Jeseň je pre mnohé kvety časom, keď sa pripravujú na chladné mesiace. Zatiaľ čo niektoré druhy musíme zazimovať a uschovať na bezpečné miesto, iné zvládnu prečkať vonku aj počas zimy. Aby ste mali jasno, ktoré rastliny potrebujú špeciálnu starostlivosť a ktoré sa môžu nechať vonku, tu je podrobný prehľad, ktorý vám pomôže.
Predtým, než sa pustíte do čítania, pozrite si aj užitočné video na YouTube kanáli Tintia Clemant aka River Lady, kde sa venuje zazimovaniu kosatcov:
Kosatce s bradatým podnožím (Iris barbata)
Najznámejším druhom kosatcov sú bradaté kosatce, ktoré mnohí pestovatelia poznajú ako vysoké, ale existujú aj menšie odrody. Medzi nimi sú nízke, stredné a miniatúrne bradaté kosatce.
- Pri starších trsoch odrežte stonky hneď pri báze, kde vyrastajú z podnoží, a tiež ostrihajte suché časti listov. Ak sú v strede trsu staré a odumreté časti, tie je potrebné odstrániť.
Kosatce bez brady (Iris sibirica, Iris ensata)
Táto skupina kosatcov sa odlišuje tým, že nemá „bradu“ na vonkajších okvetných lístkoch. Ich zazimovanie je jednoduchšie, a preto ich môžete ešte začiatkom októbra presádzať. Po vysadení dbajte na pravidelnú zálievku a pred príchodom mrazov ich prikryte čečinou.
- U kosatcov sibírskych a japonských nechajte listy do jari. Tie uschnú a prirodzene ochránia podzemné časti rastliny pred mrazom.
Dennovky (Hemerocallis)
Rovnako ako kosatce, aj dennovky potrebujú pred zimou prípravu. Suché listy odstráňte a zelené listy skráťte.
- Dormantné (zimospánkové) odrody dennoviek schovajú svoj vrcholový púčik pod suché zvyšky listov, čím sa ochránia pred mrazom.
- Pri stálezelených odrodách (evergreen) je lepšie zakryť rastliny čečinou, pretože by mohli namrznúť celé.
Gladioly (mečík záhradný, Gladiolus hortulanus)
Mečíky sú obľúbené pre svoje farebné kvety, no na zimu musia byť ich hľuzy vyzdvihnuté zo zeme. Ak ich necháte vonku, mráz by ich mohol poškodiť.
- Hľuzy jemne uvoľnite rycími vidlami, aby ste nepoškodili rastliny.
- Po vybratí odstráňte zvyšky zeminy, staré hľuzy a pripravte ich na uskladnenie.
- Skladujte ich na suchom mieste pri teplote okolo 0 °C v papierových vreckách.
Georgíny (jiřiny, Dahlia)
Hľuzy georgín sa zberajú až po prvých jesenných mrazoch, ktoré zničia ich listy. Na jar potom môžete rastliny rozdeliť a znovu vysadiť.
- Stonky pred zberom odrežte 5 až 10 cm nad zemou a pripevnite na ne štítky s názvom odrody.
- Hľuzy opatrne podryte a nechajte ich niekoľko dní preschnúť na suchom mieste.
Pre uskladnenie georgín potrebujete suchý, chladný a dobre vetraný priestor. V minulosti sa hľuzy skladovali v pivniciach podobne ako zemiaky, no dnes môžete využiť garáže, dielne alebo chladné chodby. Hľuzy je možné uložiť v piesku, mulčovacej kôre alebo ich rozložiť do debien. Je dôležité vybrať miesto, kde hľuzy nevysychajú ani nezačnú hniť kvôli nadmernej vlhkosti.
Týmto spôsobom môžete zabezpečiť, že vaše cibuľoviny a hľuzy prežijú zimu a na jar vám opäť rozkvitnú do krásy.