BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Rozhodnutie o predĺžení poberania dávky v nezamestnanosti zo súčasných šesť na osem mesiacov doteraz nepadlo preto, že sa ešte neskončili rozhovory sociálnych partnerov a stále sa hľadajú peniaze na toto opatrenie. „Zamestnávatelia neschvaľujú tento krok,…, predĺženie o dva mesiace, ako sme sa napokon dohodli s odborármi, si vyžiada viac ako 3,6 mld. € dopadu, “ uviedla v relácii TV Markíza Na telo ministerka práce Viera Tomanová, podľa ktorej vláda pomáha aj ďalšími opatreniami tým, čo o prácu pre hospodársku krízu prichádzajú. Poslanec Július Brocka (KDH) si myslí, že predĺženie doby vyplácania tejto dávky mala vláda okamžite riešiť a – je to veľkým sklamaním pre nezamestnaných. Podľa Brocku je to len jedno malé opatrenie, ktorým sa dopady krízy dajú tlmiť. Tomanová zas pripomenula, že za bývalej vlády, keď nebola kríza, tak sa doba vyplácania dávky skrátila z 12 mesiacov na pol roka.
Na Slovensku podľa Brocku prichádzajú ľudia o prácu nielen v dôsledku krízy, ale aj „pre nerozumné opatrenia tejto vlády“. Upozornil tiež, že teraz máme najmenší prílev zahraničných investícií spomedzi Maďarska, Česka a Poľska. Zodpovednosť vlády v tejto chvíli Tomanová odmieta. „Táto vláda nenastavovala priemysel tak, aby bol jednostranne zameraný na automobilový priemysel, ktorý má najväčšie a najťažšie dopady,“ uviedla Tomanová, pričom poznamenala, že to ale nevyčíta.
Brocka volá po znížení odvodov o sedem percentuálnych bodov, odvody považuje za bremeno zamestnávateľov, pre ktoré sa rozhodujú ľudí prepúšťať. „Čo robí táto vláda? ona bremená zväčšuje,“ vyhlásil Brocka a dodal, že vláda chce zvýšiť minimálnu mzdu, ale „čo budú mať ľudia z toho, že minimálna mzda bude vyššia, keď ju nebudú mať, keď ich zamestnávateľ prepustí“. Pre Tomanovú je navrhnuté zníženie odvodov neprijateľné, podľa ministerky Brocka „hovorí niektoré nepravdivé veci“. Upozornila na situáciu u živnostníkov, ktorým schválili, že ich minimálne odvody sa budú viazať na vývoj priemernej mzdy.
Tomanová argumentovala v relácii viac ako 60 protikrízovými opatreniami, ktoré vláda prijala. Viaceré z nich, ako je šrotovné, sociálne podniky a zvýšenie počtu vysokoškolákov Brocka odmieta, podľa neho nesplnili účel.
SITA