BRATISLAVA, 10. októbra (WebNoviny.sk) – Európska komisia (EK) vydala oznámenie o uplatňovaní právnych predpisov EÚ v oblasti potravín a ochrany spotrebiteľov v prípadoch dvojakej kvality výrobkov.
Podľa slovenského ministerstva pôdohospodárstva ide o ďalší konkrétny krok smerujúci k vyrovnaniu rozdielov medzi potravinami tej istej značky s tým istým obalom. Komisia ďalej uznala, že problém dvojakej kvality potravín existuje a vydala usmernenie k súčasnej legislatíve.
Bezpečné výrobky a presné informácie
Podľa EK je na riešenie otázky dvojakej kvality výrobkov relevantných viacero právnych predpisov EÚ, a to nariadenie o všeobecných zásadách potravinového práva, nariadenie o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom a smernica o nekalých obchodných praktikách.
Buďte pri nákupe opatrní, vo výrobkoch a vajciach zo zahraničia sa môže nachádzať fipronil
Nariadenie o všeobecných zásadách potravinového práva má zabezpečiť, aby sa na trh EÚ umiestňovali len bezpečné potravinové výrobky, a aby boli spotrebitelia presne informovaní a neboli uvádzaní do omylu, pokiaľ ide o zloženie a vlastnosti potravinových výrobkov ponúkaných na predaj.
Ďalší predpis, nariadenie o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom, stanovuje pravidlá a požiadavky na označovanie vrátane povinného poskytovania úplného zoznamu zložiek, čím sa umožní spotrebiteľom, aby boli plne informovaní o zložení potravinových výrobkov.
Nekalé obchodné praktiky
Jednu z hlavných úloh pri postihovaní dvojakej kvality má podľa EK zohrávať smernica EÚ o nekalých obchodných praktikách, ktorá má zabezpečiť, aby spotrebitelia neboli uvádzaní do omylu ani vystavovaní agresívnemu marketingu, a aby všetky tvrdenia obchodníkov v EÚ boli jednoznačné, presné a odôvodnené.
„Za nekalú obchodnú praktiku považujeme také znaky výrobku, na základe ktorých sa bežný spotrebiteľ rozhodne vykonať nákup, ktorý by inak nevykonal,“ vysvetľuje ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.
Dvojaká kvalita potravín je problémom najmä strednej a východnej časti Európskej únie
V nadväznosti na diskusiu v Európskej rade v marci 2017 Komisia iniciovala niekoľko dialógov medzi priemyslom, spotrebiteľmi a vnútroštátnymi orgánmi, v ktorých hodlá pokračovať v nadchádzajúcich mesiacoch. Komisia okrem toho pripravuje konkrétne opatrenia na zabezpečenie spoľahlivých a porovnateľných dôkazov a vypracúva
Spoločné výskumné centrum usmernenia pre spoločnú metodiku testovania. Podrobnosti o najbližších krokoch EK by mali byť predostreté aj na piatkovom samite k dvojakej kvalite produktov v krajinách Európskej únie v Bratislave, očakáva to predseda vlády SR Róbert Fico.