Úspora miesta je hlavným dôvodom, prečo ľudia volia variant sprchového kúta na vaničke. Nie je to ale jediný dôvod. Sprchovanie je obľúbené, pretože šetrí čas a peniaze. Úspora vody a energií je v porovnaní s poležaním si v horúcom kúpeli sotva tretinová. Akú vaničku vybrať, to je naša dnešná téma.
K najdôležitejším kritériám pre výber sprchovej vaničky patrí veľkosť, tvar a materiál. Veľkosť a tvar závisí pochopiteľne hlavne od priestorových dispozícií vašej kúpeľne. Ale čo materiál? Na výber je ich mnoho, najväčšej obľube sa teší akrylát, liaty mramor a smalt. Aké sú medzi nimi rozdiely?
Smaltovaná oceľ
Odhadom polovica výrobkov na slovenskom trhu je zhotovená zo smaltovanej ocele. Ide o materiál farebne stály a odolný voči chemikáliám aj poškriabaniu. Jeho vlastnosti ocenia dámy, ktoré si rady v sprche farbia vlasy, aj majitelia psíkov, ktorí po dlhej prechádzke chcú z kožuchu svojho maznáčika zmyť blato. Na vaničke nenechajú farba na vlasy ani psíkove pazúriky žiadne stopy.
Povrch vaničky do sprchových kútov zo smaltu je hladký, čo ale predstavuje nevýhodu. Vanička, navyše s vrstvou vody a mydla, sa môže premeniť na nebezpečné klzisko. V ponuke sú ale smaltované vaničky s protišmykovou úpravou.
Akrylát
Akrylát je v podstate plast, z chemického hľadiska je tvorený soľami a estermi kyseliny methakrylovej. Tento materiál prešiel vývojom. Predchádzajúce akrylátové vaničky, ktoré po niekoľkých týždňoch používania začali meniť tvar, sú minulosťou. V súčasnej dobe sa najviac osvedčil liaty akrylát, často vystužený polyuretánovou penou. Vanička je tak tuhšia a má dlhšiu životnosť. Naďalej pritom platí, že akrylátová vanička je cenovo priaznivým variantom.
Akrylátové vaničky sa stávajú v poslednej dobe logicky veľmi žiadaným tovarom. Sú stálofarebné, príjemné na dotyk a majú dobré tepelné i zvukové vlastnosti. Materiál je pritom poddajný a výrobcovia z neho dokážu vytvarovať vaničky rôznych podôb. Povrch je ale citlivý, môžu ho poškodiť čistiace piesky a pasty.
Liaty mramor
Povesti kvalitného materiálu sa teší liaty mramor. Ukrýva v sebe prírodný základ – zmes mletého vápenca (dolomitu). K nej sú pridané sklárske piesky, vysoko kvalitná polyesterová živica a farbivá. Výsledná zmes sa vyznačuje mimoriadnou ľahkosťou a dynamickou rovnováhou sily a pevnosti. Liaty mramor úspešne napodobňuje krásu a eleganciu prírodného mramoru, a to bez typickej pórovitosti.
Liaty mramor má podobné vlastnosti ako akrylát, len je kvalitatívne ešte o úroveň vyššie. Tiež si uchováva svoju farbu, taktiež je odolný a stabilný. Má vysokú nosnosť, väčšinou výrobcovia garantujú nosnosť až 300 kg. Ďalšou výhodou je jednoduchá údržba.
Hitom poslednej doby sú farebné varianty sprchových vaničiek z liateho mramoru. Vaničku je možné totiž tónovať do rôznych farebných odtieňov. K tradičnej bielej sa pridáva farba krémová, béžová, sivá alebo antracitová. Najväčšej popularite sa ale teší čierna.
Keramika
Keramika je samozrejme materiál preverený tisícročiami používania. V oblasti sprchových vaničiek sa ale dlho nepresadzovala. Až v poslednej dobe získavajú keramické a kamenné sprchové vaničky popularitu, a to v súvislosti s trendom záujmu o prírodné materiály.
Keramické sprchové vaničky sú odolné a ľahko sa udržujú. Ide o tuhý materiál s dlhou životnosťou. Údržba je pritom veľmi jednoduchá.
Na keramickú vaničku môže vstúpiť aj osoba s vyššou hmotnosťou. Tieto produkty totiž zdobí úctyhodná nosnosť. Protišmykový povrch je väčšinou samozrejmou súčasťou.
Minerálny materiál
Veľmi módne sú aj minerálne sprchové vaničky. Presná skladba použitých materiálov sa líši v závislosti od výrobcu. Produkty bývajú rozmerovo stabilné, majú veľkú nosnosť a sú odolné voči deformáciám. Pôsobia elegantne a jednoducho sa udržujú.
Informačný servis