BRATISLAVA 8. júna (WebNoviny.sk) – Na ukončenie bezdomovectva je nutný rozvoj sociálnych služieb a cenovo dostupného bývania. Zhodli sa odborníci na konferencii Cesty k ukončovaniu bezdomovectva, ktorú 6. a 7. júna v Bratislave usporiadalo občianske združenie Proti prúdu.
„Dôležitým nástrojom bude prijatie Národnej koncepcie prevencie a riešenia bezdomovectva,“ tvrdí organizátor konferencie. Ôsmy ročník celoslovenskej konferencie Ľudia bez domova 2019 otvorila zvolená prezidentka Zuzana Čaputová.
Rozhoduje sa o dôležitom dokumente
Efektívne riešenia bezdomovectva v spoločnej diskusii hľadali aj štátny tajomník Ministerstva práce a sociálnych vecí Branislav Ondruš, primátor Bratislavy Matúš Vallo, ako aj ďalší zástupcovia ministerstiev, samosprávy a odborníci z neziskových organizácií. Agentúru SITA o tom informovala Sandra Pazman Tordová z OZ Proti prúdu.
Konferencia Ľudia bez domova 2019
Na konferencii sa zúčastnilo spolu 170 účastníkov, z toho 50 rôznych organizácii poskytovateľov služieb pre ľudí bez domova z celého Slovenska. Vystúpilo 40 prezentérov vrátane piatich ľudí so skúsenosťou bezdomovectva. Odzneli inšpirácie z úspešných Housing first projektov z Holandska, z Čiech a skúsenosti Sociálnej nájomnej agentúry z Maďarska, ktorá nedávno získala ocenenie za sociálne inovácie SozialMarie. Svoj program bývania predstavil aj organizátor OZ Proti prúdu.
V súčasnosti sa rozhoduje o osude dôležitého dokumentu Národná koncepcia prevencie a riešenia bezdomovectva. Ako Pazman Tordová podotkla, Slovensko je jedna z mála krajín EU, ktorá takýto strategický dokument doteraz neprijala. Podkladový materiál koncepcie, ktorá si ako hlavný cieľ kladie ukončovanie bezdomovectva, pripravil Inštitút pre výskum práce a rodiny pri Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Právo na bývanie patrí k ľudským právam
Na príprave materiálu sa podieľalo OZ Proti prúdu a nezisková organizácia Depaul Slovensko, ktoré spolu s ďalšími neziskovkami žiadali ministra práce a sociálnych vecí a rodiny o vznik strategického materiálu už pred štyrmi rokmi.
Aj keď podkladový materiál existuje, neziskové organizácie zatiaľ vnímajú realizáciu prípravy samotnej koncepcie ako otáznu. Ako Čaputová na podujatí uviedla, treba si uvedomiť, že právo na bývanie patrí k ľudským právam a bývanie je predpokladom pre možnosť nájsť si prácu a žiť dôstojný život.
„Ak nebudeme na úrovni štátu a inštitúcií hľadať riešenia a pracovať na tom, aby sme ľuďom žijúcim na ulici, ale aj sociálne slabým jednotlivcom a rodinám dali stabilné bývanie za férový nájom, tak je len malá šanca, že sa im podarí nájsť a udržať si zamestnanie a integrovať sa naspäť do spoločnosti,“ vyhlásila budúca prezidentka.
Hlboko podimenzované sociálne služby
Podľa hlavnej organizátorky konferencie Niny Beňovej z OZ Proti prúdu, riešenie bezdomovectva je v súčasnosti na Slovensku takmer výlučne orientované do sociálnych služieb a aj tie sú hlboko podimenzované.
„Skúsenosti z praxe ukazujú, že sociálne služby samotné nestačia na to, aby sa ľudia zo svojho bezdomovectva vymanili. Je potrebný aj prístup k dôstojnému a cenovo dostupnému bývaniu. Ten na Slovensku chýba a následkom toho ľudia bez domova ostávajú zaseknutí v krízových zariadeniach bez možnosti posunúť sa ďalej,“ podotkla Beňová.
„Už je čas, aby sme si kládli vyššie ciele než len to, aby ľudia bez domova nezamrzli v uliciach. Je čas rozšíriť debatu od služieb k problematike dostupného bývania – teda od manažovania problému bezdomovectva k jeho reálnemu ukončovaniu. Prijatie celoslovenskej Koncepcie prevencie a riešenia bezdomovectva je strategický nástroj ako systémovú zmenu realizovať v praxi komplexne a na všetkých úrovniach,“ dodala Sandra Pazman Tordová,