Londýn 3. decembra (WebNoviny.sk) – Štyri bojové lietadlá britského Kráľovského letectva (RAF) typu Tornado vzlietli dnes z veľkej základne RAF Akrotiri na Cypre a uskutočnili prvé nálety na ciele militantnej skupiny Islamský štát (IS) v Sýrii. Útočili na ropné polia na východe Sýrie, ktoré majú pod kontrolou militanti. Informoval o tom britský minister obrany Michael Fallon. „Schválil som včera (v stredu) sériu cieľov na ropných poliach Omar,“ uviedol Fallon. Bojové lietadlá britského Kráľovského letectva (RAF) typu Tornado ich podľa neho „úspešne zasiahli“.
Fallon ďalej povedal, že jeho rezort zhodnotí škody spôsobené bombardovaním neskôr. Cieľom náletov bolo podľa jeho slov uštedriť „veľmi reálny úder na ropu a príjmy, od ktorých Dáiš závisí“. Spravodajská televízia BBC pripomenula, že štyri lietadlá vzlietli zo základne RAF Akrotiri na Cypre po tom, čo britský parlament schválil v stredu nálety na pozície Islamského štátu v Sýrii.
Nálety schválil v noci parlament
Britský parlament v noci nadnes drvivou väčšinou schválil rozšírenie náletov podnikaných jednotkami britského Kráľovského letectva (RAF) proti IS i na územie Sýrie. Informovali o tom svetové agentúry.
Za rozšírenie náletov po desaťhodinovom rokovaní parlamentu hlasovalo 397 zákonodarcov, proti ich bolo 223. Stíhačky RAF sa aktuálne zapájajú do leteckých operácií proti cieľom militantov IS v Iraku. Británia stála pred „jednoduchou otázkou“ – buď spustí letecké útoky voči silám Islamského štátu v Sýrii, alebo bude čakať pokým táto skupina nenapadne Britániu, povedal v rámci stredajšej rozpravy premiér Cameron, ktorý rozšírenie vojenskej misie na Blízkom východe presadzoval.
„Nepredstieram, že odpovede sú jednoduché,“ uviedol Cameron v úvode rozpravy a dodal, že situácia v Sýrii je neuveriteľne komplexná. Otázkou, ktorú podľa neho treba vyriešiť je to, ako ochrániť Britov pred hrozbou, ktorú predstavuje IS. Vládny návrh získal veľkú podporu i v radoch opozičných poslancov.
Odporca náletov v Sýrii a Iraku, šéf opozičných labouristov Jeremy Corbyn, nechal svojim poslancom v rozhodovaní sa o postupe pri hlasovaní voľnú ruku. Podobný návrh o rozšírení vojenskej operácie Británie v Iraku o zásahy na území Sýrie členovia Dolnej snemovne v roku 2013 zamietli.
USA i Rusko rozhodnutie privítali
Americký prezident Barack Obama privítal dnes hlasovanie britského parlamentu o začatí leteckých útokov voči militantom z IS v Sýrii. „Od začatia ofenzívy proti IS bolo Spojené kráľovstvo v boji proti IS jedným z najcennejších partnerov,“ uviedol šéf Bieleho domu prostredníctvom vyhlásenia, z ktorého citovala agentúra Reuters.
„Tešíme sa na to, keď budú britské sily lietať s koaličnými ponad Sýriu. Budeme pracovať na tom, aby sme ich do vzdušného koaličného riadenia integrovali tak rýchlo, ako to bude možné.“ Americký líder ďalej dodal, že uvítal utorňajšie oznámenie nemeckého vládneho kabinetu o nasadení ďalších 1200 vojakov do misie proti IS.
Podľa Ruska možno britské nálety uvítať v prípade, ak zasiahnu stanovené ciele. „Hoci toto rozhodnutie, ako aj iné akcie tzv. koalície na čele s USA v Sýrii, nemajú medzinárodný právny základ, ak úder proti teroristom zasiahne požadovaný cieľ, je to v súlade aj s našimi cieľmi,“ napísal Konstantin Kosačov, predseda zahraničného výboru Rady federácie – hornej komory ruského parlamentu na svojom facebookovom profile.
„A toto možno uvítať. Ale opakujem – len v prípade, že tieto nálety zasiahnu stanovené ciele,“ doplnil. Podľa agentúry TASS Kosačov označil za dôležité, že britský parlament formálne rozhodol o účasti v bojovej operácii proti IS, nie „o podpore protivládnej opozície“. Nevylúčil však, že „Briti môžu mať odlišné ciele“. „Čas ukáže, do akej vojny Británia vstúpila, či do protiteroristickej alebo občianskej,“ dodal Kosačov.