BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) – Bratislavská vodárenská spoločnosť podala na primátora Bratislavy trestné oznámenie za poškodzovanie dobrého mena spoločnosti. Uviedol to dnes na mestskom zastupiteľstve generálny riaditeľ spoločnosti Daniel Gemeran.
„Ja sa toho nebojím, vysvetlím orgánom činným v trestnom konaní, prečo som použil také tvrdenia, aké som použil, aké som k nim mal pramene, z čoho som vychádzal a predpokladám, že ten výsledok bude taký, ako je spravodlivosť – spravodlivý,“ uviedol na margo obvinenia primátor.
Šermovať trestnými oznámeniam
Primátor je pripravený predložiť všetky odkazy, ktoré má, orgánom činným v trestnom konaní, aby posúdili, či išlo o poškodenie dobrého mena, alebo či išlo o obvinenia založené na faktoch. Zároveň si myslí, že „šermovať“ trestnými oznámeniami nemá zmysel a vedenie spoločnosti by malo odstúpiť a mal by odstúpiť aj generálny riaditeľ. Na tom, že by malo dôjsť k zmenám v spoločnosti, je podľa Ftáčnika aj zhoda v mestskom zastupiteľstve.
„Mali by sme zostaviť nové vedenie, ktoré bude mať primárne za cieľ efektívne hospodárenie spoločnosti a zabezpečovanie služieb, to znamená pitnej vody a kanalizácie pre obyvateľov,“ uviedol Ftáčnik. Poslanci na dnešnom zastupiteľstve schválili návrh na členov dozorných rád v spoločnostiach s účinnosťou mesta.
Medzi nimi je aj Bratislavská vodárenská spoločnosť, kde by mali v dozornej rade sedieť Sven Šovčík, Tomáš Ágošton, Gabriela Ferenčáková, Michal Muránsky a Milan Šindler. Poslanci z návrhu vyčlenili poslanca Slavomíra Drozda, pre jeho kauzy z minulosti. Nahradili ho nezávislou poslankyňou Gabrielou Ferenčákovou. Podľa Ftáčnika ide o snahu koalície o mocenské ovládnutie podnikov a nie je to demokratické. Uznesenie bude podľa Ftáčnika pravdepodobne pozastavené a považuje ho za nevýhodné pre mesto.„Ja si to právne vyhodnotím, ale vyzerá to pre mňa tak, že rozhodnutie je nevýhodné pre mesto,“ uviedol Ftáčnik. Primátor má možnosť pozastaviť uznesenie a spresniť postup, ktorý nasleduje.
Podľa Ftáčnika je potrebné zvolať mimoriadnu mestskú radu, vrátiť sa k tomu na najbližšom mestskom zastupiteľstve alebo možno na mimoriadnom zastupiteľstve. Podľa Ftáčnika by zloženie v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti nemalo byť jednofarebné, práve preto, že je pod takým citlivým sledovaním verejnosti a médií. Mali by tam podľa neho byť aj zástupcovia opozície a nezávislí poslanci, aby malo mesto istotu, že spoločnosť je naozaj v poriadku.