Popularita nábytku z paliet neustále narastá. Nie len, že je nenáročný na výrobu, ale aj veľmi lacný, trendový a nadčasový. Z paliet si viete vyrobiť prakticky čokoľvek a potrebujete k tomu len minimum financií a troška trpezlivosti, šikovnosti a pracovitosti. Najskôr si budete musieť nejaké tie palety zaobstarať. Ich cena sa líši na základe druhu, veľkosti, ale aj predajcu. Pri nákupe si dôsledne všímajte, či nie je paleta napadnutá plesňou, alebo nemá väčšie praskliny. Menšie nedostatky a trčiace triesky si nevšímajte. Pri ďalšej práci ich veľmi jednoducho odstránite.
Trendová a nadčasová posteľ z paliet
Najpoužívanejším druhom paliet sú europalety, s rozmermi 120 x 80 cm. Sú ideálne najmä v tom prípade, ak si chcete vyrobiť manželskú posteľ s klasickými rozmermi 200 x 160 cm. Menší rozmer 200 x 140 cm vám poskytne kúsok miesta napr. na odloženie telefónu, či budíka. Spojením dlhej a krátkej hrany palety získame presne 200 cm a dve krátke hrany nám dajú 160 cm. Posteľ z paliet máva obvykle dve vrstvy. Rátajte preto s minimálne 8 kusmi paliet.
Postup práce
- palety rozložte na rovnom povrchu tak, ako bude vyzerať výsledná posteľ. Krajšie palety dajte na miesta, kde budú viditeľné
- Zohľadnite veľkosť matraca, ktorý bude na posteli
- v závislosti od matraca a miesta v spálni, na ktorom bude posteľ umiestnená, upravte jej rozmery
- označte si jednotlivé kusy, aby sa vám palety pri konečnom skladaní postele nepomiešali a vedeli ste, čo kam patrí. Označte si aj otočenie palety, napr. vyznačením šípky smerom k oknu na finálnom mieste
Ešte pred výrobou postele musíme palety opracovať. Najskôr povyberajte všetky spinky a malé klinčeky. Vytŕčajúce väčšie klince starostlivo zatlčte. Všetky hrany otupte hoblíkom, brúskou, alebo brúsnym papierom. Hoblík je najlepší, pretože vytvorí krásnu súvislú hranu bez vlniek. Povrch dosiek nahrubo obrúste pásovou brúskou. Dôležité je, aby z paliet netrčali triesky a krycia farba všetko prekryla. Pokiaľ vytvárate na paletách nejaké schodíky, kliny alebo patenty, môžete zapadajúce hrany skosiť, aby do seba lepšie zapadli.
Palety je nutné ošetriť aj špeciálnym náterom. Na trhu sú dostupné impregnačné prípravky proti škodcom, plesniam, drevokaznému hmyzu a hubám. Nezabúdajte na to, že syntetické nátery výrazne zapáchajú. Palety natierajte v dobre vetranej miestnosti. Ideálne je to však vonku, pri minimálnej teplote 7 stupňov. Ďalšie vrstvy náterov aplikujte až po zaschnutí predchádzajúcich. V prípade impregnácie by mal stačiť jeden náter, ktorý bude schnúť vonku počas noci.
Pri výbere posledného náteru máte niekoľko možností: glazúra, krycia farba alebo bezfarebný lak. Glazúra drevo zafarbí, zachová jeho štruktúru, ale takmer nič nezakryje. Bezfarebný lak nezakryje vôbec nič, ale zachová nám drevený vzhľad. Povrchovej farby spotrebujete skutočne veľa, pretože drevo výrazne saje. Zaobstarajte si preto väčšie a ekonomiky výhodnejšie balenie.
Palety môžete použiť nie len na výrobu postele, ale napr aj posteľného čela, či nočných stolíkov. Ak nechcete zachovať pôvodný drevený dizajn, oblepte spodné hrany postele filcovými nálepkami. Otvory v spodných paletách umožňujú rozvíjať vašu kreativitu. Umiestnite do nich LED pásiky s osvetlením a získate originálne podsvietenie postele vo vami preferovanej farbe. Výklenky sú použiteľné aj na predmety bežnej potreby, drobné dekorácie, knihy, alebo aj nápoje. Posteľ z paliet vám umožňuje spať na tvrdom jadre, ktoré prispieva aj ku kvalitnému odvetraniu matraca. Palety v porovnaní s roštom nepružia. Ak vám prekáža tvrdý podklad, siahnite po matraci s vyšším jadrom. Potom vám už nič nebráni v pokojnom a nerušenom spánku.
Pozrite si fotogalériu k článku TU