Zeleninové záhony už máte plné a ovocné stromy vám poskytujú presne to, čo ste si priali. Premýšľate, čo by ste mohli pestovať ďalej? Možno vás lákajú huby a predstava, že ich nemusíte zbierať v lese, ale priamo vo svojej záhrade. Alebo aspoň šampiňóny. Pravdepodobne to nebude fungovať, no existujú iné možnosti.
Máte na záhrade časť, kde rastú ihličnany ako smreky či jedle, doplnené o listnaté stromy, kríky a lesné rastliny? Ak nie, potom sa pestovanie šampiňónov alebo hríbov na vašom pozemku pravdepodobne neuskutoční.
Lesné huby možno pestovať len v prostredí, ktoré pripomína skutočný les. Avšak drevokazné huby sú oveľa menej náročné a nevyžadujú špeciálne podmienky. Ak máte záujem o hlivu alebo shiitake, tento spôsob by mohol byť pre vás tým správnym riešením.
Huby v dreve
Pestovanie lesných húb je komplikované a vyžaduje čas a trpezlivosť. S drevokaznými hubami je to však oveľa jednoduchšie. Stačí si pripraviť niekoľko drevených klátov a pomocou vrtáka alebo podobného náradia vytvoriť otvory.
Na pol metra dlhom kuse dreva môže byť vytvorených 12 až 15 dier, rozmiestnených rovnomerne po celom obvode. Do týchto otvorov vložíte podhubie húb, ktoré chcete pestovať. To sa predáva na drevených klátoch.
Chvíľu si počkáte, ale stojí to za to
Jeseň je čas, kedy si veľa ľudí spomenie na huby, keďže lesy sú plné hríbov. Avšak, pre začatie pestovania húb na záhrade je najlepšie počkať na jar. Do tej doby si môžete premyslieť, kam kláty umiestnite, aby mali ideálne podmienky na rast.
V súčasnosti však môžete drevá predpripraviť. Stačí ich namočiť do vody a odložiť na chladnejšie miesto. „Huby potrebujú na zakorenenie teplotu okolo 15 až 20 °C, vďaka čomu začnú plodiť skôr.
Hotové kmene s podhubím
Zdá sa vám celý proces príliš náročný? Na trhu sú už k dispozícii aj hotové, naočkované kmene s podhubím, ktoré si môžete kúpiť spolu s návodom na použitie. Kláty stačí len namočiť, umiestniť do záhrady a potom už len počkať na úrodu, ktorá príde bez väčšej námahy.