- aktualizované 3. mája 17:00
Petičný výbor v pondelok v podateľni Prezidentského paláca odovzdal petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Tá obsahuje vyše 600-tisíc podpisov.
Čaputová bude k petícii pristupovať zodpovedne
Podľa zástupcov petičného výboru ide o najrýchlejšie vyzbieranú občiansku petíciu v histórii Slovenska. Dokumenty od petičného výboru prevzal Metod Špaček, vedúci kancelárie prezidentky SR Zuzany Čaputovej.
Ústavný súd by mal podľa Kolíkovej posúdiť otázku referenda, je v rozpore s princípmi právneho štátu
„Prezidentka Zuzana Čaputová si ctí petičné právo ako najvyšší prejav vôle občanov a k petícii bude pristupovať maximálne zodpovedne. Lehoty, ktoré jej z ústavy od dnes začínajú plynúť, nebude nijakým spôsobom naťahovať,“ uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec.
Dodal, že na overovaní podpisov bude pracovať viac ako 50 zamestnancov Kancelárie prezidenta SR. Prezidentka sa k ďalšiemu postupu vyjadrí až vtedy, keď sa podarí overiť minimálne 350-tisíc podpisov.
Referendum je Ficova opozičná politika
Strana Za ľudí predpokladá, že po skontrolovaní všetkých podpisov sa prezidentka obráti na Ústavný súd SR s otázkou, či je možné referendum vyhlásiť.
„Referendum je opozičná politika Roberta Fica (Smer-SD – pozn. SITA). Vždy keď prehral voľby, začal zbierať podpisy pod referendum na predčasné voľby. Bolo to tak, keď vládol Mikuláš Dzurinda dvakrát a nestihol to len pri premiérke Ivete Radičovej,“ tvrdí predsedníčka strany Veronika Remišová.
Hlas odovzdal vyše 300-tisíc podpisov za predčasné voľby, Pellegrini odmieta zneužitie referenda (video)
Podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) by bolo vyhlásenie referenda v rozpore s ústavou, keďže ľudia si svojich predstaviteľov volia na štyri roky a výsledok volieb nie je možné zmeniť na základe toho, že sa ich výsledok niekomu nepáči.
„Vždy sa nájde 350-tisíc ľudí, ktorí sú nespokojní s výsledkom volieb. Ak by sme takéto referendum pripúšťali, spôsobovalo by to chaos v krajine,“ dodáva Kolíková.
Státisíce podpisov ako dostatočný argument
„Chcem vysloviť presvedčenie, že takto podpísaná petícia je pre pani prezidentku dostatočný argument, aby v zmysle Ústavy SR vyhlásila referendum, v ktorom budú občania SR odpovedať na základnú otázku, či súhlasia s tým, aby boli predčasné parlamentné voľby,“ povedal na pondelkovej tlačovej konferencii predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico.
Pýta sa, prečo si hlava štátu nenašla pár minút na stretnutie s petičným výborom. Vyjadril obavu, či tento nezáujem o stretnutie nie je náznakom toho, ako sa bude prezidentka správať k referendu a predčasným voľbám. Zároveň rešpektuje, že sa prezidentka môže obrátiť na Ústavný súd SR, ale nevidí na to žiadny dôvod.
„Pokiaľ sa obráti na Ústavný súd SR, aby posúdil ústavnosť otázky, 30-dňová lehota prestáva plynúť a pomerne výrazne sa naťahuje čas, kedy by sa mohla zrealizovať vôľa 600-tisíc ľudí vyhlásiť referendum o predčasných parlamentných voľbách,“ doplnil Fico.
Ozbrojené sily sú apolitické
Ozbrojené sily SR sú v zmysle platnej legislatívy striktne apolitické, upozorňuje ministerstvo obrany v súvislosti s medializovanými zábermi vojakov prenášajúcich krabice s petičnými hárkami za referendum o predčasných voľbách.
Ako ďalej rezort uvádza v tlačovej správe, v prípade vojakov, ktorí boli na uverejnených záberoch, išlo o príslušníkov Čestnej stráže prezidenta SR, ktorí spadajú pod Vojenskú kanceláriu prezidenta SR.
Hodia ústavní sudcovia 600-tisíc podpisov za referendum o predčasných voľbách do koša?
„Bol by som naozaj nerád, ak by boli profesionálni vojaci spájaní s takouto aktivitou a podporou akejkoľvek politickej strany. Zároveň musím uviesť na pravú mieru fakt, že Čestná stráž prezidenta SR nespadá do personálnej, či rozhodovacej právomoci rezortu obrany, ale Vojenskej kancelárie prezidenta SR,“ uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO)
Vojenská kancelária prezidenta SR podľa platnej legislatívy zabezpečuje úlohy súvisiace s výkonom funkcie prezidenta SR ako hlavného veliteľa ozbrojených síl, ako aj úlohy spojené s velením Čestnej stráži prezidenta SR.
Rozhodovať budú o skrátení volebného obdobia
Pod petíciu za referendum o predčasných parlamentných voľbách sa podpísalo približne 600-tisíc obyvateľov Slovenska. Má obsahovať otázku, či ľudia súhlasia s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie NR SR tak, aby sa voľby do NR SR vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda.
Referendum na Slovensku môže vyhlásiť prezident na základe petície aspoň 350-tisíc občanov alebo na základe uznesenia Národnej rady SR (NR SR) do 30 dní od petície, respektíve uznesenia NR SR. Referendum sa vykoná do 90 dní od jeho vyhlásenia. Slovenská ústava prezidentku k vyhláseniu referenda nezaväzuje. Tá ho vôbec nemusí vyhlásiť.