Budova Európskeho parlamentu ponesie Havlovo meno

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Václav Havel
Bývalý český prezident Václav Havel počas tlačovej besedy k udeleniu ceny "hercova misia" českej herečke Dagmar Havlovej - Veškrnovej, ktorá sa konala v hoteli Flóra v Trenčianskych Tepliciach počas 13. ročníka Medzinárodného filmového festivalu ART FILM 2005. Foto: SITA/ Martin Mikláš

PRAHA 17. januára (WEBNOVINY) – Jedna z nových budov Európskeho parlamentu (EP) ponesie meno zosnulého českého prezidenta Václava Havla.

Navrhol to podpredseda zákonodarného zboru EÚ a zároveň Havlov krajan Libor Rouček. Poslanec to zdôvodnil tým, že Havel vyznával rovnaké ideály ako europarlament.

Václav Havel predstavuje pre Európanov symbol boja za ľudské a občianske práva, slobodu, demokraciu a európsku jednotu. Tieto priority a ideály tvoria základné hodnoty činnosti Európskeho parlamentu,“ uviedol v návrhu Rouček, ktorý v EP háji farby českých sociálnych demokratov.

Poslanci vybrali na pomenovanie po Havlovi takzvanú „budovu B“ v Štrasburgu. Tá ešte nedávno patrila Rade Európy a v súčasnosti sa pripravuje jej premena na jedno zo sídiel EP.

Václav Havel
Václav Havel na archívnej snímke s pápežom Jánom Pavlom II. zo dňa 18. decembra 1999 Foto: SITA/AP

Václav Havel
Václav Havel na archívnej snímke počas narodeninovej oslavy pri príležitosti jeho 60. narodenín z roku 1995. Foto: SITA/AP
Václav Havel
Václav Havel a bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová na archívnej snímke zo dňa 17. septembra 1990 v Prahe. Foto: SITA/AP
Václav Havel
Václav Havel na archívnej snímke v pražskom Divadle Archa poćas premiéry svojej hry Odcházení zo dňa 20. mája 2008. Foto: SITA/AP
Václav Havel
Václav Havel na archívnej snímke počas interview pre agentúru AP zo dňa 3. októbra 2008. Foto: SITA/AP

Nový predseda chce dať Európskemu parlamentu silný hlas

Martin Schulz
Foto: SITA/AP

Európsky parlament (EP) v utorok zvolil nového predsedu, ktorým sa stal nemeckýo sociálny demokrat Martin Schulz.

Podľa internetovej stránky parlamentu získal 56-ročný politik hneď v prvom kole 387 zo 670 platných hlasov. Schulz na čele EP nahradí poľského konzervatívneho lídra, expremiéra Jerzyho Buzeka, ktorý funkciu predsedu zastával od júla 2009.

Funkčné obdobie nového predsedu je takisto dva a pol roka, mal by tak pôsobiť až do najbližších volieb do EP v júni 2014. Schulz sa bezprostredne po zvolení poslancom poďakoval za „ohromný výsledok“ a prisľúbil, že urobí všetko preto, aby dal parlamentu ako jedinému priamo volenému orgánu Európskej únie „silný hlas“.

Zvolenie Schulza, ktorý v parlamente pôsobí už od roku 1994 a od roku 2004 šéfuje frakcii socialistov a sociálnych demokratov, bolo vzhľadom na širokú podporu považované za vopred isté. Okrem Schulza sa o predsednícky post uchádzali aj britská liberálka Diana Wallisová a jej konzervatívny krajan Nirj Deva.

Profil nového predsedu EP Martina Schulza

Martin Schulz sa narodil 20. decembra 1955 v dnešnom meste Eschweiler ležiacom asi 50 kilometrov západne od Kolína pri nemeckých hraniciach s Belgickom a Holandskom. Po absolvovaní gymnázia v blízkom Würselene sa vyučil ako kníhkupec a v roku 1982 si tu otvoril vlastné kníhkupectvo.

Už v roku 1974 však vstúpil do Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) a od roku 1984 pôsobil v zastupiteľstve mesta Würselen, kde bol v rokoch 1987 až 1998 starostom. V čase zvolenia bol pritom ako 31-ročný najmladším starostom v celej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko.

Schulz podľa vlastných slov v tomto období získal svoje „nadšenie pre Európu a presvedčenie, že chce pomôcť vybudovať a rozvíjať európsky projekt“. Od roku 1994 sa preto stal členom Európskeho parlamentu, kde odvtedy pôsobil v mnohých výboroch a v rokoch 2000 až 2004 viedol skupinu europoslancov SPD. V roku 2004 ho zvolili za predsedu politickej skupiny Pokroková aliancia socialistov a demokratov (S&D) a od roku 2009 navyše pôsobí ako splnomocnenec SPD pre európske záležitosti.

Napriek tomu, že ide o mimoriadne aktívneho politika, do väčšej pozornosti zahraničných médií sa dostal až vďaka roztržke s bývalým talianskym premiérom Silviom Berlusconim počas plenárneho zasadnutia EP v júli 2003. Ako radový poslanec vtedy v prítomnosti Berlusconiho kritizoval rozmáhajúce sa „konflikty záujmov“, pričom narážal na jeho dvojitú úlohu predsedu vlády a mediálneho magnáta. Kontroverzný taliansky líder mu vtedy pred všetkými sľúbil, že ho odporučí ako „dokonalého“ herca istému producentovi, ktorý v Taliansku nakrúca film o nacistických koncentračných táboroch.

Schulz je ženatý a má dve deti. Podľa profilu na internetovej stránke EP medzi jeho záľuby patria čítanie, história a futbal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin SchulzVáclav Havel
Firmy a inštitúcie Európsky parlament