PEKING 29. augusta (WEBNOVINY) – Reakcie na víťazstvo slovenského reprezentanta Mateja Tótha v chôdzi na 50 km na majstrovstvách sveta v atletike v Pekingu:
Matej Spišiak (tréner Mateja Tótha): „Prežíval som to celkom pokojne, vychutnával som si to už 6 km pred cieľom, lebo som vedel že len zázrak alebo ozajstné nešťastie ho vtedy mohli pripraviť o víťazstvo. Moja viera vyplývala z toho, že som vedel, ako dobre je pripravený. Keď som videl priebeh pretekov, bol som v pohode, teraz mnou lomcujú emócie, titul majstra sveta je niečo neuveriteľné. Maťo sa druhý rok po sebe pripravil na vrcholné podujatie tak, že získal medailu pre Slovensko. Boli sme spolu so šéftrénerom Martinom Pupišom, Maťovým otcom Viliamom a Milošom Bátovským a spoločne sme povzbudzovali. Keď Maťo vstúpil na štadión, bolo to emocionálne, vypäté, ale to k tomu patrí. Také veci sa nestávajú každý deň a treba si to užiť. Boli tam aj slzy. Verím, že to bude veľký impulz nielen pre atletiku, ale celý slovenský šport.“
Prezident Kiska zložil chodcovi Tóthovi veľkú poklonu
Matej Tóth sa stal majstrom sveta v chôdzi na 50 km
Matej Tóth sa stal majstrom sveta v chôdzi na 50 km
Peter Korčok (predseda SAZ): „Maťo podal obdivuhodný výkon. Od začiatku išiel svoje preteky, bol na to pripravený fyzicky aj psychicky. Zvládol to vynikajúco. Sme veľmi šťastní. Včera som si povedal, že keď príde na 42. km, už budeme vedieť, na čom sme. Keď tam prišiel, stále som si hovoril, ešte musíš, ešte, ešte… Vyzeral však fantasticky, uvoľnene, najlepšie zo všetkých športovcov na trati. Celý čas sme verili a dúfali, istota prišla v posledných štyroch kilometroch. Emócie sú nekončiace. Maťo zmenil históriu svojou precíznou prácou, odhodlaným prístupom, húževnatosťou aj talentom. Pre mňa je to možno najväčší športový zážitok v živote a chvíľu mi ešte potrvá, kým ho spracujem.“
Martin Pupiš (šéftréner SAZ): „Dnes sú dva veľké sviatky – výročie SNP a prvé atletické zlato z majstrovstiev sveta pre Slovensko. Bol to fantastický zážitok. Všetci sme tie preteky absolvovali s ním a keby sme mali športtestery, naše pulzy by neboli nižšie ako v jeho prípade. Keď si Maťo musel odskočiť na toaletu, bola to chvíľa, ktorá vzbudila rešpekt, ale nezľakli sme sa, že môže prísť o víťazstvo. Skončilo sa to výborne. Toto sa nedá inak hodnotiť ako fantasticky. Neviem si ani predstaviť, kto iný by mohol byť športovcom roka na Slovensku. Atletika je olympijský šport číslo 1.“
Matej Tóth (víťaz v chôdzi na 50 km): „Užíval som si už posledné 3 kilometre. Zdravil som divákov, atmosféra bola výborná. Slováci utvorili takú atmosféru, až som mal pocit, že ich je viac ako Číňanov. Bolo to skvelé. Posledný kilometer som cítil, že svaly tvrdú, ale eufóriu som už nemohol zastaviť. Vedel som, že toto si teraz treba užiť… Keď som prišiel na štadión, bolo to niečo úžasné. Nasledovalo čestné kolo, myslel som na mojich blízkych. Neviem, či sa už niekedy stalo majstrovi sveta, že musel navštíviť toaletu. Stalo sa mi to prvýkrát na pretekoch, že som si musel odskočiť, a dobre som urobil. Potom sa mi išlo oveľa lepšie. Objatie v cieli s otcom? Asi najemotívnejší zážitok. Čo bolo na majstrovstvách Európy v Zürichu, teraz sa ešte znásobilo. Naozaj krása… Robím to, čo má baví, tak prečo si to neužívať? Nebol som v strese z očakávaní, prvých 30 km som musel kontrolovať moje pocity, ale potom to zo mňa spadlo a v poslednej dvadsiatke som už vedel, že toto sú moje preteky. Nikomu som nechcel dať ani náznak šance, že by ma mohol ohroziť.“ Tóth tiež privítal, že nemusel súťažiť s Rusmi. „Som si istý, že tieto preteky v Pekingu boli čistejšie. Je skvelá správa pre atletiku a chôdzu, že ruskí reprezentanti nie sú na týchto majstrovstvách sveta,“ vyhlásil zlatý medailista Matej Tóth podľa AP.
Strieborný Austrálčan Jared Tallent bol ešte priamejší a kritickejší na margo Rusov. „Prvýkrát po dlhom čase máme ´čisté´ pódium pre medailistov. Som veľmi šťastný, že môžem stáť po boku práve s týmito mužmi, teda Tóthom a Taniim,“ vyhlásil Tallent.
Tridsaťročný Tallent sa v minulosti na vrcholných podujatiach musel neraz skloniť pred súpermi, z ktorých sa neskôr vykľuli dopingoví hriešnici. A išlo najmä o ruských chodcov. Na OH 2012 v Londýne ho takto neférovo zdolal Sergej Kirďapkin, na MS 2011 v Dägu Sergej Bakulin a Denis Nižegorodov.