Ak sa vám darilo pri pestovaní paradajok a všetko išlo podľa plánu – rastliny rástli, kvitli a začali tvoriť plody, možno vás prekvapí, že paradajky už dorástli, no stále zostávajú zelené. Tento jav je pomerne častý a môže mať jednoduché riešenie.
Nedostatok tepla a slnečného svetla
Paradajky sú síce odolné, no na dozrievanie vyžadujú určité podmienky – stabilné teploty a dostatočné množstvo slnečných lúčov. Ak paradajky nedozrievajú, pravdepodobne nemajú dostatok tepla alebo slnka.
Pri výbere miesta pre paradajky si preto dajte pozor na to, aby mali teploty nad 20 °C a aspoň sedem hodín priameho svetla denne. Ak ich vysadíte na miesto, kde sú zatienené stromami alebo budovami, dozrievanie môže byť výrazne spomalené.
Pestovanie v skleníku ako alternatíva
Ak vonkajšie podmienky neumožňujú dostatočný prísun tepla a svetla, zvážte možnosť pestovania v skleníku alebo fóliovníku. Skleníky poskytujú stabilné teploty a ochranu pred vetrom, dažďom či chladnými nocami, čo môže paradajkám pomôcť rýchlejšie dozrieť.
Plesne a nadmerná vlhkosť
Paradajky sú citlivé na plesne, ktoré sa môžu objaviť najmä v prostredí s nadmernou vlhkosťou alebo tieňom. Preto ak sú rastliny na takomto mieste, môžu byť náchylnejšie na choroby. Podobný problém môže nastať aj pri prehnanom zalievaní. Paradajky potrebujú pravidelnú zálievku, no v rozumnom množstve. Zalievať je ideálne ráno alebo večer priamo ku koreňom, a nie do lístia.
Hnojenie pre lepší rast
Ak paradajky nerastú tak, ako by mali, môžete im dopomôcť hnojením. Na výber sú rôzne druhy hnojív, no môžete použiť aj prírodné alternatívy ako kompost, maštaľný hnoj alebo drevený popol. Rastliny často potrebujú najmä dusík, fosfor a vápnik, preto sa zamerajte na hnojivá, ktoré tieto látky obsahujú.
Ak spravíte tieto dve úpravy – poskytnete paradajkám dostatok svetla a tepla a postaráte sa o správne zavlažovanie a hnojenie – určite čoskoro uvidíte pozitívne výsledky.