- aktualizované 19. októbra, 19:42
Britský parlament sa rozhodol v sobotu počas mimoriadneho zasadnutia odložiť schvaľovanie dohody o brexite, ktorú vyrokoval s Európskou úniou premiér Boris Johnson. Poslanci totiž prijali pozmeňujúci návrh, na základe ktorého tak spravia až potom, keď sa všetky záväzky plynúce z dohody o brexite pretavia aj do nových britských zákonov. Návrh podporilo 322 poslancov, 306 ich bolo proti. Pozmeňujúci návrh predložil odídenec z Konzervatívnej strany Oliver Letwin.
Nová dohoda o brexite je ešte horšia ako stará, podľa Corbyna ohrozuje pracovné miesta
Tento zvrat predstavuje tvrdú ranu pre premiéra Johnsona a zároveň znamená, že bude musieť požiadať úniu o odklad brexitu. Zaväzuje ho k tomu zákon, ktorý britský parlament schválil v septembri a ktorý stanovil sobotu ako posledný možný termín pre odhlasovanie dohody. Naďalej je však presvedčený, že „ďalší odklad bude zlý pre túto krajinu, zlý pre Európsku úniu a zlý pre demokraciu“. Zákon prijali poslanci v snahe zabrániť odchodu krajiny z únie „nadivoko“.
Dohoda môže ukončiť rozkol
Britský premiér Boris Johnson v sobotu v parlamente povedal, že nová brexitová dohoda môže ukončiť rozkol na britskej politickej scéne a zjednotiť znepriatelené frakcie. Zákonodarcov zároveň vyzval, aby dohodu, ktorú vyrokoval s Európskou úniou (EÚ), podporili. Podľa jeho slov Británii „vráti kontrolu“ nad hranicami, rybolovom a obchodom a zároveň zachová výdobytky Veľkopiatkovej dohody, ktorá pomohla ukončiť násilie v Severnom Írsku.
Centrum Londýna zaplnili desaťtisíce demonštrantov protestujúcich proti brexitu
Išlo o prvé sobotné zasadnutie britského parlamentu od vojny o Falklandy v roku 1982. Novú dohodu o brexite vyrokovali vyjednávači Veľkej Británie a Európskej únie (EÚ) vo štvrtok v Bruseli. Johnson dúfal, že sa mu ju podarí presadiť.
Predchádzajúcu verziu, ktorú vyjednala s EÚ Johnsonova predchodkyňa Theresa Mayová, parlament trikrát odmietol. Johnson síce nemá parlamentnú väčšinu, dúfal však v podporu niektorých opozičných labouristov. Pre denník The Sun v sobotu povedal, že schválenie dohody by ukončilo „bolestivú kapitolu našej histórie“.
Johnsona sobota nezastrašila
Boris Johnson sa chce naďalej usilovať o to, aby Veľká Británia opustila Európsku úniu 31. októbra. Ako uviedol, sobotné odloženie schvaľovania novej brexitovej dohody až do prijatia súvisiacej legislatívy ho nezastrašilo ani neodradilo.
Dodal tiež, že už nebudú žiadne nové rokovania s Európskou úniou. Podľa vlastných slov stále verí, že dokáže získať „drvivú“ podporu pre svoj brexitový plán a zaviesť požadovanú legislatívu, ktorá to umožní. Pokúsi sa o to budúci týždeň.
Európska únia a Veľká Británia dosiahli novú dohodu o brexite, Farage a Corbyn ju odsúdili
Je na britskej vláde, aby členským krajinám Európskej únie „čo najskôr“ oznámila, aké podnikne kroky po sobotnom hlasovaní. Uviedla to hovorkyňa Európskej komisie Mina Andreeva. Podľa jej slov komisia „berie na vedomie“ výsledok hlasovania britského parlamentu a nenavrhuje žiadny ďalší postup. „Je na britskej vláde, aby nás čo najskôr informovala o ďalších krokoch,“ napísala hovorkyňa na Twitteri.
Nová dohoda o brexite zavádza nové pravidlá v oblasti colnej politiky medzi budúcou samostatnou Britániou a zvyškom EÚ. Vo veľkej väčšine ostatných bodov ponecháva v platnosti formulácie, na ktorých sa dohodla s európskymi predstaviteľmi ešte vláda predchádzajúcej premiérky Mayovej.