ŠTRASBURG 11. júna (WEBNOVINY) – Poslancom Európskeho parlamentu sa máli, že Sepp Blatter síce oznámil svoj odchod z postu prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie, ale až do zvolenia svojho nástupcu zostane v úrade.
Poslanci vyzvali na nulovú toleranciu voči korupcii
Európski zákonodarcovia Švajčiara vyzvali, aby okamžite odstúpil a odovzdal agendu menovanému dočasnému šéfovi organizácie. Apel je súčasťou uznesenia, ktoré parlament prijal vo štvrtok a v ktorom vyjadril ľútosť nad nedávnymi obvineniami z korupcie vo FIFA, ktoré vážne poškodili dôveryhodnosť a bezúhonnosť svetového futbalu. Poslanci vyzvali na nulovú toleranciu voči korupcii vo futbale a podčiarkli dôležitosť naliehavých hĺbkových štrukturálnych reforiem FIFA.
Parlament privítal odstúpenie Seppa Blattera krátko po svojom opätovnom zvolení do funkcie, ale nalieha na FIFA, aby vybrala jeho dočasného nástupcu. „FIFA by mala zaviesť transparentný, vyvážený a demokratický proces rozhodovania, ktorý by sa týkal aj voľby nového prezidenta,“ uvádza sa v texte schváleného uznesenia.
Termín volieb určia na júlovom mimoriadnom zasadnutí
V Štrasburgu sa zrodil aj postoj ku korupčným škandálom, ktoré otriasli FIFA krátko pred nedávnym kongresom v Zürichu a ktoré viedli k zadržaniu siedmich funkcionárov. „Všetci funkcionári, ktorí sa dopustili finančných deliktov, by mali byť prepustení a všetky rozhodnutia spojené s korupciou alebo trestnou činnosťou by mali byť prehodnotené,“ znie uznesenie.
Europoslanci podčiarkli dôležitosť vyšetrovania justičných orgánov Švajčiarska a USA vo veci rozhodnutia výkonného výboru FIFA o pridelení organizácie majstrovstiev sveta v rokoch 1998, 2010, 2018 a 2022 Francúzsku, Južnej Afrike, Rusku a Kataru. Privítali tiež vyhlásenie predsedu šéfa nezávislej audítorskej a revíznej komisie (FIFA) Domenica Scalu o možnom anulovaní pridelenia majstrovstiev sveta v rokoch 2018 a 2022, ak sa nájdu dôkazy, že výber organizátorov bol skorumpovaný.
Termín volieb nového prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) určia na júlovom mimoriadnom zasadnutí výkonného výboru. Predpokladá sa, že nástupcu Seppa Blattera vyberú delegáti jednotlivých krajín v období medzi decembrom 2015 až marcom 2016.
Pál Csáky (EPP): „Osobne som znechutený z toho, čo sa deje a čo sa udialo vo FIFA, vadí mi to aj ako fanúšikovi futbalu a aj ako občanovi. Je potrebné vyčistiť pomery vo FIFA a zodpovedných za korupčné správanie je treba potrestať.“
Branislav Škripek (ECR): „Škandály FIFA nám otvárajú oči. Preto by sme sa nemali rozprávať len o predstaviteľoch medzinárodných organizácii, ale aj o systéme fungovania vplyvných inštitúcií, ktoré sa prakticky nikomu nezodpovedajú. Nebojme sa ich prevetrať a postaviť na transparentných základoch. Tak, aby slúžili spoločnosti, nie osobným záujmom.“
Monika Smolková (S&D): „Pre mládež sú vrcholoví športovci vzorom. Preto je potrebné problémy FIFA riešiť čo najskôr naštartovaním reforiem v celej jej organizačnej štruktúre. Je to však iba problém futbalu? Kde sa stratila fair play a hodnoty športu, ktoré spájajú ľudí na celom svete? Nedovoľme, aby šport riadili špekulanti, manipulátori a korupčníci.“
Ivan Štefanec (EPP):
„Šport by mal ľudí učiť princípom fair play. Ak sa jeho predstavitelia uchýlia ku korupcii, svedčí to o veľkom morálnom, ale aj inštitucionálnom zlyhaní. Európska únia nemôže zasahovať do vnútorných rozhodnutí FIFA. Môže však vytvoriť také prostredie, v ktorom si každý radšej dvakrát rozmyslí, či dá alebo vezme úplatok.“
Jana Žitňanská (ECR):
„Medzi fanúšikmi futbalu je aj množstvo mladých ľudí, ktorí k futbalistom vzhliadajú ako k svojim vzorom, ktoré ich inšpirujú a ktoré chcú nasledovať. To posledné, s čím by sa mal šport spájať, je korupcia. Verím, že aj tlak zo strany EP dopomôže k reforme FIFA a k obnoveniu dôveryhodnosti futbalových funkcionárov.“