PVC podlahy alebo laminátové podlahy?

PVC podlaha
zdroj: gettyimages.com

Pri podlahovinách platí, že by sa mali vyberať podľa priestoru, v ktorom budú umiestnené. Nie všetky totiž dokážu odolať vlhkosti alebo vysokej záťaži.

...

Rôznorodé PVC

Podlahy z PVC, teda polyvinylchloridu, pôvodne vznikli ako syntetická verzia linolea. V období od sedemdesiatych rokov sa aj vzhľadom na jeho jednoduchšiu a lacnejšiu výrobu začali masovejšie používať PVC podlahy, ktoré sa navyše chybne označovali ako lino. Tu vznikli korene omylu, že PVC a linoleum sú jedno a to isté, a tie pretrvávajú dodnes.

Kvalitnejšie
PVC podlahy prešli vývojom a v súčasnosti sa už nemusíte báť nevzhľadných bublín a zmrštených rohov, ktoré boli pre PVC podlahy kedysi typické. Vďaka sklenenému vláknu, ktoré kvalitné PVC podlahy obsahujú, je zabezpečená rozmerová stálosť povrchu. Pri výbere takejto podlahy natrafíte na dva druhy – jednovrstvové homogénne a viacvrstvové heterogénne PVC. Ako názov napovedá, pri jednovrstvovej ide o jednu vrstvu hrubú asi dva milimetre. Viacvrstvová obsahuje až tri časti – nosnú, nášľapnú a vzhľadovú. Vďaka týmto vrstvám má lepšiu kvalitu a životnosť oproti homogénnej. Pri vyššej kvalite však treba priamoúmerne počítať s vyššou cenou.

Široké možnosti
S PVC podlahou vám nehrozia žiadne obmedzenia pri výbere farieb alebo vzorov. S gravírovaným povrchom dokáže naozaj živo imitovať drevo, kameň či korok. Tak ako linoleum, PVC podlahy sú tiež ideálne na presun tepla a podlahové kúrenie, hlavne pri celoplošnom lepení. Povrch je vysokoodolný, pružný, antialergický a vodoodolný. Hodí sa do kuchyne, detskej izby, spálne, chodby, ale aj do kúpeľne a toalety. V poslednom období sa jeho využitie presúva aj do obývacích miestností. Za veľmi veľkú estetickú výhodu sa pokladá nepotrebnosť dilatácie. V preklade to znamená, že nepotrebuje prechodové lišty a sokle. Inštalácia je tak menej náročná a podlaha vyzerá ucelene.

Pozor pri výbere
PVC sa dodáva v klasických baloch alebo v dielcoch v rôznych rozmeroch a hrúbkach. V tomto prípade sa označuje ako vinyl. Okrem rozmerov si však treba všímať niektoré hodnoty uvádzané pri druhoch PVC. Dôležité je zamerať sa na hodnotu bodového zaťaženia, aby sa podlaha neprepadávala, neznižovala objem na miestach s vyšším zaťažením, napríklad pod nožičkami sedačky v obývačke. Kým v spálni vystačíte so záťažovou triedou 21, v obývačke a jedálni s triedou záťaže 22, do kuchyne a chodby voľte 23.

PVC pozitíva a negatíva

  • odolnosť proti opotrebovaniu
  • odolnosť proti vlhku
  • antibakteriálny a antistatický povrch
  • izolant tepla
  • ľahká údržba
  • široká paleta vzorov, štruktúr a farieb
  • priaznivá cena
  • nerecyklovateľný materiál
  • menšia rozmerová stálosť
  • nesmie premrznúť

Laminátová podlaha

Laminátová podlaha je jednou z najviac používaných podlahových krytín v slovenských domácnostiach. Ľahko sa kladie, vyzerá skvele a je nenáročná na údržbu. Ako si vybrať tú správnu?

Plusy a mínusy laminátovej podlahy
Laminátové podlahy sú hygienické, s nízkym obsahom emisií. Vzhľadom ku svojej nízkej konštrukčnej výške sú ideálne na renováciu a modernizáciu interiéru a vďaka robustnosti po nich pokojne môžete jazdiť kreslom na kolieskach. Ale laminátová podlaha je taktiež podlahová krytina citlivá na vlhkosť, a preto nie je vhodná do vlhkých miestností – ibaže by išlo o špeciálnu laminátovú podlahu do interiéru so zvýšenou vlhkosťou. Tak na to myslite. Rovnako tak aj na to, že laminátové podlahy vydávajú dutý zvuk, a tak sa ňou môže do spodných miestností prenášať veľké množstvo kročajového hluku. Aby sa vaši susedia vyspali doružova, nezabudnite preto pri kladení podlahy použiť kročajovú izoláciu.

Prehľad jednotlivých vrstiev laminátovej podlahy
Laminátová podlaha je zložená z povrchovej vrstvy, dekorovej vrstvy, z nosnej dosky a spodnej/zadnej strany. Ďalej je tu použitý UV lak, vďaka ktorému sú laminátové podlahy odolné proti UV žiareniu, a tým pádom aj proti zmenám farieb. Základom laminátovej podlahy je nosná doska z dreva, ktorá tvorí 90% materiálu. Nosná doska je pri laminátovej podlahe vyrobená z drevotrieskovej dosky, MDF dosky (Medium Density Fibre = stredne hustá vláknitá doska) alebo HDF dosky (High Density Fibre = vysoko hustá vláknitá doska). Kvalita nosnej dosky je rozhodujúca pre pevnosť laminátu.

Dekor je viditeľnou súčasťou laminátovej podlahy. Dekorová vrstva je vyrobená z papiera, na ktorý je vytlačený dekor (väčšinou so vzhľadom dreva) z organických farieb reprodukovanými náročnou fototechnickou metódou. Vďaka tomuto výrobnému postupu je pri laminátových podlahách dosiahnutá enormná rozmanitosť farieb a dekorov. Spodná a zadná strana laminátovej podlahy nazývaná aj protiťah, má vodoodpudivé vlastnosti a vyrovnáva pnutie, ktoré vzniká štruktúrou materiálu. Táto vrstva je väčšinou vyrobená z fenolovej živice. Voliteľne sú dostupné niektoré laminátové podlahy aj so zabudovanou kročajovou izoláciou. Laminátové podlahy existujú v hrúbkach od 6 do 12 mm. Čím je podlaha hrubšia, tým je aj odolnejšia. Niektoré laminátové podlahy majú špeciálnu povrchovú úpravu (antistatickú, antibakteriálnu, surface resist, atď) a získavajú tým ďalšie plusové body.

Použitie
Pri rozhodovaní vám pomôžu tzv. úžitkové triedy NK. Horná vrstva laminátovej podlahy určuje jej odolnosť proti oderu. Podľa hrúbky tejto úžitkovej vrstvy sa laminátové podlahy zaraďujú do rôznych úžitkových tried. NK21 – NK23 sú vhodné do obytných priestorov s miernym až intenzívnym namáhaním, NK31 – NK33 sú určené do komerčných priestorov.

Než začnete podlahu klásť
Laminátová podlaha sa vždy kladie ako plávajúca podlaha. To znamená, že sa jednotlivé dosky nespájajú s podkladom. Na okrajoch pri stenách sa musí zachovať dilatačná škára, aby bolo možné pri zmenách teplôt kompenzovať rozpínanie. Ako podklady nie sú vhodné staré podlahové koberce, podlahy z ihlovej plsti (nehygienické, čiastočne mäkké, chýba parotesná zábrana), potery na kameň a na drevo, kde môže číhať príliš vysoká zvyšková vlhkosť.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať