BRUSEL 20. januára (WEBNOVINY) – Európska únia v pondelok pozastavila platnosť viacerých sankcií proti Iránu po tom, ako Teherán začal implementovať dohodu o obmedzení jeho jadrového programu.
Na schôdzke v Bruseli sa na tom dohodli ministri zahraničných vecí európskej dvadsaťosmičky. Európske firmy sa teraz budú môcť podieľať na transporte a poisťovaní iránskej ropy, čo bolo od roku 2012 zakázané a Teheránu spôsobilo výrazné hospodárske problémy.
Brusel zastavil aj zákaz ochodovania s iránskym zlatom
Únia tiež pozastavila aj zákaz obchodovania s iránskych zlatom, drahými kovmi a petrochemickými produktmi. Podobne sa zachovali aj Spojené štáty. Väčšina zo sankcií zavedených ešte v roku 2006 však predbežne zostáva v platnosti.
Sporné obohacovanie uránu na 20 percent štiepneho izotopu Irán zastavil v pondelok dopoludnia miestneho času. Irán tak plní novembrovú dohodu so skupinou svetových mocností, ktorá má platiť od pondelka najbližších šesť mesiacov.
Ešte v sobotu pricestovali do krajiny jadroví inšpektori OSN, aby na obmedzovanie jadrového programu dohliadali. Hlavným predmetom dohody je práve výroba vysokoobohateného uránu vyvolávajúca obavy z využitia na zbrojné účely, ktorej sa Irán vzdá výmenou za čiastočné zrušenie sankcií zo strany Západu vrátane uvoľnenia 4,2 miliardy dolárov (3,1 mld. eur) v zmrazených aktívach.
Izrael naďalej nedôveruje Iránu
Medzinárodná dohoda o obmedzení jadrového programu Iránu, ktorá vstúpila do platnosti v pondelok, neodradí Teherán od jeho snáh získať atómovú zbraň, myslí si izraelský premiér. „Prechodná dohoda, ktorá v pondelok začala platiť, nezabráni Iránu vo vývoji jadrových zbraní,“ povedal Benjamin Netanjahu na mimoriadnom zasadnutí parlamentu.
Izrael, ktorý je považovaný za jedinú jadrovú mocnosť na Blízkom východe, proti dohode podpísanej v novembri v Ženeve ostro protestoval. „V permanentnej dohode musí medzinárodné spoločenstvo dostať iránsky jadrový vlak z trate. Irán nesmie byť nikdy schopný vyrobiť atómovú bombu,“ zdôraznil Netanjahu.
Islamská republika sa naďalej odmieta vzdať práva na využívanie jadrovej energie a popiera, že by sa usiloval o získanie jadrovej zbrane, ako tvrdí znepriatelený Izrael.