BEŇÁKOVÁ: Na lekárov na Haiti sú Slováci hrdí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekár Marcel Sedlačko ošetruje malého chlapca
Lekár Marcel Sedlačko ošetruje malého chlapca. Asociácia samaritánov SR, ktorej je prezidentom doktor Sedlačko pomáhala obetiam zemetrasenia na ostrove Haiti. Foto: SITA/Asociácicia samaritánov SR

BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Na slovenských lekárov na Haiti boli Slováci takí hrdí ako na hokejistov alebo futbalistov. Vyhlásila to v rozhovore pre agentúru SITA nová predsedníčka Platformy mimovládnych rozvojových organizácií Nora Beňáková. „Veľmi sa mi páčil príklad slovenských lekárov na Haiti, myslím, že ako naši ľudia sú napríklad hrdí na slovenských hokejistov, futbalistov, tak boli v tom momente hrdí na týchto slovenských lekárov. Keby Slovensko malo čo najviac takýchto dobrých značiek a ľudí, ambasádorov dobrej vôle, ktorí ho reprezentujú a ukazujú aj našim ľuďom, že aj malá krajina vie spraviť niekde vo svete pozitívnu zmenu,“ podotkla Beňáková. Tvrdí, že jej snom je, aby „čo najviac našich ľudí bolo vo svete a mohli sme si povedať, že nielen Slovensko pomáha vo svete, ale samotní Slováci pomáhajú vo svete“.

Podľa Beňákovej „pomáhať vždy treba ľuďom, ktorí sú zasiahnutí zemetrasením alebo nejakou náhlou udalosťou, kedy je to naozaj nutné bez ohľadu na to, aký je tam režim. Rozvojová pomoc, ktorá má byť udržateľná, by však mala byť podmienená tým, že sa zlepšuje vládnutie“. Beňáková je zároveň jednoznačne proti poskytovaniu peňazí priamo do rozpočtov rozvojových krajín. „Nie som zástanca budgetary support alebo dávania rozpočtu priamo vládam bez toho, aby do kontroly použitia peňazí vládou neboli zapojené aj miestne a európske mimovládne organizácie, lokálne samosprávy a miestni ľudia. Len liať peniaze vládam bez toho, aby sa kontrolovalo, či sa naozaj dostanú k príjemcom pomoci, to pre mňa určite nemá zmysel,“ tvrdí. „Napríklad Sudán je veľmi problémový a krehký, čo sa týka trvácnosti rozvoja. Situácia rozvojovej krajiny záleží od jej vlády, od miery korupcie, od miery konfliktov, občianskej vojny, svoju rolu tiež zohráva aj klíma a prírodné katastrofy. Určite by pomoc budovať inštitúcie a dobré vládnutie či boj proti korupcii mali byť súčasťou aj našich rozvojových intervencií,“ dodala Beňáková.

Za výrazný rozvoj pochválila Beňáková Latinskú Ameriku a Juhoafrickú republiku. „Keď sa niekde zlepšila chudoba za posledných desať rokov, tak to bola Latinská Amerika a Juhoafrická republika. V tretine krajín sa ešte zhoršila a v tretine krajín zostala rovnaká,“ podotkla. Ako však vzápätí dodala, aj Afganistan zaznamenal výrazný vývoj. „Chodila som tam od roku 2003 do roku 2008 každý rok, takže som mohla vidieť vývoj, ale ten išiel dvoma smermi. Na jednej strane sa bohužiaľ zhoršila bezpečnostná situácia, ale na druhej strane sa obnovil veľký počet obydlí, škôl, firiem. Už len to, že vidíte dievčatá v školách, študentky na univerzite, tak to boli naozaj veľké posuny. Afganistan je krajina, ktorej obyvatelia, keď dostanú možnosť, sa veľmi rýchlo vedia zapojiť. Nie všade, viac v mestách ako na vidieku, ale tie zmeny tam proste sú,“ uzavrela.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Nora Beňáková