Je možné použiť tapety na drevo?

Tapety na drevo
zdroj: gettyimages.com
...

Vzhľad stien výrazne ovplyvňuje celkový dojem z miestnosti a zohráva významnú úlohu aj pri určovaní štýlu interiéru. Po krátkom období nemilosti si tapety opäť našli svojich priaznivcov. Vďačia za to nie len širokej škále farieb, štruktúr, textúr, povrchov a vzorov, ale aj použitiu nových materiálov, ktoré zjednodušili prácu s nimi. Tapety predstavujú dekoratívny prvok, ktorý dokáže vytvoriť jedinečný a zaujímavý interiér.

Pestrý tapetový svet

Existujú rôzne druhy tapiet. Najjednoduchšie, najlacnejšie, ale aj najmenej kvalitné sú jednovrstvové papierové tapety. Lepenie takýchto tapiet je pomerne náročné, pretože sa ľahko krčia a trhajú. Lepšou možnosťou sú dvojvrstvové tapety. Spodnú vrstvu tvorí papier alebo vláknitá buničina, tzv. vlies. Na vrchnú vrstvu sa aplikujú rôzne materiály – papier, textil, vinyl, sklenené vlákno, koža, drevo alebo kov. Vliesové tapety sú pevnejšie, rozmerovo stabilné, dokážu prekryť aj menšie trhlinky v stene. Práca s nimi je veľmi jednoduchá, rýchla a čistá, lepidlom stačí natrieť iba stenu a na ňu priložiť tapetu. Pri renovácii sa dajú tieto tapety strhnúť nasucho. Dvojvrstvové papierové tapety sú vhodné do všetkých interiérov, okrem vlhkého prostredia. Nie sú vhodné na praskajúce a veľmi nerovné steny. Z času na čas je možné ich očistiť vlhkou hubkou.

Tapety s vrchnou vrstvou z vinylu sú vhodné do všetkých interiérov. Existujú dokonca aj špeciálne upravené tapety, ktoré odolávajú tečúcej vode, preto sa môžu použiť v kúpeľni alebo kuchyni namiesto obkladu. Vinylovú tapetu je možné čistiť namokro so saponátom. Tieto tapety majú plasticky štruktúrovaný povrch, preto veľmi dobre skryjú menšie nerovnosti steny. Textilné tapety pôsobia veľmi elegantne, sú však finančne náročnejšie. Špeciálnu skupinu tvoria natierateľné tapety, ktoré slúžia ako náhrada omietok alebo stierok (tzv. omietkové tapety). Zaujímavé efekty vytvoríte aj použitím tapiet s kovovou fóliou alebo tapetami s granulátom granitu a kameňa.

Bordúry Na oživenie tapiet sa používajú ozdobné pásy – bordúry. Predávajú sa v päťmetrových kotúčoch, sú samolepiace a majú dĺžku 10 metrov. Bordúry rozčlenia miestnosť a opticky pomáhajú zlepšiť jej proporcie. Štruktúrované bordúry sa lepia tesne k okraju tapety, papierové sa môžu lepiť priamo na hladké papierové tapety.

Pozrite si tapety v týchto e-shopoch:

Aby bol výsledok dokonalý Tapetovanie je rýchla a čistá práca, ktorú je možné realizovať kedykoľvek a dá sa zvládnuť aj svojpomocne. Pre dokonalý výsledok je dôležité dodržať niekoľko základných pravidiel.

Príprava podkladu
Nové tapety sa musia lepiť na hladký, čistý, suchý a dostatočne pevný povrch. Ideálny povrch na tapetovanie sú nanovo omietnuté steny s jemnou omietkou. V novostavbách je potrebné nechať povrch poriadne preschnúť. Pri renováciách stien je potrebné opraviť poškodené omietky, odstrániť fľaky, diery, trhliny, zvyšky starých náterov alebo tapiet.

Odstránenie starých tapiet Táto činnosť patrí pri tapetovaní medzi tie najmenej príjemné. Ak sa nedá tapeta strhnúť, musí sa dôkladne navlhčiť teplou vodou zmiešanou s lepidlom a saponátom. Keď tapety nasiaknu zmes, škrabkou ich postupne odstraňujeme. Tapety neprepúšťajúce vodu treba najprv zdrsniť pomocou drôtenej kefy. Ďalšou možnosťou je použiť naparovací odstraňovač tapiet. Na očistenú stenu sa kvôli impregnácii nanáša zriedené tapetové lepidlo.

Lepidlá
Na tapetovanie treba používať tapetové lepidlá podľa typu tapiet. Na ťažšie tapety treba použiť hustejšie lepidlo.

Strihanie, natieranie, lepenie
Odmeriame vzdialenosť od stropu k podlahe, pričom rátame s rezervou 5 až 10 centimetrov na orezanie hore a dole. Podľa druhu tapety nanesieme lepidlo. Na papierové tapety sa nanáša lepidlo priamo pomocou štetca alebo valčeka. Po priložení tapety na stenu ju popritláčame pomocou valčeka alebo kefy smerom zhora nadol, následne smerom od stredu k bočným okrajom. Dôležité je vytlačiť vzniknuté vzduchové bubliny. Pri tapetovaní vnútorných a vonkajších rohov treba postupovať precízne. Pri vonkajších rohoch sa tapeta lepí s presahom, pri vnútornom rohu sa jeden roh nalepí s malým presahom a druhý nadväzuje presne v línii rohu. Svoje špecifiká má aj tapetovanie okolo elektrických zásuviek a vypínačov. Najlepšie je kryty odmontovať, ale ak to nie je možné, obkreslíme ich vonkajší obvod a obrazec na tapete rozstrihneme pozdĺž obidvoch uhlopriečok. Pri okrúhlych krytoch striháme obrazec do hviezdy. Pri okenných rámoch a zárubniach tapetu prelepíme asi 3 cm cez ch ok raj, aby sme zakryli drobné škáry a prípadné nerovnosti.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať