Samosprávy sú základným a veľmi dôležitým pilierom fungovania demokratického systému. Uviedla to v utorok prezidentka Zuzana Čaputová v úvode svojho vystúpenia na 34. sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).
Za veľké pozitívum považuje racionálny a pragmatický prístup pri riešení problémov a schopnosť samospráv ťahať za jeden koniec povrazu. Podľa Zuzany Čaputovej je Slovensko z rozličných príčin v neštandardných podmienkach už od roku 2020.
„Ste stabilizačným pilierom demokracie a oporou, na ktorú sa môže štát v ťažkých chvíľach vždy spoľahnúť,“ uviedla prezidentka pred prítomnými zástupcami samospráv.
Nasledujúce dni môžu priniesť úľavu
Samosprávy podľa Čaputovej právom očakávajú, že pre štát budú partnerom v komunikácii a nie iba vykonávateľom jeho vôle. Zuzana Čaputová, naopak, zase očakáva, že nasledujúce dni môžu priniesť úľavu, pretože vláda odborníkov s nimi bude komunikovať partnersky, odborne a pragmaticky. O to totiž požiadala nového premiéra Ľudovíta Ódora na ich poslednom stretnutí a vie, že má dohodnuté stretnutie s predstaviteľmi samospráv.
Mestá a obce nedostávajú viac peňazí, kompenzácie nevyrovnali schodok 750 miliónov eur
„Môžem si iba priať, aby vláda, ktorá vzíde už z predčasných volieb, bez ohľadu na svoje politické zafarbenie rozumela samosprávam, aby komunikovala s nimi a aby našla politickú vôľu,“ povedala ďalej hlava štátu.
Ocenila krok ZMOS-u
Čaputová predstaviteľom ZMOS prisľúbila, že bude s maximálnou opatrnosťou a dôslednosťou posudzovať všetky zákony, ktoré jej ešte prídu na stôl od súčasného parlamentu, a najmä tie, ktoré by bez odbornej diskusie a pripomienkového konania menili samosprávne kompetencie alebo ďalej znižovali jej príjmy nezodpovednými a populistickými návrhmi.
„Tak isto si prajem, aby sa nám podarilo udržať verejnú diskusiu na civilizovanej a kultúrnej úrovni. V tomto smere veľmi oceňujem krok ZMOS, ktorý sa pridal k iniciatíve Bez hejtu,“ uviedla ďalej Čaputová.
Spravovanie štátu sa musí zmeniť od základov – dôsledná decentralizácia verejnej správy je najväčším nevyužitým potenciálom Slovenska
Rastúca hladina nenávisti vo verejnom priestore podľa hlavy štátu odrádza mnohých kvalitných ľudí od toho, aby sa verejne angažovali, a komunálnym politikom odoberá aj drahocenný čas a energiu, ktorú potrebujú na službu verejnosti.
Silné samosprávy znamenajú funkčný štát
Prezidentka v závere uviedla, že od predstaviteľov samospráv očakáva, že ľuďom poskytnú pocit istoty, bezpečia a komfortu v podobe dobre fungujúcich služieb.
„Len silné samosprávy znamenajú funkčný štát, preto sa v rámci svojich možností budem zasadzovať za to, aby vaše záujmy boli v maximálnej miere rešpektované, lebo vaše záujmy sú záujmy našich občanov,“ skonštatovala na záver Zuzana Čaputová.