Toxoplazmóza. Postihuje každého druhého, no mozog napadne iba niekoho

toxoplazmóza
toxoplazmóza Foto: www.shutterstock.com

Toxoplazmóza je infekčné ochorenie spôsobené parazitom Toxoplasma gondii, ktoré sa u väčšiny ľudí prejavuje len minimálne alebo vôbec. Hoci zdravým jedincom zväčša neškodí, môže byť obzvlášť nebezpečná pre tehotné ženy a ľudí s oslabenou imunitou. V prípade tehotných žien môže viesť až k závažným zdravotným problémom nenarodeného dieťaťa.

Čo je toxoplazmóza a prečo je tak rozšírená?

Toxoplazmóza patrí medzi najrozšírenejšie infekčné ochorenia na svete. Podľa odhadov sa na Slovensku s týmto parazitom stretla až polovica populácie, pričom väčšina z nich si voči nemu vytvorila protilátky. Ochorenie je pre zdravých ľudí väčšinou neškodné, avšak u osôb s oslabenou imunitou alebo u nenarodených detí môže mať závažné následky.

Ako sa toxoplazmóza prejavuje?

U zdravých jedincov sa prítomnosť parazita v tele často ani neprejaví. Približne 10 % až 20 % nakazených môže pociťovať mierne symptómy, ktoré pripomínajú chrípku. Patria medzi ne mierne zvýšená teplota, bolesť hlavy alebo opuchnuté lymfatické uzliny, najmä v oblasti krku a hlavy. Po odoznení týchto príznakov parazit v tele pretrváva a môže sa pri oslabení imunity reaktivovať.

Nebezpečenstvo pre ľudí s oslabenou imunitou

Pre ľudí s oslabenou imunitou, ako sú pacienti s HIV, rakovinou alebo inými závažnými ochoreniami, môže toxoplazmóza predstavovať veľké riziko. Často vedie k zápalom mozgu, známym ako toxoplazmatická encefalitída. V niektorých prípadoch sa infekcia šíri na ďalšie orgány, čo môže vyústiť do vážnych zdravotných problémov.

Riziká toxoplazmózy počas tehotenstva

Tehotenstvo je najcitlivejším obdobím, kedy sa nakazenie toxoplazmózou môže stať osudným. Ak sa žena počas tehotenstva nakazí prvýkrát, existuje vysoké riziko, že parazit sa prenesie na plod. Výsledkom je vrodená toxoplazmóza, ktorá môže spôsobiť vážne poškodenie nervového systému dieťaťa.

Aké dôsledky má toxoplazmóza na novorodencov?

Vrodená toxoplazmóza môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Deti často trpia hydrocefalom (nadmerné množstvo tekutiny v mozgu), epileptickými záchvatmi, zápalmi očných ciev a sietnice, či mentálnym postihnutím. Poškodenie sa môže dotknúť aj pečene a sleziny, čo sa prejavuje žltkastým zafarbením kože. Niektoré deti však pri narodení nevykazujú žiadne príznaky, ktoré sa môžu objaviť až neskôr, dokonca po niekoľkých mesiacoch.

Ako sa človek nakazí toxoplazmózou?

Najčastejším prenášačom parazita je domáca mačka, ktorá vylučuje infekčné zárodky vo svojich výkaloch. Napriek tomu sa nákaza z mačacích výkalov vyskytuje pomerne zriedkavo, pretože je potrebný priamy kontakt so znečistenými rukami alebo ich požitie. Oveľa bežnejším spôsobom prenosu je konzumácia surového alebo nedostatočne uvareného mäsa, prípadne neumytého ovocia a zeleniny. Parazit neprežije teploty vyššie ako 50 °C (po 20 minútach varenia) alebo nižšie ako –21 °C.

Diagnostika a prevencia

Toxoplazmóza sa diagnostikuje jednoduchým krvným testom, ktorý zisťuje prítomnosť protilátok. Lekári dokážu určiť, či ide o aktuálnu alebo staršiu infekciu. V prípade tehotenstva je dieťa po narodení testované na prítomnosť protilátok.

Ako sa chrániť pred toxoplazmózou?

Základné odporúčania pre každého:

  • Vyhýbajte sa konzumácii surového alebo nedostatočne pripraveného mäsa.
  • Ovocie a zeleninu pred jedlom dôkladne umyte.
  • Dbajte na hygienu: umývajte si ruky po manipulácii so surovým mäsom a po práci v záhrade.
  • Pri záhradných prácach používajte rukavice.

Špeciálne rady pre majiteľov mačiek:

  • Kŕmte svoje mačky len hotovými krmivami, ako sú konzervy alebo granule.
  • Mačacie toalety čistite pravidelne a používajte horúcu vodu na dezinfekciu.
  • Počas tehotenstva prenechajte čistenie mačacieho záchoda inému členovi domácnosti.

Dodržiavanie týchto jednoduchých opatrení vám pomôže výrazne znížiť riziko nákazy a ochrániť zdravie vás aj vašich blízkych. Zdravý prístup k prevencii je kľúčom k bezproblémovému životu.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať