ROCESTER 28. novembra (WEBNOVINY) – Britský premiér David Cameron bude žiadať zmeny v zakladajúcich zmluvách o EÚ, ktoré mu umožnia obmedziť imigráciu do Británie z iných členských krajín únie s cieľom využiť tamojší sociálny systém.
Britský predseda vlády predstavil v piatok návrhy na obmedzenie poskytovania sociálnych dávok pre imigrantov z Európskej únie, ktorá britské plány považuje za porušenie svojich základných princípov o voľnom pohybe pracovných síl. Cameron preto žiada zmenu základných európskych zmlúv.
Prídavky na deti v zahraničí sa zrušia
Ak sa mu to nepodarí a jeho Konzervatívna strana zostane pri moci aj po budúcoročných voľbách, sľúbil vypísanie referenda o zotrvaní, či vystúpení Británie z únie. „Zisťujeme, aké časti zmlúv EÚ sa musia zmeniť, no je jasné, že zmluvy zmeniť treba a som si istý, že to dokážeme vyrokovať,“ vyhlásil Cameron.
Britský premiér potvrdil, že imigranti z EÚ v niektorých prípadoch nedostanú sociálne príspevky prvé štyri roky. Žiadateľ o prídavky na deti, sociálne bývanie či o príspevky v nezamestnanosti musí napríklad doložiť, že v Británii pracoval aspoň štyri roky. Ak si do šiestich mesiacov vôbec nenájde prácu, bude musieť Britániu opustiť. Prídavky na deti žijúce v zahraničí sa zrušia úplne.
Briti sa obávajú imigrácie
Nový systém má znemožniť zneužívanie sociálnych výhod. V Británii podľa štatistík žije asi 300 000 imigrantov z EÚ, ktorí pracujú za nízke mzdy ako nekvalifikovaní pracovníci.
Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že imigrácia je pre britských voličov jedným z najväčších zdrojov obáv pred parlamentnými voľbami v roku 2015. Cameronova konzervatívna vláda sa preto snaží čeliť popularite Strany nezávislosti Veľkej Británie (UKIP) sprísnením pravidiel v oblasti prisťahovalectva a sociálnych dávok.
Britskými návrhmi sa treba zaoberať bez drámy
Európska komisia (EK) v piatok uviedla, že návrhy britského premiéra na obmedzenie poskytovania sociálnych dávok pre imigrantov z Európskej únie je nutné pokojne a pozorne prediskutovať. Komisia zdôraznila, že národné parlamenty členských krajín majú na základe európskych zákonov priestor na boj proti zneužívaniu sociálnej podpory v krajine.
„Je na národných poslancoch, aby bojovali proti zneužívaniu tohto systému a zákony EÚ to umožňujú,“ povedal hovorca komisie. Dodal, že v rámci EÚ je nutné sa britskými návrhmi zaoberať bez zbytočnej drámy.