Časť Ameriky je na kolenách, ľudia bojujú o benzín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Život po superbúrke Sandy
Benzín na niektorých staniciach došiel, tam kde je, poriadne zdražel. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) – Ničivá prírodná katastrofa, ktorá v utorok dorazila na východné pobrežie Spojených štátov, neutícha. Kým silný vietor, prívalové vlny a dážď ustali, životy Američanov sa ani zďaleka nedostali do svojich pôvodných koľají. V postihnutom New Yorku, New Jersey a ďalších mestách cítiť eskaláciu napätia, nervozity a strachu.

Život po superbúrke Sandy
Foto: SITA/AP

Nervozita Američanov rastie aj pre nedostatok benzínu. Obyvatelia čakajú pred fungujúcimi pumpami v radoch aj niekoľko hodín. Ceny benzínu rastú, v súčasnosti kupujú motoristi v priemere galón paliva (1 galón = 3,79 litra) za 3,50 dolára. V postihnutom regióne sa nachádza 17 % zo všetkých amerických púmp a miest na predaj pohonných hmôt. V Brooklyne sa majitelia púmp sťažujú, že na nich zákazníci pľujú, nadávajú a trúbia po nich.

Pohonné hmoty už z okolitých štátov do New Yorku zváža aj armáda. Guvernér susedného New Jersey Chris Christie už vydal dekrét, ktorého cieľom je zabezpečiť šetrenie benzínom a naftou. Američania situáciu prirovnávajú k naftovej kríze zo 70. rokov minulého storočia.

Obyvatelia newyorských štvrtí sú bezradní aj na autobusových staniciach. Na jednotlivé spoje čakajú stovky ľudí. V Brooklyne na jednej zastávke stálo približne tisíc obyvateľov, uvádza agentúra AP. Nervozita vždy vyvrcholí, keď autobus dorazí. Vtedy sa začne skutočný boj o miesto, aby sa do autobusu vôbec dostali.

Obrazom: Sandy zanechala po sebe spúšť

Život po superbúrke Sandy
Záplavy neobišli ani newyorské akvárium. Na obrázku sa jeden z obyvateľov podmorského kráľovstva prezerá zatopenú chodbu. Foto: SITA/AP

Život po superbúrke Sandy
Ľudia stoja v radoch, aby si na otvorených čerpacích staniciach zakúpili benzín a naftu. Títo čakajú na svoju chvíľu v Newarku, štáte New Jersey. Foto: SITA/AP
Život po superbúrke Sandy
Aj obyvatelia Manhattanu čakajú na potravinovú pomoc, ktorá dorazila v balíkoch. Foto: SITA/AP
Život po superbúrke Sandy
Mestská doprava je kvôli nefungujúcemu metru preplnená a ľudia sa vozia "pomačkaní" ako sardinky. Foto: SITA/AP
Život po superbúrke Sandy
Zaplavené akvárium v New Yorku. Foto: SITA/AP

Video: Kilometrové rady na benzín a autobusy

Záchranári majú aj päť dní po údere búrky plné ruky prác. Odčerpávajú vodu, pomáhajú pri odstraňovaní škôd, ktoré sa odhadujú až na 50 miliárd dolárov, no najmä pomáhajú ľuďom prežiť.

Úrady hovoria o 102 ľudských životoch, ktoré si besnenie búrky Sandy doteraz vyžiadalo. Len 40 ich zomrelo v New Yorku. V nemocniciach sú stovky zranených a mestá pripomínajú skazu gigantických rozmerov. Mnohé z ulíc New Yorku, najmä časti Manhattanu, stále pohlcuje záplavová voda. Bez elektrického prúdu je na severovýchode USA viac ako 3,8 milióna domácností a spoločností.

Americkým energetikom sa doteraz podarilo obnoviť dodávku elektrickej energie do vyše polovice domácností na východnom pobreží USA, ktoré zostali bez elektriny po búrke Sandy. Bez dodávok bolo pôvodne 8,48 milióna zákazníkov, v súčasnosti nemá elektrinu asi 3,6 milióna zákazníkov v 11 štátoch. V štáte New York je bez elektriny asi 1,2 milióna domácností a firiem, v New Jersey je ich 1,5 milióna. V meste New York zostáva bez elektrickej energie asi 600 000 zákazníkov. Energetické spoločnosti varovali, že obnovenie dodávok môže trvať ešte ďalší týždeň. Veľkým problémom zostáva aj nedostatok pohonných hmôt na postihnutých územiach.

Život po superbúrke Sandy
Foto: SITA/AP
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať