Toto korenie pomaly ničí vaše zdravie! Poznáte všetky riziká a alternatívy? Je na čase zvážiť jeho výskyt vo vašej kuchyni

korenie
korenie Foto: www.shutterstock.com

Väčšina z nás sa pri varení spolieha na zeleninové korenie ako rýchly spôsob, ako jedlám dodať intenzívnu chuť. Jeho univerzálne využitie pri dochucovaní polievok, omáčok či hlavných chodov ho robí neodmysliteľnou súčasťou našich kuchýň. Čo sa však skrýva za touto vôňou a chuťou? Málo kto si uvedomuje, že mnohé z týchto produktov obsahujú prísady, ktoré nemusia byť pre naše telo priaznivé. V tomto článku sa pozrieme na to, aké riziká môže zeleninové korenie predstavovať a aké alternatívy máme na výber.

Nepríjemné prekvapenie na etiketách

Ak ste si niekedy prečítali zloženie zeleninových korení alebo bujónov, možno ste si všimli vysoký podiel soli, cukru a umelých farbív. Skutočnej sušenej zeleniny je v nich často len minimum. Okrem toho v nich nájdete látky, ktoré zosilňujú chuť, ako je glutaman sodný (E621). Ten sa považuje za jeden z najkontroverznejších prídavkov v potravinárskom priemysle.

Hoci viaceré zdravotnícke autority, ako Európsky úrd pre bezpečnosť potravín (EFSA) a americký úrd FDA, označujú glutaman sodný za bezpečný, niektorí jedinci hlásia vedľašie účinky po jeho konzumácii. Ide napríklad o bolesti hlavy, návaly tepla či pocit nevoľnosti, známy ako „syndróm čínskej reštaurácie“. Štúdie zatiaľ nepotvrdili jednoznačnú súvislosť medzi glutamanom a týtmo syndrómom, no odborníci odporúa pozornosť venovať jeho dávkam. EFSA stanovila prijateľný denný limit na úver 30 mg na kilogram telesnej hmotnosti.

Glutaman sodný pod rôznymi menami

Glutaman sodný sa môže skrývať pod rôznymi označeniami, ako MSG, hydrolyzované rastlinné proteíny, autolyzované kvasnice či kvasnicový extrakt. Tieto zložky nájdete v konzervovaných potravinách, polievkach z vrecúska, hotových omáčkach a často aj v snackoch.

Zdravšie alternatívy pre vašu kuchyňu

Ak sa chcete vyhnúť prídavným látkam a uprednostniť prirodzené chute, tu sú tri overené spôsoby, ako dochucovať zdravšie:

  • Čertstvé bylinky a koreniny: Bylinky ako bazalka, rozmarín, tymián alebo koriander dávajú jedlám autentickú chuť a môžete využiť aj ich liečivé účinky.
  • Domáce zmesi korenia: Vytvorte si vlastné dochucovacie zmesi zo sušenej zeleniny, kvalitnej soli (napríklad himalájskej) a obľúbených byliniek.
  • Prirodzené zdroje umami: Pridávajte do jedál potraviny ako paradajky, huby, cesnak či syr, ktoré prirodzene obsahujú glutamát a dodajú pokrmom plnšiu chuť bez prídavných látok.

Malé zmeny, veľký dopad

Aj keď zeleninové korenie nemusí byť automaticky nezdravé, dôležité je vyberať si produkty s minimom prídavných látok a kontrolovať etikety. Prípravou domácich zmesí a používaním čerstvých surovín môžete prispieť k zdravšiemu životnému štýlu a zlepšiť chuť vašich jedál.

Záver

Zeleninové korenie je často súvislosťou medzi chuťou a pohodlím, no jeho vplyv na zdravie nie je zanedbateľný. Stavte na prirodzené ingrediencie, domáce zmesi a prírodné dochucovadla. Týmto spôsobom si udržíte nielen skvelú chuť jedál, ale aj svoje zdravie v lepšom stave.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať