Bezdomovectvo by mohli vyriešiť dostupné nájomné bývanie a rozvoj sociálnych služieb

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bezdomovec
Foto: ilustračné, Thinkstock.

BRATISLAVA 8. júna (WebNoviny.sk) – Na ukončenie bezdomovectva je nutný rozvoj sociálnych služieb a cenovo dostupného bývania. Zhodli sa odborníci na konferencii Cesty k ukončovaniu bezdomovectva, ktorú 6. a 7. júna v Bratislave usporiadalo občianske združenie Proti prúdu.

„Dôležitým nástrojom bude prijatie Národnej koncepcie prevencie a riešenia bezdomovectva,“ tvrdí organizátor konferencie. Ôsmy ročník celoslovenskej konferencie Ľudia bez domova 2019 otvorila zvolená prezidentka Zuzana Čaputová.

Rozhoduje sa o dôležitom dokumente

Efektívne riešenia bezdomovectva v spoločnej diskusii hľadali aj štátny tajomník Ministerstva práce a sociálnych vecí Branislav Ondruš, primátor Bratislavy Matúš Vallo, ako aj ďalší zástupcovia ministerstiev, samosprávy a odborníci z neziskových organizácií. Agentúru SITA o tom informovala Sandra Pazman Tordová z OZ Proti prúdu.

Konferencia Ľudia bez domova 2019

Na konferencii sa zúčastnilo spolu 170 účastníkov, z toho 50 rôznych organizácii poskytovateľov služieb pre ľudí bez domova z celého Slovenska. Vystúpilo 40 prezentérov vrátane piatich ľudí so skúsenosťou bezdomovectva. Odzneli inšpirácie z úspešných Housing first projektov z Holandska, z Čiech a skúsenosti Sociálnej nájomnej agentúry z Maďarska, ktorá nedávno získala ocenenie za sociálne inovácie SozialMarie. Svoj program bývania predstavil aj organizátor OZ Proti prúdu.

V súčasnosti sa rozhoduje o osude dôležitého dokumentu Národná koncepcia prevencie a riešenia bezdomovectva. Ako Pazman Tordová podotkla, Slovensko je jedna z mála krajín EU, ktorá takýto strategický dokument doteraz neprijala. Podkladový materiál koncepcie, ktorá si ako hlavný cieľ kladie ukončovanie bezdomovectva, pripravil Inštitút pre výskum práce a rodiny pri Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Právo na bývanie patrí k ľudským právam

Na príprave materiálu sa podieľalo OZ Proti prúdu a nezisková organizácia Depaul Slovensko, ktoré spolu s ďalšími neziskovkami žiadali ministra práce a sociálnych vecí a rodiny o vznik strategického materiálu už pred štyrmi rokmi.

PROTI PRÚDU: Konferencia Ľudia bez domova 2019
Novozvolená prezidentka SR Zuzana Čaputová počas 8. ročníka Konferencie Ľudia bez domova 2019 organizovanej občianskym združením (OZ) Proti prúdu s názvom Cesty k ukončovaniu bezdomovectva. Bratislava, 6. jún 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Aj keď podkladový materiál existuje, neziskové organizácie zatiaľ vnímajú realizáciu prípravy samotnej koncepcie ako otáznu. Ako Čaputová na podujatí uviedla, treba si uvedomiť, že právo na bývanie patrí k ľudským právam a bývanie je predpokladom pre možnosť nájsť si prácu a žiť dôstojný život.

„Ak nebudeme na úrovni štátu a inštitúcií hľadať riešenia a pracovať na tom, aby sme ľuďom žijúcim na ulici, ale aj sociálne slabým jednotlivcom a rodinám dali stabilné bývanie za férový nájom, tak je len malá šanca, že sa im podarí nájsť a udržať si zamestnanie a integrovať sa naspäť do spoločnosti,“ vyhlásila budúca prezidentka.

Hlboko podimenzované sociálne služby

Podľa hlavnej organizátorky konferencie Niny Beňovej z OZ Proti prúdu, riešenie bezdomovectva je v súčasnosti na Slovensku takmer výlučne orientované do sociálnych služieb a aj tie sú hlboko podimenzované.

„Skúsenosti z praxe ukazujú, že sociálne služby samotné nestačia na to, aby sa ľudia zo svojho bezdomovectva vymanili. Je potrebný aj prístup k dôstojnému a cenovo dostupnému bývaniu. Ten na Slovensku chýba a následkom toho ľudia bez domova ostávajú zaseknutí v krízových zariadeniach bez možnosti posunúť sa ďalej,“ podotkla Beňová.

„Už je čas, aby sme si kládli vyššie ciele než len to, aby ľudia bez domova nezamrzli v uliciach. Je čas rozšíriť debatu od služieb k problematike dostupného bývania – teda od manažovania problému bezdomovectva k jeho reálnemu ukončovaniu. Prijatie celoslovenskej Koncepcie prevencie a riešenia bezdomovectva je strategický nástroj ako systémovú zmenu realizovať v praxi komplexne a na všetkých úrovniach,“ dodala Sandra Pazman Tordová,

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav OndrušMatúš ValloZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR