Odporúčame:
Výnos talianskych dlhopisov sa dostal nad kritickú hranicu
Berlusconi prežil, v parlamente však stratil väčšinu
Berlusconi prošoustal čas na reformy, tvrdí Schwarzenberg
Berlusconi fámy o svojej rezignácii odmietol
Vyhlásil, že v súčasnej situácii už nie je schopný určovať líniu politiky, akú by si predstavoval. „Cítim sa mocnejší ako slobodný občan, než ako premiér,“ povedal.
Berlusconi podľa vlastných slov číta knihu, ktorú napísal Mussolini a jeho milenka Clara Petacciová. V knihe bývalý fašistický vodca tvrdí, že „už nič neznamená a môže len dávať návrhy“. „Rovnako som sa cítil aj ja,“ konštatoval taliansky premiér. Zároveň však zdôraznil, že on nie je diktátor, hoci médiá ho tak niekedy popisovali.
Berlusconi v stredu oznámil, že odstúpi z funkcie do konca tohto mesiaca a v ďalších voľbách, ktoré by mali byť vo februári, už nebude kandidovať. Vyhlásil, že týmto rozhodnutím sa „cíti oslobodený“. Svoj odchod avizoval už po utorňajšom hlasovaní parlamentu, v ktorom jeho koalícia stratila väčšinu.
Ako Berlusconi povedal, z postu premiéra odíde po prijatí dôležitých ekonomických reforiem, ktoré jeho vláda sľúbila ostatným členom Európskej únie. Prijatie zákonov bude trvať niekoľko týždňov. Kandidátom Berlusconiho strany Ľud slobody sa stane Angelino Alfano.
„Hneď, ako budú reformy schválené, odstúpim. Proces by sa mal ukončiť do konca mesiaca. Cítim sa oslobodený,“ povedal Berlusconi pre La Stampa. Po odstúpení premiéra má prezident niekoľko možností – reformu súčasnej stredopravej koaličnej vlády, vytvorenie vlády národnej jednoty alebo predčasné voľby.
Talianska opozícia žiada, aby parlament do budúceho pondelka schválil rozpočtové reformy, prijatím ktorých Berlusconi podmienil svoj odchod z funkcie. Opozičné strany požiadali predstaviteľov parlamentu, aby pripravili podmienky na čo najskoršie prerokovanie a schválenie príslušných zákonov, uviedla v stredu Anna Finocchiarová, šéfka frakcie najsilnejšej opozičnej Demokratickej strany v talianskom Senáte.
V utorok stratil Berlusconi parlamentnú väčšinu
O odstúpení premiéra informovala kancelária talianskeho prezidenta Giorgia Napolitana, s ktorým sa Berlusconi stretol po utorňajšom hlasovaní parlamentu o takzvanom štátnom účte. To bolo považované za rozhodujúcu skúšku pre čoraz nepopulárnejšieho premiéra, a hoci snemovňa návrh schválila, výsledok je považovaný za porážku, keďže znamená stratu parlamentnej väčšiny.
„Až bude splnený tento záväzok, premiér predloží hlave štátu svoju rezignáciu,“ vyhlásila Napolitanova kancelária. Prezident potom „pristúpi k tradičným konzultáciám“, pričom bude venovať „najvyššiu pozornosť postojom a návrhom každej politickej sily“.
Podľa vyhlásenia Berlusconi počas stretnutia preukázal, že „si uvedomuje dôsledky hlasovania“, ale aj „naliehavú potrebu poskytnúť promptné odpovede na očakávania európskych partnerov“.
Berlusconiho koaličná vláda hlasovaním v dolnej komore parlamentu nakoniec prešla, štátny účet za rok 2010,ktorý je podmienkou prijatia nového štátneho rozpočtu, však poslanci schválili len vďaka rozhodnutiu opozície zdržať sa hlasovania.
Návrh v 630-člennej snemovni získal len 308 hlasov, čo líder opozičnej Demokratickej strany Pier Luigi Bersani okomentoval slovami, že vláda v nej už viac nemá väčšinu. Bersani zároveň vyzval premiéra, aby rezignoval. „Cítím sa zradený,“ povedal po hlasovaní Berlusconi.
Odchod Berlusconiho z funkcie predtým požadoval dokonca aj líder koaličnej Ligy Severu Umberto Bossi, ktorý je jeho dlhoročným spojencom. Na neistú politickú situáciu v Taliansku pred hlasovaním reagovali oslabením aj európske akciové trhy.