Bernanke varuje pred príliš radikálnymi škrtmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ben Bernanke
Ben Bernanke Foto: SITA/AP

WASHINGTON 15. júla (WEBNOVINY) – Šéf americkej centrálnej banky Ben Bernanke vo štvrtok varoval pred príliš radikálnym znižovaním vládnych výdavkov, čo by podľa neho v krátkodobom horizonte ohrozilo krehké zotavenie ekonomiky. „V čase, keď Kongres skúma načasovanie a podobu zmien v rozpočte, by som chcel požiadať, aby (Kongres) vzal do úvahy, že zotavenie je naďalej dosť krehké, a že prudké a príliš rozsiahle škrty vo veľmi krátkom čase by mohli toto zotavenie poškodiť,“ povedal šéf Federálneho rezervného systému. Počas druhého dňa vystúpenia na pôde senátneho výboru pre bankovníctvo Bernanke zároveň varoval pred hrozbou platobnej neschopnosti USA, pokiaľ Kongres a administratíva prezidenta Obamu nedosiahne urýchlene dohodu o zvýšení limitu pre výšku verejného dlhu krajiny.

Rozhovory medzi Kongresom a Bielym domom o znižovaní rozpočtového deficitu uviazli v slepej uličke. Republikáni podmieňujú svoj súhlas so zvýšením limitu pre verejný dlh USA, ktorý je v súčasnosti na úrovni 14,3 bilióna USD, úspornými opatreniami v objeme 2,4 bil. USD. Federálne ministerstvo financií tvrdí, že bez dohody o zvýšení dlhového stropu krajine 2. augusta dôjdu financie na splácanie záväzkov.

Šéf americkej centrálnej banky nadviazal na svoje vyjadrenia zo stredy a zopakoval, že Federálny rezervný systém je pripravený konať, pokiaľ sa mierne zotavenie ekonomiky z recesie spomalí. Zdôraznil však že čas na ďalšie kolo mimoriadnych stimulačných opatrení zatiaľ nenastal. „Situácia je dnes komplikovanejšia … V tomto okamihu nie sme pripravení na ďalšie kroky,“ povedal Bernanke.

Agentúra S&P začala proces revízie ratingov USA s možnosťou zníženia

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s Ratings Services začala vo štvrtok proces revízie ratingov USA s možnosťou ich zníženia.
Standard and Poor's, S&P
Foto: product-reviews.net

Týka sa to dlhodobého ratingu záväzkov USA, ktorý je v súčasnosti na stupni AAA, a krátkodobého ratingu záväzkov na stupni A-1+.

Agentúra pristúpila k tomuto kroku, keďže sa Spojeným štátom nedarí zvýšiť zákonný limit pre výšku verejného dlhu. Agentúra uvádza, že od 18. apríla 2011, kedy zhoršila ratingový výhľad USA zo stabilného na negatívny, politická diskusia o fiškálnej situácii a o limite pre výšku verejného dlhu sa stále viac zamotáva.

Agentúra ďalej uvádza, že dlhodobý rating záväzkov USA môže počas nasledujúcich troch mesiacov znížiť o jeden alebo viac stupňov do kategórie AA, a to v prípade, ak sa krajina nedohodne na dôveryhodnom riešení zvyšujúcej sa dlhovej záťaže. Riziko nesplatenia vládnych dlhopisov USA, ktoré sa považujú za najbezpečnejšiu investíciu na svete, vzrástlo po tom, čo dlh federálnej vlády prekročil 16. mája zákonný strop 14,294 bil. USD. Posledný termín pre zvýšenie limitu zadlženia sa podarilo vďaka mimoriadnym opatreniam posunúť na 2. augusta. Kongres v minulosti rutinne zvyšoval limity pre verejný dlh, rokovania medzi zákonodarcami a administratívou Baracka Obamu však v súčasnosti viaznu na sporoch v otázke rovnováhy medzi rozpočtovými škrtmi a zvyšovaním daní. Agentúra Standard & Poor’s je tak po Moody’s druhou z trojice veľkých medzinárodných ratingových agentúr, ktorá začala proces revízie ratingu USA s možnosťou zníženia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ben Bernanke
Firmy a inštitúcie FED Americká centrálna banka