Rady mojej babičky. Vianočné upratovanie kuchyne bude hračka: Stačí táto lacná pomôcka

Vianočné upratovanie kuchyne
Vianočné upratovanie kuchyne Foto: www.shutterstock.com

Moja babička mala vždy overené tipy na predvianočné upratovanie. Hovorila, že aby sviatky priniesli pokoj a harmóniu, domácnosť musí byť dôkladne uprataná. Na Vianoce vraj nemá byť ani smietka prachu. Napriek tomu, že sa v minulosti upratovalo priebežne, vianočné prípravy zahŕňali veľké gruntovanie, ktoré bolo súčasťou tradície. Chcete vedieť, ako si poradila s mastnotou a neporiadkom v kuchyni? Čítajte ďalej!

Tajomstvá babkinho upratovania

Pamätám si, ako babička vždy začínala upratovanie odhora. Vysvetľovala, že je to dôležité, lebo prach a špina pri čistení padajú smerom dolu. Preto vždy najprv umyla police, skrinky a stropné lišty, až potom sa venovala nižším miestam, ako je kuchynská linka, spotrebiče a nakoniec podlaha. „Keď začneš zospodu, na druhý deň sa ti bude zdať, že si ani neupratovala,“ hovorievala s úsmevom.

Babičkin najväčší boj bol vždy s mastnotou, ktorá sa za celý rok usadila na miestach, kam sa bežne nedostanete – na horných policiach, skrinkách pri strope či na sporáku. Podľa nej však nebolo potrebné kupovať drahé chemikálie. Vždy mala po ruke jednoduché, ale účinné triky.

Babičkine domáce čističe

Jedným z jej obľúbených pomocníkov bola sóda bikarbóna, ocot a citrón. „S tým vyčistíš skoro všetko,“ tvrdila. Ale jeden babičkin trik ma vždy prekvapoval: mastnotu čistila olejom! Áno, čítate správne – obyčajný kuchynský olej. Vysvetľovala, že mastnota sa najlepšie rozpustí, keď ju nariedite niečím podobným.

Babička odporúčala naniesť tenkú vrstvu oleja na mastné miesta a nechať chvíľu pôsobiť. Ak bola špina obzvlášť odolná, zmiešala olej so škrobom, aby vznikla hustá pasta, ktorá sa nezošmykne. Po niekoľkých minútach stačilo všetko zotrieť handričkou a opláchnuť vodou s trochou saponátu.

Ako využiť čpavok pri upratovaní?

Na miesta, kde ani olej nepomohol, babička používala čpavok, známy tiež ako amoniak. Tento silný čistič si pripravovala doma: liter vody, štyri lyžice čpavku a jedna lyžica saponátu. Ale pozor – vždy si nasadila rukavice a otvorila okno, aby sa výpary neudržali v miestnosti. Upozorňovala ma, že čpavok nie je vhodný na prírodný kameň alebo nerez, preto vždy najskôr vyskúšala jeho účinok na menej viditeľnom mieste.

Soľ a citrón: Prírodné zázraky na čistenie

Babička často hovorila: „Soľ nie je len na varenie, ale aj na čistenie.“ Pár lyžíc soli nasypala do odtokov a preliala horúcou vodou, aby odstránila nánosy tuku a nečistôt. Okrem toho, soľ v kombinácii s citrónom používala na drevené a plastové dosky. Citronovú šťavu zmiešanú so soľou naniesla na povrch, prešla špongiou a dosky vyzerali ako nové.

Citrusy na lesk a ochranu

Ešte si spomínam na jej trik s citrusovou kôrou. Po čistení nerezového drezu alebo spotrebičov ich pretrela čerstvou kôrou z pomaranča alebo citróna. Hovorila, že éterické oleje v citrusoch dodajú povrchom krásny lesk a príjemnú vôňu. Rovnakú kôru používala aj na drevený nábytok, aby mu dodala svieži vzhľad.

Predĺženie životnosti kuchynských pomôcok

Babička vedela, že starostlivosť o kuchynské náradie je rovnako dôležitá ako čistenie. Drevené varešky, dosky a nože s drevenou rukoväťou pravidelne natierala tenkou vrstvou oleja. Týmto spôsobom ich chránila pred vlhkosťou a predĺžila ich životnosť. „Drevo musí byť hydratované, inak popraská,“ vysvetľovala.

Upratovanie ako rituál

Babičkine rady mi ukázali, že vianočné upratovanie nemusí byť drina, ale môže sa zmeniť na príjemný rituál. S jej domácimi čističmi bola každá kuchyňa pripravená na sviatočné varenie a pečenie bez použitia chemikálií. Ak chcete zažiť ten istý pocit dokonalej čistoty, skúste niektorý z jej trikov – určite nebudete sklamaní!

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať