BRATISLAVA 12. apríla (WBN/PR) – Európska komisia schválila revíziu Operačného programu Doprava. Do roku 2015 sa tak budú realizovať ďalšie projekty v regiónoch dvoch najväčších slovenských miest. Pôjde napríklad o nákup električiek, trolejbusov a dodávku ďalších pohodlných a moderných vlakov na trate v okolí Bratislavy a Košíc.
„Ide o jednu z najrýchlejšie schválených revízií operačného programu zo strany Európskej komisie. Je to výsledok vynikajúcej práce Riadiaceho orgánu OPD, keďže Komisia akceptovala predložený dokument bez akýchkoľvek výhrad,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek. Ako dodal, vďaka schváleným zmenám sa vytvorili podmienky na vyčerpanie zdrojov vyčlenených v prioritnej osi (PO) 4.
Zmeny v OPD odobril ešte koncom minulého roka Monitorovací výbor OPD a následne Vláda SR. Podnetom na revíziu operačného programu bol nedostatočný pokrok v implementácii a nízky stav čerpania financií alokovaných v rámci PO 4 – Infraštruktúra integrovaných dopravných systémov.
Na základe revízie OPD boli medzi projekty, ktoré sa budú realizovať v tomto programovom období, zaradené projekty zamerané na výstavbu a modernizáciu infraštruktúry pre električkovú a trolejbusovú dopravu a obnovu parku železničných, električkových a trolejbusových vozidiel pre región Bratislavy a Košíc.
Úpravy v rámci prioritnej osi 4 umožnia využiť zdroje, ktoré boli pôvodne vyčlenené na projekt železničnej trate Bratislava Predmestie – Bratislava Filiálka. Ten nebude realizovaný v súčasnom programovom období pre nedostatočnú pripravenosť, v ktorej ho zanechal bývalý minister Ján Figeľ. Štúdia uskutočniteľnosti, ktorú dal na žiadosť EK vypracovať minister J. Počiatek, vyhodnotila projekt v jeho vtedajšej podobe ako ekonomicky neefektívny a investične náročný. Preto je potrebné pripraviť technicky a ekonomicky vhodný projekt Filiálky ako stanice pre prímestskú dopravu. Teda ako stanice s kratšími nástupišťami umiestnenými v menšej hĺbke pod povrchom a najmä bližšie k nadväzujúcim zastávkam MHD na Trnavskom mýte. Takýto projekt bude následne posudzovaný z pohľadu vhodnosti financovania zo zdrojov nového programového obdobia 2014-2020.
Do zoznamu prijímateľov PO 4 boli doplnení noví prijímatelia pomoci z fondov EÚ: Dopravný podnik Bratislava a Dopravný podnik mesta Košice. Doteraz boli oprávnenými prijímateľmi v PO4 Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), Hlavné mesto SR Bratislava a mesto Košice.
Celková alokácia na PO 4 je vyše 500 miliónov eur (vrátane národných zdrojov).
——————————————————————————————————————————
Operačný program Doprava (OPD) predstavuje programový dokument Slovenskej republiky pre čerpanie pomoci z fondov Európskej únie v sektore dopravy na roky 2007 – 2013 (Kohézny fond, Európsky fond regionálneho rozvoja). Jeho globálnym cieľom je podpora trvalo udržateľnej mobility prostredníctvom rozvoja dopravnej infraštruktúry a rozvoja verejnej osobnej dopravy. Realizáciou tohto cieľa sa prispeje k zlepšeniu dostupnosti SR, jednotlivých regiónov a ich vzájomného prepojenia a k znižovaniu regionálnych disparít a k podpore rozvoja ekonomických aktivít a zvyšovaniu konkurencieschopnosti SR. OPD má na roky 2007-2013 vyčlenený celkový rozpočet 3,8 miliardy eur. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR tieto financie zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu prerozdeľuje na významné dopravné projekty ako sú výstavba diaľnic, obnova ciest, modernizácia železníc, nákup nových vlakov, či budovanie verejnej koľajovej dopravy v Bratislave a Košiciach.
Prioritné osi OPD:
PO1 – Železničná infraštruktúra
PO2 – Cestná infraštruktúra (TEN-T)
PO3-Infraštruktúra intermodálnej prepravy
PO4 – Infraštruktúra integrovaných dopravných systémov
PO5- Cestná infraštruktúra (rýchlostné cesty a cesty I. triedy)
PO6- Železničná verejná osobná doprava
PO7- Technická pomoc