BOSNA: Ospravedlnenie Srbov za Srebrenicu nestačí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Srebrenica
nezvestní z masakry v Srebrenici Foto: SITA/AP

SARAJEVO 31. marca (WEBNOVINY) – Pozostalí obetí zo Srebrenice z roku 1995 v stredu uviedli, že rezolúcia srbského parlamentu odsudzujúca zavraždenie 8000 chlapcov a mužov je bezvýznamná , pretože zločin neoznačila za genocídu. „Pre nás to skutočne neznamená nič, pretože slovo genocída nezaznelo,“ uviedla Hajra Čatičová, ktorá stojí na čele občianskeho združenia Ženy zo Srebrenice so sídlom v Tuzle. „Takú rezolúciu nemali vôbec prijať,“ povedala Čatičová ktorej muž aj syn boli medzi zavraždenými v Srebrenici. „Vieme, že zločiny sa diali v celej Bosne a máme rozhodnutie medzinárodného tribunálu, ktorý rozhodol, že v Srebrenici bola spáchaná genocída,“ dodala Čatičová.

Srbský parlament v stredu nadránom tesnou väčšinou prijal deklaráciu, ktorou formálne odsúdil masakru v bosnianskej Srebrenici a ospravedlnil sa rodinám obetí. Hlasovaniu predchádzala dlhá rozprava, ktorá odrážala pretrvávajúce rozpory v názoroch Srbov na úlohu krajiny v bosnianskej vojne. Zatiaľ čo zástancovia deklarácie hovoria o očistení národa, odporcovia ju považujú za faktické priznanie viny. Nacionalistickí poslanci však deklaráciu odmietli ako „hanebnú“ a „nespravodlivú“. Zároveň spochybnili uvádzaný počet obetí srebrenickej masakry, ktorý sa odhaduje na 8000.

Deklarácia uznáva rozhodnutie haagskeho Medzinárodného súdneho dvora (ICJ), ktorý zbavil Srbsko viny zo spáchania masakry, napriek tomu však Belehradu pripísal spoluzodpovednosť, keďže neurobil nič preto, aby jej zabránil. ICJ a Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) označujú udalosti v Srebrenici za genocídu, navrhovatelia deklarácie sa však tomuto výrazu vyhli, aby v parlamente získali čo najvyššiu podporu.

Masakra v Srebrenici je považovaná za najhorší prípad hromadného vyvražďovania na európskom kontinente od skončenia druhej svetovej vojny. Tragédii nezabránili ani mierové sily OSN, ktorá Srebrenicu vyhlásila za chránené územie.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať