Blue Monday: Ako si zachovať pohodu v „najsmutnejší deň v roku“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
depresia
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Každý rok, tretí pondelok v januári, sa označuje ako Blue Monday, v preklade Modrý pondelok. Ide o údajne najdepresívnejší deň roka. Tento pojem vznikol v roku 2005 ako súčasť reklamnej kampane britskej cestovnej kancelárie.

Napriek tomu, že tento koncept nie je vedecky podložený, mnohí ľudia sa v januári stretávajú so zhoršenou náladou.

Prečo je považovaný za najsmutnejší deň?

Januárové dni, zvlášť tretí pondelok v mesiaci, môžu byť pre ľudí náročnejšie pre krátke dni a nedostatok slnečného svetla. Zimné obdobie prináša menej dennej svetelnosti, čo môže spôsobiť únavu a zhoršenie nálady. Negatívne pocity podporuje aj finančný stres, keďže mnoho ľudí po Vianociach má problémy s financiami.

Ďalším spúšťačom frustrácie môžu byť aj nedodržané novoročné predsavzatia. Na konci januára si mnohí uvedomia, že svoje ciele nezvládajú napĺňať, ako si predstavovali. Po sviatočnom oddychu môže byť tiež náročné vrátiť sa späť k pracovnej rutine, a k pohode neprispievajú ani chladné a pochmúrne dni.

Tipy, ako zvládnuť Blue Monday

Hoci BlueMonday nemusí byť objektívne najhorší deň roka, pocit smútku alebo demotivácie môže byť reálny. Preto ponúkame niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zachovať si pozitívnu náladu.

Deň môžete pozitívne odštartovať pohybom. Fyzická aktivita zvyšuje hladinu endorfínov, hormónov šťastia. Na to, aby ste sa cítili lepšie, vám stačí 20 až 30 minút prechádzky alebo cvičenia. Prekonať náročný deň vám pomôže aj naplánovanie si pozitívnej udalosti. Napríklad stretnutie s priateľmi, obľúbené jedlo alebo sledovanie filmu, ktorý vás rozveselí. Vytváraniu malých radostí by ste mali venovať pozornosť.

Priatelia, kamaráti, priateľstvo, mladí, káva
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com

Praktizujte vďačnosť, každý deň si zapíšte tri veci, za ktoré ste vďační. Tento jednoduchý zvyk pomáha zamerať pozornosť na to, čo je vo vašom živote pozitívne. Pokiaľ máte možnosť, choďte na prechádzku počas denného svetla. Ak to nie je možné, pomôcť môže aj svetelná terapia.

Odborníci odporúčajú tiež vyhnúť sa negatívnym myšlienkam. Nedovoľte si kritizovať samých seba za nesplnené predsavzatia. Radšej si nastavte realistické ciele a pamätajte, že každý deň je novou príležitosťou.

Pomôcť môže aj čas strávený s blízkymi. Rozhovor s priateľmi alebo rodinou vie zlepšiť vašu náladu, keďže sociálna podpora je dôležitá pre psychické zdravie. Meditácia, hlboké dýchanie alebo jednoduchá relaxačná aktivita vám môže rovnako pomôcť uvoľniť stres a cítiť sa pokojnejšie. Pravidelný spánok a vyvážená strava majú taktiež veľký vplyv na energiu a celkovú náladu.

Pripomienka starostlivosti o duševné zdravie

Hoci Blue Monday nemá vedecké opodstatnenie, pre mnohých predstavuje pripomienku, aby sa viac starali o svoje psychické zdravie. Namiesto toho, aby ste tento deň vnímali ako čiastočne negatívny, môžete ho využiť na to, aby ste sa zamerali na veci, ktoré vás robia šťastnými.

Pamätajte, že Blue Monday je len jeden deň v kalendári a vaša pohoda nezávisí od dátumu. S pozitívnym prístupom a starostlivosťou o seba ho môžete premeniť na ďalší úspešný deň v roku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať