Európska únia (EÚ) „nebude šetriť“ úsilím v snahe zachrániť medzinárodnú jadrovú dohodu, ktorá zakazuje Iránu vývoj jadrových zbraní. V stredu to vyhlásila predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.
Postupne odstupuje od záväzkov
Ako povedala, vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell sa bude naďalej snažiť komunikovať so všetkými účastníkmi dohody z roku 2015 v nádeji, že sa bude dať zachrániť aj napriek tomu, že Teherán odstúpil od z nej vyplývajúcich záväzkov.
Iránci vypálili balistické rakety na Američanov v Iraku, podľa analytika vraj útočili iba akože
Irán začal postupne odstupovať od záväzkov z jadrovej dohody so svetovými mocnosťami po tom, čo od nej v roku 2018 Spojené štáty odstúpili a uvalili na krajinu sankcie. Po tom, čo americký útok zabil generála Kásema Solejmáního, Teherán oznámil, že už nebude rešpektovať žiadne z obmedzení, ktoré z dohody vyplývajú.
Podľa Borrella je však dohoda „v súčasnosti dôležitejšia ako kedykoľvek predtým“, pretože je to jediná príležitosť, keď si môžu s Ruskom a Čínou sadnúť za stôl a na multilaterálnom základe s nimi rokovať o mnohých rizikách, ktorým čelia. „Je to jeden z najdôležitejších nástrojov nešírenia zbraní a regionálnej bezpečnosti,“ vyjadril sa.
Používanie zbraní musí prestať
Von der Leyenová zároveň zdôraznila potrebu deeskalácie napätia v regióne, najmä po iránskom raketovom útoku na dve základne v Iraku využívané americkými silami. Ten bol reakciou na piatkový americký útok, pri ktorom zomrel vysokopostavený iránsky generál. „Používanie zbraní musí teraz prestať, aby dalo priestor dialógu. Vyzývajú nás, aby sme urobili všetko možné pre obnovenie rozhovorov,“ uviedla šéfka EK.
Trump stále nevysvetlil dôvod zabitia Solejmáního, demokrati žiadajú informovanie občanov
Borell zase vyzval všetky zúčastnené strany, aby sa vyhli ďalšej vojenskej akcii. „Najnovší raketový útok na letecké základne v Iraku, ktoré používajú americké a koaličné sily, medzi nimi európske sily, je ďalším príkladom eskalácie a zvýšenej konfrontácie,“ povedal s tým, že stupňovanie násilia nie je v nikoho záujme.
Borell pozval iránskeho ministra zahraničných vecí Mohammada Džaváda Zarífa na rozhovory do Bruselu, dátum návštevy však zatiaľ ešte neurčili. Ministri zahraničia členských štátov EÚ sa v piatok zídu na mimoriadnom stretnutí, počas ktorého prediskutujú súčasnú krízu.