Výber záhradného nábytku je pomerne náročnou úlohou. Nejde tu totiž len o moderný a originálny dizajn, ale aj o dlhodobú funkčnosť a kvalitu. V nasledujúcom článku vám prezradíme, ako spoznáte kvalitu pri vašom vysnívanom záhradnom sete a z nákupu nebudete sklamaní. Inšpirujte sa.
Sezóna grilovačiek, záhradných párty a posedení na terase s priateľmi je tu a okrem výzdoby si rozhodne žiada pohodlný a kvalitný záhradný nábytok. Lenže súprava záhradného nábytku nie je práve najlacnejšia záležitosť a tak je dôležité vybrať si správne.
Dizajn a kvalita musia ísť ruka v ruke
Kvalitná konštrukcia je základ Aby sme mohli zváranú hliníkovú konštrukciu nábytku považovať za špičkovú, mala by byť ošetrená práškovou farbou. Výhodou hliníkovej konštrukcie je najmä to, že nehrdzavie a tak môže byť vonku za každého počasia. Okrem toho je dostatočne pevná a stabilná. Premýšľate, či je lepšia zváraná alebo montovaná konštrukcia? Zváraná je pevná a nezačne sa časom hýbať. Pri montovaných konštrukciách je potrebné pravidelne doťahovať skrutky, pretože sa postupne povoľujú, vznikajú medzery a konštrukcia je nestabilná.
Lacnejší ratanový nábytok aj cez výpredaj
Ak ste sa rozhodli pre montovaný, napríklad drevený nábytok, dajte si pozor, aby bol spojovací materiál mosadzný. Na rozdiel od ocele, mosadz nehrdzavie. Oceľová konštrukcia a spojovací materiál sa používajú pri lacnejšom nábytku. Takto by ste síce niečo ušetrili, ale nábytok by určite nemal zmoknúť, pretože začne hrdzavieť a na terase zanechá červené fľaky. Ak je súčasťou stolíka aj sklo, určite musí byť tvrdené a bezpečnostné, aby neprišlo k rozbitiu a úrazu. Navyše ratanový stôl je vybavený aj prísavkami, ktoré udržia sklo na svojom mieste. Pohodlné sedenie si vyžaduje nielen pohodlný vankúš, ale aj vystuženie stoličky, kresla alebo pohovky. Veľkú časť záťaže absorbuje práve vankúš, určite je ale dobré aj dodatočné vystuženie. Sedenie si teda dobre obzrite aj zospodu. Nábytok z ratanu je vypletaný ručne a tak sú menšie nerovnosti v poriadku. Nemožno ich považovať za závadu alebo za znak nekvalitného nábytku.
Starostlivosť o záhradný nábytok Pokiaľ ide o vankúše a poťahy, mimo sezóny by ste ich mali skladovať v interiéri. Vhodné na ich uskladnenie sú aj exteriérové boxy. Na jar a v lete, keď vankúše používate, to nie je problém, avšak v zime ich treba pravidelne vetrať. V boxe sa drží vlhkosť a vankúše, podsedáky a poťahy by mohli začať plesnivieť. Keď už hovoríme o vankúšoch a poťahoch, musíme spomenúť, že tie kvalitné sú polyesterové s teflónovými vláknami. Od výroby sú impregnované, vďaka čomu môžu byť používané v exteriéri. Keď zmoknú alebo navlhnú, nechajte ich pomaly sušiť v tieni. Na slnku by mohli vyblednúť, alebo by na nich vznikli mapy spôsobené nerovnomerným sušením.
Záhradný kovový nábytok by mal byť umelecký
Kvalitný nábytok má kvalitný poťah so zipsom, vďaka ktorému sa dá vyzliecť a môžete ho prať. Prať by sa mal na 30 stupňoch bez aviváže, aby sa zachovala impregnácia. Odporúča sa aj pranie s impregnačným prípravkom, podobne ako pri outdoorovom oblečení. Impregnačný sprej môžete použiť aj po vypratí poťahov. Hliníková konštrukcia je takmer bezúdržbová a umelý ratan môžete vyčistiť vysokotlakovým čističom, teda wapkou. Nie je ale nevyhnutné použiť wapku, stačí vám aj vedro s vodou, trocha čistiaceho prostriedku a handrička. Nič špeciálne nepotrebujete. Pri drevenom nábytku myslite na to, že agát aj teak je potrebné raz ročne ošetriť olejom, ale nemoriť. Teakové drevo je samo osebe mastné a moridlo by nechytilo.
Pozrite si záhradné sety v týchto e-shopoch:
Odolný umelý ratan Kvalitný umelý ratan je tvarovo aj farebne stály a odolný voči UV žiareniu. Samozrejme, nábytok, ktorý je roky vystavovaný vode a slnku, vybledne, ale nepatrne. Umelý ratan má vysokú tepelnú odolnosť, odoláva teplote od -40 do +60 stupňov, takže nemení svoj tvar ani v horúčave. Pred kúpou si overte aj tieto parametre. Záhradný nábytok sa najčastejšie vyrába z polovičného ratanu. To znamená, že rúrka je rozrezaná na polovicu, ale kvalitatívne v ničom nezaostáva za plným ratanom. Jediný rozdiel je v tom, že plný ratan je drahší a aj dvojnásobne ťažší. Zabudnite na poveru, že čím je ratan hrubší, tým je lepší. Kvalita sa odvíja od použitého materiálu a nie od šírky vlákna.