BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Bývalý šéf tajných Roman Mikulec skončil v rukách polície.
Tá najskôr prehľadala jeho auto, potom ho predviedla na výsluch. Ako ďalej informovala televízia TA3 vo svojich hlavných správach, Špeciálna prokuratúra potvrdila, že akcia súvisí s podozrením z úniku tajných materiálov do médii.
Únik materiálov už Špeciálna prokuratúra preveruje, vyšetrovateľ dostal pokyn na zaisťovanie dôkazov a namieril si to priamo na bývalého šéfa Vojenskej spravodajskej služby (VSS) Romana Mikulca.
„Nakoľko zaistené materiály sú pod stupňom utajenia dôverné a vyhradené, sú v súčasnej dobe vyhodnocované, preto bližšie informácie na základe pokynov dozorujúceho prokurátora nemôžeme poskytnúť,“ uviedla pre televíziu TA3 hovorkyňa Špeciálnej prokuratúry Andrea Predajňová.
Polícia zatiaľ mlčí
Čo polícia u Mikulca konkrétne našla, komentovať nechce. Zatiaľ nepadlo ani obvinenie. „K prebiehajúcej policajnej akcii v tejto chvíli nie je možné poskytnúť žiadne bližšie informácie. Tie bude možné poskytnúť, až keď to procesná situácia dovolí,“ povedal hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.
Tajné materiály, ktoré unikli do médií a hovorili o údajnom tunelovaní vojenských tajných služieb, vyvolali škandál. V kauze vypovedali podľa TA3 viacerí bývalí aj súčasní agenti. Opozícia hovorí o samodeštrukcii služby.
Minister obrany Martin Glváč označil materiály za slohovú prácu.
Posledný uniknutý dokument vrhol tieň podozrenia na šéfa kontrarozviedky Róberta Tibenského, Glváč vtedy vyhlásil, že už vie, odkiaľ fúka anonymný vietor. „Tento materiál vieme v akom režime a kde sa nachádzal a komu bol na záver odobratý z ktorého trezoru,“ uviedol.
Glváč naznačil, že má ísť práve o bývalého šéfa rozviedky Romana Mikulca. Jeho rodinnej firme údajne nové vedenie tajných prekazilo biznis takmer za tri milióny eur.
Galko bráni Mikulca
Exminister obrany Ľubomír Galko, ktorý Mikulca na čelo Vojenskej spravodajskej služby postavil, si za ním stojí.
„Chcem vyjadriť vážne znepokojenie nad tým, že miesto toho, aby sa vyšetrovalo samotné tunelovanie, samotné rozkrádanie Vojenskej spravodajskej služby, tak niekto demonštráciou sily takýmto spôsobom zastrašuje svedkov,“ uviedol.
Podľa hovorkyne Špeciálnej prokuratúry Andrey Predajňovej dozorujúci prokurátor úradu Špeciálnej prokuratúry vydal pokyn vyšetrovateľovi policajného zboru v súlade s ustanoveniami trestného poriadku.
Za únik tajných materiálov hrozí páchateľovi 25 rokov. Polícia má už na stole aj údajné tunelovanie vojenských tajných. Zatiaľ žiadne obvinenie nepadlo a nestihla ani požiadať ministra Glváča o zbavenie mlčanlivosti agentov, ktorí chcú vypovedať.
Prehliadku auta Svrčeková považuje za zastrašovanie
Sobotňajšiu policajnú prehliadku osobného auta Romana Mikulca a jeho následné zadržanie považujem za súčasť zastrašovania osoby, ktorá na čele Vojenskej spravodajskej služby (VSS) stála za odhaľovaním machinácií jej bývalého vedenia.
Pre agentúru SITA to uviedla bývalá dôstojníčka Vojenskej spravodajskej služby Katarína Svrčeková. Podľa nej je smutným paradoxom, že podozrivé osoby vo VSS zostávajú vo svojich funkciách a polícia robí teatrálnu prehliadku jej osobných vecí a kľúčového svedka.
„Ako účastníčku sobotňajšej policajnej akcie ma zaráža, že o nej vedeli novinári a niektorí z nich sa krátko po jej začiatku objavili v jej blízkosti. Odkedy polícia informuje dopredu médiá o svojich zámeroch?“ pýta sa.
S obavami a s veľkým znepokojením Svrčeková sledovala prácu policajtov, ktorí z kufra auta Romana Mikulca vytiahli igelitové vrece s neznámym obsahom, ktoré v ňom podľa jej vedomostí nemalo byť.
„Zostala som zhrozená po dnešnom policajnom telefonáte, keď mi bolo oznámené, že sa v mojej taške „našli nejaké veci“ a mám sa dostaviť na výsluch,“ dodala.