Prečo sa pustiť do sadenia záhrady práve teraz

sadenie kvetov
sadenie kvetov Foto: www.shutterstock.com

Jeseň je ideálny čas na výsadbu a prípravu záhrady na ďalšiu sezónu. Ak premýšľate nad výsadbou stromov, kríkov, trvaliek, zeleniny alebo dokonca letničiek, výhody jesenného sadenia sú nespočetné. Poďme sa pozrieť, prečo je sadenie na konci sezóny tak výhodné.

Priaznivejšie teploty pre rastliny

Jednou z hlavných výhod jesennej výsadby je príjemné a mierne počasie. Na rozdiel od letného obdobia, ktoré môže byť pre rastliny stresujúce, jeseň ponúka mierne teploty, ktoré sú pre mladé rastliny ideálne. Nepotrebujú toľko vody a nie sú vystavené intenzívnemu slnku, čo znižuje nároky na starostlivosť. Práca v záhrade je tiež pohodlnejšia, keď nemusíte bojovať s letnými horúčavami.

Výborné podmienky pre tvorbu koreňového systému

Na jeseň sa rastliny viac zameriavajú na budovanie koreňového systému než na rast lístkov a kvetov. Toto obdobie je teda skvelé na sadenie stromov, kríkov a trvaliek, pretože chladnejšia pôda podporuje vývoj koreňov. Ešte predtým, než pôda zamrzne, sa môžu rastliny pevne zakoreniť, a keď príde jar, budú pripravené na dynamický rast.

Menej škodcov a chorôb

S chladnejšími dňami a kratšími nocami sa aktivita škodcov výrazne znižuje a aj niektoré rastlinné choroby postupne ustupujú. Vďaka tomu je sadenie na jeseň výhodné, pretože nové rastliny majú menšiu pravdepodobnosť, že budú napadnuté škodcami alebo chorobami, a tým získavajú lepší štart.

Širší výber drevín a kríkov

Záhradnícke centrá majú často na jeseň bohatý výber stromov a kríkov. Chladné počasie pomáha znižovať stres z presádzania, a preto je výsadba väčších rastlín jednoduchšia. Dreviny a kríky zasadené v tomto období majú oproti jarným sadeniciam náskok, pretože sa môžu zakoreniť skôr a na jar začať rásť.

Výsadba trvaliek pre krásu počas celého roka

Jeseň je vhodná aj na sadenie trvaliek, ktoré sa každoročne vracajú a robia vašu záhradu krásnou. Rastliny ako hosty, ľaliovky či rozchodníky môžu využiť jesenné obdobie na posilnenie koreňov, čo im umožní byť na jar plné života a pripravené na kvitnutie.

Výsadba zeleniny a semien

Chladnejšie jesenné počasie je ideálne pre zeleninu, ktorá preferuje nižšie teploty, ako sú šalát, kel, špenát alebo brokolica. Niektoré druhy, ako napríklad mrkva a cibuľa, môžete vysiať na jeseň, aby ste si na jar mohli vychutnať skorú úrodu.

Mnohé letničky sa dajú vysiať už teraz, aby prečkali zimu v pôde a na jar začali klíčiť, keď budú podmienky ideálne. Medzi takéto kvety patria nechtíky, vlčí maky, nevädze a mnohé ďalšie, ktoré sa vysemeňujú prirodzene.

Nižšia spotreba vody

Jesenná výsadba má tú výhodu, že rastliny potrebujú menej vody. Vďaka chladnejšiemu počasiu a častejším zrážkam je zalievanie menej potrebné ako v letných mesiacoch, čo znižuje náročnosť starostlivosti o novovysadené rastliny.

Viac voľného času na jar

Ak vysadíte záhradu na jeseň, na jar budete mať menej práce. Záhrada bude už pripravená a budete si môcť vychutnávať výsledky svojej práce namiesto toho, aby ste začínali odznova.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať