V boji proti vymieraniu rastlinných a živočíšnych druhov potrebuje svet jeden dlhodobý cieľ, rovnako ako má v boji proti klimatickým zmenám. V odbornom časopise Science to navrhujú britskí a nemeckí odborníci na ochranu prírody.
Podľa nich by sa malo vymieranie druhov udržať pod 20 ročne. Platiť by pritom malo pre všetky známe druhy rastlín, živočíchov a húb na zemi aj v oceánoch.
Severka prírody
Pokrok v súvislosti so stratou biodiverzity bol dosiaľ „príliš pomalý, obmedzený alebo neúčinný“, uviedla Georgina Mace z University College London (UCL).
Koncentrácia oxidu dusičitého v ovzduší počas pandémie výrazne klesla, ESA zverejnila merania (foto)
Dosiahnutie daného cieľa by podľa nej malo zabezpečiť, aby prírodné systémy „naďalej fungovali a spĺňali potreby ľudí a zvyšku života na Zemi“.
Richard Gregory z Royal Society for the Protection of Birds a UCL označil spomínaný cieľ za „Severku“ prírody.
Milión ohrozených druhov
Je to „jasný, viditeľný cieľ pre globálnu spoločnosť, aby sme otočili krivku straty biodiverzity zhora nadol a obnovovali populácie druhov s pomocou ochrany a obnovy našich životne dôležitých ekosystémov,“ uviedol.
Lovci zabili ohrozenú gorilu, za smrť Rafikiho im hrozí doživotie alebo päťmiliónová pokuta
Vlani správa Organizácie Spojených národov (OSN) poukázala na to, že vyhynutie hrozí približne miliónu druhov. Minulý týždeň zase vedci upozornili, že ľudstvo prichádza v boji o ich záchranu o čas.
Vyše 500 druhov divokých zvierat podľa nich dohnala ľudská činnosť na pokraj vyhynutia, čo je ďalším dôkazom, že svet vstúpil do šiesteho masového vymierania.