BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) – Bezpečnostná rada OSN začne v pondelok konzultácie o palestínskej žiadosti o plné členstvo v OSN, aj keď historické hlasovanie sa v najbližších týždňoch až mesiacoch neočakáva. Spojené štáty už pohrozili vetovaním žiadosti a vznik Palestínskeho štátu podporujú len ako výsledok priamych palestínsko-izraelských rokovaní. Podľa amerického prezidenta Baracka Obamu nie je palestínska žiadosť realistická, pretože jej výsledkom nebude reálny a trvalý mier medzi oboma stranami. OSN, Spojené štáty, Európska únia a Rusko sa teraz snažia dostať obe strany k rokovaciemu stolu.
Blízkovýchodný kvartet vyzval v piatok na otvorenie nových mierových rokovaní v priebehu mesiaca s cieľom dosiahnuť dohodu oboch strán do konca roka. Blízkovýchodný vyslanec a bývalý britský premiér Tony Blair pre agentúru AFP uviedol, že presné načasovanie by „dalo všetkým šancu otestovať si úprimnosť.“
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás však nesúhlasí s obnovením mierových rokovaní s Izraelom, pokiaľ židovský štát úplne nezastaví výstavbu na okupovaných územiach. Abbás to v nedeľu povedal v Ramalláhu po návrate z New Yorku, kde požiadal o členstvo palestínskeho štátu v OSN.
„Nebudú žiadne rokovania bez medzinárodnej legitimity a bez úplného zastavenia výstavby,“ vyhlásil pred tisíckami Palestínčanov, ktorí sa zhromaždili pred vládnym sídlom. Abbás tak v podstate odmietol výzvu blízkovýchodného kvarteta na začatie mierových rokovaní do jedného mesiaca.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu Abbásovi odkázal – „Ak chcete mier, odložte nabok všetky podmienky,“ vyhlásil.
Palestínčania, ktorí mierové rokovania prerušili v septembri 2010 po porušení moratória na výstavbu argumentujú, že Izrael už Jeruzalem obsadil a zaberá im územia už dvadsať rokov.
„Vyjednávali sme o niečom,čo vôbec nesúvisí s realitou. To je ten problém,“
povedal palestínsky vyjednávač Hanán Ašráví. „Takže ak vyjednávate, získavate pre Izrael čas, aby budoval nové osady, zaberal ďalšiu zem a potom je ohrozené všetko, nielen mierový proces, ale celkové vyhliadky na mier.“Od okupácie Západného brehu postavil Izrael viac ako 130 osád na celom území, kde žije vyše 300-tisíc obyvateľov. Ďalších 200-tisíc Izraelčanov žije v štvrtiach vo východnom Jeruzaleme.
Podľa údajov palestínskeho ministerstva vnútra žije väčšina osadníkov na Západnom brehu v ôsmich veľkých osadách, ktoré chce Izrael anektovať v konečnej mierovej dohode s Palestínčanmi. Izrael považuje obe časti Jeruzalema za „večné a nedeliteľné“ a výstavbu vo východnom sektore nepovažuje za osídľovacie aktivity. Palestínčania chcú východný Jeruzalem za hlavné mesto svojho budúceho štátu.
Na schválenie potrebujú Palestínčania podporu deviatich z pätnástich členov BR OSN. Šiesti už vyjadrili podporu palestínskej žiadosti, sedem zatiaľ svoj postoj nezverejnilo, Kolumbia sa mieni hlasovania zdržať. Konzultácie BR OSN sa majú začať v sídle OSN o 15. hodine popoludní (20:00 SELČ), podľa diplomatov však bude trvať týždne, možno mesiace, kým dôjde k hlasovaniu.
Odporúčame:
Abbásov prejav sledovali desaťtisíce Palestínčanov
Palestína požiada o plné členstvo, USA ho chce zamietnuť
Palestínčania protestujú proti Obamovi
OBRAZOM: Štát je snom každého Palestínčana
Obama nepriamo odmietol prijatie Palestíny za člena OSN
Brazília vyzýva na prijatie Palestíny za plného člena
Britský poslanec označil Brusel za jarmo a otrokára
Následky palestínskej snahy budú tvrdé, vyhlásil Lieberman