utorok pozitívne. Podľa vyjadrenia Gazdiča, ak u nich v stredu dopadnú laboratórne testy negatívne a nebudú mať ani žiadne iné príznaky otravy po metylalkohole, budú môcť ísť tiež domov.
Nebezpečná otrava
Hospitalizovaní pacienti prišli na vyšetrenie na výzvu polície. Primár uviedol, že hoci nepociťovali príznaky otravy, bolo dôležité už pri podozrení, že vypili nebezpečný alkohol, začať s okamžitou liečbou. Príznaky sa u nich mohli objaviť aj neskôr.
Pacientom po prepustení lekári odporučili počas nasledujúcich dvoch až troch týždňov kontrolu vnútorného prostredia organizmu, čím sa posudzuje zdravotný stav obličiek a neskôr by mali ísť aj na pečeňové testy.
Primár interného oddelenia informoval, že počas svojej 30-ročnej praxi v nemocnici, ani predtým v ambulancii všeobecného lekára, ešte nikdy pacientov v s takouto diagnózou neliečil. Mali skôr pacientov, ktorí požili iné chemikálie.
Kontrola metanolu v krvi
Na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, Prešove a Úrade verejného zdravotníctva SR v Bratislave zriadili pohotovostné služby, ktoré budú prijímať vzorky na stanovenie metanolu v alkohole. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Skalická.
„Verejnosť môže priniesť vzorku na príslušný regionálny úrad, ktorý bude mať v danom týždni pohotovostnú službu v čase od 8:00 do 15:00,“ uviedla Skalická. Ľudia môžu priniesť vzorku na rozbor aj počas víkendu, ak by išlo o stav ohrozenia života. Tento príjem treba však nahlásiť vopred na čísle pohotovostnej služby.
„Na laboratórne vyšetrenie treba priniesť vzorku, ktorá musí mať objem 50 -100 mililitrov. Výsledok bude stanovený v priebehu 30 minút,“ dodala. Cena za rozbor je 30 eur.
V týždni od 18. do 23. septembra má pohotovostnú službu na stanovenie metanolu v alkohole Jana Mýtniková v Prešove, telefónne číslo 0911 545 937. Od 24. do 30. septembra je v Bratislave v pohotovosti Zuzana Sirotná, ktorú možno kontaktovať na čísle 0915 736 822 a od 30. septembra do 7. októbra sa možno obrátiť na Alenu Plžíkovú, ktorá pôsobí v Banskej Bystrici a volať jej v prípade potreby možno na číslo 0907 878 122.