Bin Ládin choval sliepky a deťom rozdával králiky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ladin
Foto: SITA/AP

ABBOTTABÁD 4. mája (WEBNOVINY) – Takmer v úplnom utajení a odrezaný od sveta, v dome s deviatimi ženami, 23 deťmi a dvoma vernými spolupracovníkmi.

Tak prežil posledných šesť rokov svojho života Usáma bin Ládin, najhľadanejší terorista sveta. Tri dni po nedeľňajšej operácii amerických jednotiek, pri ktorej bin Ládina zabili, sa začínajú objavovať podrobnejšie informácie o podmienkach, v akých vodca teroristickej siete al-Kájda v posledných rokoch žil.

Svetové televízie, noviny aj agentúry spovedajú susedov aj predstaviteľov mesta a prinášajú často protichodné svedectvá. Zhodujú sa v tom, že osadenstvo domu skoro nikdy nevychádzalo von. Na kontakty s okolitým svetom slúžili dvaja pomocníci, ktorí chodili nakupovať, a niekedy aj na dlhšie vychádzky. Jedna zo susediek bin Ládinovcov hovorí, že ju raz zviezli luxusným autom do obchodu. Boli to podľa nej „dvaja vysokí Pakistanci, ktorí sa vždy správali galantne“.

Bez telefónu a internetu

Bin Ládinova trojposchodová vila nebola napojená na telefónnu sieť ani na internet, smeti domácnosť nevyhadzovala, ale pálila. Deti nechodili do školy a vzdelávali sa doma. Novinárom sa podarilo odchytiť aj poštára, ktorý bin Ládinovi každý deň nosil noviny. Tvrdí, že bin Ládina ani nikoho iného z domácnosti nikdy nevidel, no často videl do objektu vchádzať luxusné červené terénne auto, a viackrát v ňom bola naložená koza.

Médiá, ale aj svetoví politici sa zamýšľajú v prvom rade nad tým, ako je možné, že bin Ládin žil šesť rokov v objekte vzdialenom len niekoľko stoviek metrov od pakistanskej vojenskej akadémie na pomedzí Abbottabádu a Kákúlu. Zvláštne je aj to, že bin Ládin, ktorý sa mal podľa prevažujúcej mienky západných spravodajských služieb nachádzať v jaskyni v horách na pomedzí Afganistanu a Pakistanu, v skutočnosti žil v meste známom aj tým, že si v ňom skupujú domy bohatí ľudia a známe osobnosti.
Ladin
Foto: SITA/AP

Domácnosť bin Ládinovcov bola podľa niektorých svedectiev závislá len sama na sebe – rodina chovala okrem iného sliepky a králiky.

Tie rozdávali aj deťom, ktoré sa prišli do ich domu hrať. Novinárom to povedal 14-ročný chlapec, ktorý podľa vlastných slov býval pred niekoľkými rokmi v dome bin Ládinovcov častým hosťom, a potvrdzuje to aj 70-ročná Kuršíd Bibíová, ktorá do vily údajne vodila svoje vnúčatá.

Stavba bin Ládinovho domu v Abbottabáde sa začala pred siedmimi rokmi. Pozemok patril dvom ľuďom zo severozápadného Pakistanu, tých si však podľa agentúry AP netreba mýliť s dvoma bin Ládinovými pomocníkmi, o ktorých hovoria ich susedia.

Jemen reaguje na správu o smrti bin Ládina

Majitelia okolitých domov tvrdia, že spočiatku sa nových susedov obávali, pretože ich nekomunikatívnosť pôsobila desivo, postupne však v meste prevládol názor, že ide o hlboko veriacu rodinu, ktorá sa s okolím nechce vôbec kontaktovať. Medzi obyvateľmi tejto časti mesta však kolovali aj chýry, že v dome bývajú pašeráci drog alebo ľudí. „Všetkým bolo podozrivé, že ľudia s takým veľkým domom vôbec neprispievajú na charitu a nepomáhajú chudobným,“ hovorí 45-ročný obyvateľ mesta.

Viacerí komentátori sa pozastavujú aj nad tým, že vila síce bola rozsiahla, ale nevedia si predstaviť, ako sa do nej mohlo zmestiť 35 ľudí. Všetkých obyvateľov vily s výnimkou bin Ládina a dvoch mužov a jednej ženy, ktorí pri útoku zahynuli, odovzdali Američania pakistanským úradom. Pakistanská vláda v stredu oznámila, že „budú vydaní do krajín ich pôvodu“.

Bezpečnostné opatrenia po smrti bin Ládina

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bin LádinUsáma bin Ládin