Zbohom mikrovlnke. Odborníci odporúčajú prestať ju používať. Tu je dôvod

mikrovlnka
mikrovlnka Foto: František Stacho

Mikrovlnná rúra sa dlhé roky považovala za revolučný vynález, ktorý zmenil spôsob, akým si pripravujeme jedlo. Od svojho uvedenia na trh v roku 1947 si získala miesto takmer v každej domácnosti a stala sa synonymom rýchlej a pohodlnej prípravy pokrmov. Napriek všetkým svojim výhodám sa však ukazuje, že tento obľúbený kuchynský spotrebič môže predstavovať vážne riziko pre zdravie, ktoré mnohí prehliadajú.

Diskusie o bezpečnosti mikrovlniek

Od začiatku používania mikrovlnných rúr sa objavovali obavy, či je ich prevádzka zdravotne neškodná. Pôvodné diskusie sa zameriavali na vplyv mikrovlnného žiarenia na ľudské telo a výživové hodnoty jedál. Tieto teórie však časom vedci vyvrátili. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je správne používanie mikrovlnnej rúry bezpečné a jedlá v nej pripravené si uchovávajú väčšinu svojej výživovej hodnoty, pretože príprava trvá kratšie a minimalizuje stratu tekutín.

No kým tento technologický zázrak prešiel týmito skúškami, nový výskum odhalil iný, oveľa znepokojivejší problém, ktorý súvisí s čistotou tohto spotrebiča.

Neviditeľné riziko ukryté v mikrovlnke

Vedci zo španielskej univerzity Darwin Bioprospecting Excellence a Univerzity vo Valencii, vedení profesorom Manuelom Porcarom, zistili, že vnútro mikrovlnných rúr je ideálnym prostredím pre šírenie nebezpečných baktérií. Tieto mikroorganizmy sú mimoriadne odolné nielen voči mikrovlnnému žiareniu, ale aj voči vysokým teplotám, ktoré vznikajú pri pravidelnom používaní spotrebiča.

Ako výskum prebiehal?

Tím mikrobiologičky Alby Iglesiasovej analyzoval vzorky z 30 mikrovlnných rúr, ktoré boli využívané v rôznych prostrediach – od domácností, cez kancelárie, až po laboratóriá. Ich cieľom bolo identifikovať, aké faktory najviac ovplyvňujú výskyt a prežitie baktérií vo vnútri mikrovlniek. Skúmali, či na to má vplyv druh jedla, ktoré sa v nich ohrieva, alebo samotný princíp fungovania mikrovĺn.

Znepokojujúce zistenia

Výskumníci identifikovali až 747 rôznych skupín baktérií. Medzi najčastejšie patrili rody Firmicutes, Actinobacteria a Proteobacteria. Rozdiely v zložení baktérií medzi jednotlivými prostrediami boli výrazné – v laboratórnych mikrovlnkách sa našli prevažne neškodné mikroorganizmy, zatiaľ čo mikrovlnky používané na ohrev jedla obsahovali aj patogény, ktoré predstavujú zdravotné riziko.

Zistilo sa, že mikrovlnky často obsahujú baktérie pochádzajúce z ľudskej pokožky, ako sú Bacillus, Micrococcus a Staphylococcus, ktoré sú za bežných okolností neškodné. Zarážajúce však bolo zistenie výskytu baktérií ako Pseudomonas, Enterobacter a Klebsiella, ktoré môžu spôsobovať vážne infekčné ochorenia. Tieto výsledky boli publikované v prestížnom vedeckom časopise Frontiers in Microbiology.

Ako zabrániť množeniu baktérií?

Vedúci výskumu Manuel Porcar zdôrazňuje, že pravidelná údržba mikrovlnky je nevyhnutná. „Baktérie, ktoré sa nachádzajú v mikrovlnných rúrach, môžu byť rovnako rizikové ako tie, ktoré nájdeme na iných kuchynských povrchoch. Mikrovlny ako také ich neodstraňujú, čo bol pre nás prekvapivý objav,“ uviedol Porcar.

Aby sa zabránilo vzniku nebezpečných mikrobiálnych kolónií, odborníci odporúčajú mikrovlnky čistiť po každom použití. Nestačí ich iba pretrieť vlhkou handričkou – je potrebné použiť silné dezinfekčné prostriedky. Dôležité je tiež dbať na to, aby sa vnútro mikrovlnky pravidelne kontrolovalo na viditeľné znečistenie.

Zvážte alternatívy

Ak nie je možné zabezpečiť dostatočnú údržbu mikrovlnky, odborníci odporúčajú zvážiť jej vyradenie z kuchyne. Napriek tomu, že mikrovlnka šetrí čas, riziko spojené s možnými zdravotnými komplikáciami za to nestojí. Moderné technológie ponúkajú množstvo alternatív na rýchlu a efektívnu prípravu jedál bez nutnosti používať tento potenciálne rizikový spotrebič.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať