Farmári v provincii Fu-ťien na východe Číny tvrdia, že pokojná budhistická hudba pomohla výrazne zvýšiť úrodu a kvalitu ryže na miestnych poliach. V nehostinnej oblasti, ktorá je známa dlhodobou tradíciou pimov – vzdelancov v roli liečiteľov, radcov a astrológov – sa úroda zvýšila o 15 percent po tom, ako farmári na ryžové polia nainštalovali 500 reproduktorov v tvare lotosových kvetov.
Obyvatelia čínskej dediny Liang-šan na ryžovom poli s rozlohou 27 hektárov obiliu púšťali upokojujúce mantry. Farmári potvrdili, že na tomto poli sa urodilo nielen viac ryže, ale jej zrnká boli väčšie. Polia, na ktorých hudba nehrala, naopak, počas sezóny často napádali škodcovia.
Výskumy z poľnohospodárskej univerzity China Agricultural University potvrdzujú, že dedinčania mali na svojej strane nielen Budhovo požehnanie, ale aj vedu. Výskumníci tvrdia, že vybrané zvukové vlny vrátane tých, ktoré sú typické pre rytmické budhistické mantry, dokážu stimulovať póry na listoch rastlín, ktoré následne absorbujú viac slnečného žiarenia.
„Rastu napomáha len pozitívna hudba, rocková hudba by im viac ublížila,“ tvrdí vedúci výskumu.
Chris Beardshaw, popredný britský záhradník, ktorý sa zaoberá vplyvom hudby na flóru, však s posledným tvrdením nesúhlasí. Uplynulý rok uskutočnil výskum, pri ktorom kvetom v rôznych skleníkoch púšťal odlišné žánre hudby. Kvety v skleníku s heavy metalom, na ktoré pôsobili zvukové vlny piesní skupiny Black Sabbath, kvitli najrýchlejšie, mali najväčšie kvety a boli najodolnejšie voči škodcom. Klasická hudba rastlinám tiež prospela, kvetom v skleníku s popovou hudbou sa však v porovnaní s kvetmi v kontrolnom skleníku bez hudby nedarilo.
www.bbc.co.uk, www.telegraph.co.uk