Či už hľadáte spôsob, ako vytvoriť súkromnú oázu vo svojej záhrade, alebo túžite po krásnej ozdobe, pestrá jeseň vám vždy poskytne množstvo inšpirácie. Okrem farebného lístia môžete objaviť aj zaujímavé plody, neskoré kvety či dokonca špecifické vône, ktoré jesenný efekt ešte viac umocnia. S príchodom chladných rán sa listy drevín začínajú meniť na pestrofarebné odtiene. Je stále čas tešiť sa z posledných kvitnúcich rastlín, no do popredia sa postupne dostávajú práve kríky a stromy, ktoré vynikajú krásnymi jesennými farbami. Jeseň je tiež ideálnym obdobím na ich výsadbu.
Vôňa pečených koláčov
Nielen farbami, ale aj vôňou vás môže zaujať cercidovník. Možno ho počas prechádzky parkom ucítite skôr, než ho uvidíte. Jeho čerstvo spadnuté listy totiž uvoľňujú výraznú arómu. Táto jedinečná jesenná vôňa je často prirovnávaná k vôni cukrovej vaty alebo čerstvo upečených koláčov, a prekvapí vás najmä na miestach, kde by ste to v lete nečakali.
Cercidovníky sa najčastejšie vyskytujú ako husté, rozvetvené stromy, ale nájdete aj kríkovité formy vhodné pre záhrady. Okrem jedinečnej vône dokážu v jeseni očariť svojimi pestrými farbami od ružovej cez žltú až po tmavočervené tóny. Niektoré odrody zaujmú už na jar, keď sa objavia prvé listy, ako napríklad Ruby, ktorá má na jar hnedasté listy a na jeseň sa menia na sýto červené. Iné, ako napríklad Veronika klasnatá, majú listy tmavočervené už od začiatku sezóny a na jeseň prechádzajú do oranžovo-bronzových odtieňov.
Podobne ako cercidovníky sú na jeseň zaujímavé aj judášovce. Ich srdcovité listy menia farbu do krásnych jesenných tónov a na jar kvitnú priamo na holých vetvách, ešte predtým, ako sa objavia listy. Kvety sú farebne rôznorodé – od ružových a fialových až po biele – a upútajú na seba pozornosť. Rastú najlepšie v priepustných a mierne vlhkých pôdach s dostatkom živín.
Jesenné kvety
Pre tých, ktorí hľadajú rastliny s neskorším kvitnutím, je vhodnou voľbou heptakodium jasmínovitý. Tento krík kvitne až na prelome leta a jesene bielymi kvetmi usporiadanými do bohatých latiek, ktoré šíria jemnú, ale výraznú vôňu. Jeho neskoré kvety sú zdrojom nektáru pre včely a motýle, čo z neho robí dôležitú jesennú rastlinu.
Po odkvitnutí zostávajú na kríku ružovočervené zákrovy, takže sa zdá, akoby kvitnutie pokračovalo. Na jeseň jeho listy zožltnú a po opade listov sa odhaľujú zaujímavo tvarované vetvy s odlupujúcou sa kôrou.
Vilíny sú ďalším príkladom kríkov, ktoré vynikajú nielen svojím neskorým kvitnutím, ale aj pestrým jesenným sfarbením. Vyžadujú však dobre priepustnú, humusovú a mierne kyslú pôdu. Staršie rastliny zle znášajú presádzanie, a preto je dôležité starostlivo vybrať miesto ich výsadby.
Vilínu podobná fotergila kvitne v apríli bielymi, jemne voňajúcimi kvetmi. Na jeseň jej listy prechádzajú odtieňmi zlata, oranžovej až po sýtočervené farby. Rovnako ako vilíny, aj fotergila potrebuje vlhkú a kyslú pôdu, kde sa jej bude dariť najlepšie.
Domáce druhy s jesenným pôvabom
Medzi domácimi druhmi si jednoznačne zaslúži pozornosť bršlen európsky. Okrem farbistého lístia zaujme aj netradičnými plodmi. Ich tvar pripomína biret katolíckych kňazov, a práve preto dostal v ľudovej reči názov „kvadrátky“. Semená sú potravou pre vtáky, ktoré ich šíria ďalej do okolia.
Ďalším výrazným druhom je bršlen krídlový, ktorý sa na jeseň sfarbí do ohnivých červených tónov. Aj po opade listov si zachováva svoju ozdobnú hodnotu, keďže jeho vetvy s korkovými lištami vyniknú ešte viac.
Pestré farby a jedlé plody
Vďaka svojim jedinečným, nadýchaným kvetenstvám zaujme aj škumpa vlasatá. Listy sa počas sezóny menia z ružovej až po purpurovú a oranžovú. Muchovník, ktorý bol do Európy privezený už v 18. storočí, je ďalším druhom, ktorý na jeseň očarí ohnivým sfarbením lístia. Jeho jedlé plody sú bonusom na záver leta.
Jarabina ponúka nádherné červené a vínové odtiene listov, ktoré krásne kontrastujú s bielymi plodmi.
Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek krík, každý z nich prinesie do vašej záhrady kúsok jesennej atmosféry, ktorá vás bude sprevádzať počas celej sezóny.