Stromček po vysadení spočiatku vyzerá sľubne, no na jar alebo po pár týždňoch sa z neho stane len suchý pahýľ bez nových výhonkov. Na prvý pohľad mu nič nechýbalo. Kde je teda chyba? Podľa záhradnej expertky môže byť na vine tzv. kvetináčový efekt.
Nakupovanie stromčekov je finančne náročné a zasadenie si vyžaduje nemálo úsilia. O to viac bolí, keď stromček odumrie. Možno dostal málo vody, alebo naopak, bol príliš preliaty. Alebo ho zaskočil skorý mráz, keď ešte nemal čas zakoreniť. A paradoxne, niekedy môžeme stromčeky poškodiť práve tým, že sa o ne príliš staráme.
Veľa snahy, malý úspech
Dokonca aj skúsení záhradníci môžu urobiť chybu. Stačí zasadiť stromček do pôdy s nízkym obsahom živín, alebo kúpiť kontajnerový stromček a snažiť sa mu „pomôcť“ použitím veľkého množstva kompostu, hnojiva a čerstvej zeminy pri sadení. Čo však vyzerá ako starostlivý prístup, môže stromčeku skôr uškodiť.
Nedovoľte stromčeku zlenivieť
Problém nastáva, keď má stromček v mieste výsadby až príliš kvalitnú a živnú pôdu, zatiaľ čo pôda okolo je chudobnejšia. Korene stromčeka nebudú mať dôvod rásť ďalej do okolitej pôdy, pretože všetko, čo potrebujú, majú priamo v jame. Stromček však potrebuje, aby jeho korene prenikli do širšieho okolia, kde budú čerpať vodu a živiny. Bez toho nemá šancu dlhodobo prežiť.
Premiešanie pôdy je základ
Riešenie je našťastie jednoduché. Pri výsadbe je potrebné zmiešať kompost alebo novú zeminu s približne polovicou miestnej pôdy. Tento krok zabezpečí, že korene stromčeka sa nebudú zdržiavať len v živnej jame, ale sa rozšíria do okolitej pôdy, čím sa stromčeku vytvoria lepšie podmienky pre rast a zdravý vývoj.