Byrokratická časová záťaž malého podnikateľa dosiahla v roku 2020 na Slovensku 217 hodín. Oproti vlaňajšej hodnote 221 hodín to teda predstavuje mierne zlepšenie. Vyplýva to z výsledku Byrokratického indexu, ktorý každoročne pri príležitosti Medzinárodného dňa byrokracie zverejňuje Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS).
Byrokracia spojená so zamestnávaním si podľa indexu vyžaduje 39 % z celkového uvedeného času, prevádzka podniku 47 %, legislatívne zmeny 5 % a iné dôvody spotrebujú 9 % času.
Dôležité zákony sa často menia
„Pri detailnom pohľade vidíme hlavne vysoké časové náklady firemných daní, administrácie miezd, ale aj odpadov,“ konštatuje inštitút.
Index pritom pozitívne ovplyvnili drobné zmeny ohľadom elektronizácie a zrušenia niektorých dokumentov, naopak, negatívne najmä časté zmeny dôležitých zákonov.
Minimálne dôchodky sa od budúceho roka nebudú zvyšovať, zmeny schválila aj Matovičova vláda
Ako ďalej konštatuje INESS, pre slovenských podnikateľov vzniklo v nedávnej minulosti niekoľko antibyrokratických balíčkov a hoci je ich prínos pozitívny, dopady sú malé.
Razantné zlepšenia si totiž podľa inštitútu vyžadujú razantné zmeny fungovania mnohých úradov.
K indexu sa pridalo päť krajín
Byrokratický index kvantifikuje byrokratickú záťaž malého modelového podnikateľského subjektu.
Jednotlivé úkony majú priradenú časovú záťaž a jej súčet tvorí hodnotu Byrokratického indexu. V roku 2020 sa k Byrokratickému indexu pridalo päť partnerských krajín.
Na prvom mieste sa s najmenšou byrokratickou záťažou umiestnilo Severné Macedónsko so 154 hodinami, na chvoste Španielsko s 369 hodinami.