Keď Brendon Grimshaw koncom päťdesiatych rokov prišiel na dovolenku na Seychely, okamžite si uvedomil, že by na jednom zo 150 ostrovov v Indickom oceáne chcel žiť. V roku 1962 si mladý Brit, ktorého práca v novinárskom biznise úplne vyčerpala, rozhodol splniť sen a za osemtisíc libier si kúpil neobývaný ostrov Moyenne. Odvtedy uplynulo už 50 rokov a Grimshaw, ktorý si vyslúžil prezývku Yorkshirský Robinson Crusoe, z ostrovného raja ešte stále neodišiel.
Dnes 86-ročného dobrodruha pravidelne budí šušťanie palmových listov a prílivové vlny Indického oceána. Jeho deň napĺňa starostlivosť o 120 ostrovných korytnačiek obrovských a vtáctvo, ktoré sa tu usídlilo až po jeho príchode. V čase, keď ostrov kúpil, to však bolo podstatne náročnejšie. Jeho povrch totiž pokrývala taká húština, že žiaden kokos padajúci z paliem sa nikdy nedotkol zemského povrchu. Brendona čakalo na ostrove so šírkou 0,8 km veľa práce, ale táto skutočnosť ho vôbec neodradila.
„O tom, že si tu kúpim pozemok, som začal premýšľať hneď, ako som sem prišiel, ale nevedel som nájsť vhodné miesto,“ uviedol Brendon, ktorý sa až v posledný deň svojho pobytu dopočul o Moyenne. „V okamihu, ako som naň vkročil, som vedel, že je to pre mňa to správne miesto,“ spomína cestovateľ, ktorý si dohodol večeru s majiteľom a uzavrel dohodu o kúpe. Britský Robinson si potom najal vlastného Piatka – miestneho obyvateľa Reneho Lafortuna, ktorý mu pomohol s premenou ostrova na obývateľné miesto. Spolu vysadili palmy a mangovníky, začali zachytávať dažďovú vodu a priviedli sem aj nový zvierací život. „Bola to náročná práca, ruky som mal pokryté pľuzgiermi,“ uviedol Brendon, ktorého však jeho nový životný začiatok nesmierne napĺňal. Na ostrove chýbalo vtáctvo, a tak Brendon zo susedného ostrova doniesol desať vtákov. Tie sa ešte v ten istý deň vrátili na pôvodný ostrov. Svoj pokus zopakoval, no opäť neúspešne. Neskôr sa však niekoľko vtákov na ostrov vrátilo a už zostali. Dnes ich tu vďaka pravidelnej potrave žije vyše dvetisíc. Stromy začali rásť, prišli prvé plody a časom sa na ostrov podarilo zaviesť aj vodu, elektrinu a telefónne káble zo susedného ostrova Mahe.
„Nerobili sme to preto, aby sme ostrov zmenili na národný park či turistickú atrakciu. Robili sme ho len obývateľným pre mňa,“ vysvetlil Brendon. Pred niekoľkými rokmi Rene zomrel, a tak sa hlavnými Brendonovými spoločníkmi na ostrove stali korytnačky, ktoré sa dožívajú aj 180 rokov, a niekoľko psov, ktoré si Robinson priviezol z Británie. Keď sa ho však ľudia pýtajú, či sa niekedy necíti osamelo, Brendon odpovedá: „Raz som sa tak cítil – keď som žil v obývačke v Londýne. Tam som sa cítil mizerne, ale tu nikdy.“ I napriek tomu mu je však ľúto, že sa nikdy neoženil. „Ako by som však mohol od niekoho žiadať, aby tu žil? Roky sme tu nemali pitnú vodu,“ upresňuje Brendon.
K blízkym však nemá Brit ďaleko. Jeho sestra Sandra sa s manželom presťahovala na susedný ostrov Mahe a otvorili si tu kaviareň. Keď jeho otec Raymond v roku 1981 ovdovel, prijal Brendonovu ponuku a prišiel na Moyenne. „Na moje prekvapenie súhlasil a presťahoval sa sem, keď mal 88 rokov. Zažili sme spolu skvelé chvíle a stali sa z nás najlepší priatelia.“ Pred piatimi rokmi však Raymond po nebezpečnom páde zomrel a Brendon ho pochoval vedľa pomocníka Reneho.
Brendon po čase povolil návštevy turistom, po západe slnka však na ostrove nesmie zostať nikto cudzí. Dobrodruh pravidelne dostáva ponuky na predaj ostrova, no všetky odmieta. Saudský princ mu raz ponúkol prázdny šek, na ktorý mal doplniť sumu podľa vlastného želania, no Brendon bez váhania odmietol. „Jediný dôvod, prečo by ostrov chcel niekto odkúpiť, je preto, aby tu postavil veľký hotel.“ A s tým Brendon nesúhlasí.
„Brendon je ako moderný Robinson Crusoe. Je naturalista, konzervatívec a usilovný pracant,“ uviedol Joel Morgan, minister životného prostredia na Seychelách. Po Brendonovej smrti sa ostrov údajne zmení na chránený národný park a pripadne naspäť Seychelám. Kým sa tak stane, 86-ročný muž si bude vychutnávať rajský život, ktorý pre seba rokmi tvrdej práce vytvoril.
www.dailymail.co.uk
www.bbc.co.uk