Waleský futbalista v službách Realu Madrid Gareth Bale si z kvalifikačných zápasov o postup na ME 2020 priniesol do Španielska zranenie, ale nechce, aby sa o ňom bližšie informovalo.
Bayern chce urobiť krok k osemfinále Ligy majstrov, Real Madrid potrebuje vyhrať v Turecku
Bale požiadal vedenie svojho zamestnávateľa, aby nezverejnilo lekársku správu o jeho zdravotnom stave, čo bola doposiaľ bežná prax v španielskom klubovom futbale v prípade chorých alebo zranených hráčov. Takéto lekárske správy obsahujú podrobnosti o povahe zdravotného problému aj očakávanej dobe na zotavenie.
Hráč „Zo skla“
Tridsaťročný Bale je známy častými zraneniami, vďaka čomu dostal na Pyrenejskom polostrove prezývku „Zo skla“. O najnovšom zdravotnom probléme svetoznámeho krídelníka sa však veľa nevie, lebo Real Madrid vyhovel hráčovej prosbe a o jeho zranení bližšie neinformoval.
Podľa denníka Marca Bale svojím postojom strhol pozornosť viacerých ďalších futbalistov, ktorí rovnako prejavili záujem o nezverejňovanie údajov o ich zdravotnom stave.
Video: Lobotkova Celta prehrala o gól, Granada predbehla Barcelonu a vedie La Ligu
„V španielskom práve sa v článku 22 ods. 4 zákona č. 31/1995 uvádza, že prístup k lekárskym informáciám zamestnanca nesmie jeho zamestnávateľ verejne poskytnúť bez súhlasu pracovníka. V tomto prípade je pracovníkom futbalista a platia pre neho rovnaké práva,“ uvádza Marca, ale aj portál anglického denníka Daily Mail.
Informácie o zraneniach
Momentálne lekári a zdravotné tímy v kluboch La Ligy čoraz viac riešia vzniknutú situáciu a hľadajú možné východiská či poskytovať informácie o zranených hráčoch, keď si to neželajú. „Tieto informácie by potom mohli mať negatívny vplyv na rokovania o novej zmluve alebo prípadnom predaji hráčov,“ tvrdí Marca.
Podľa Daily Mail v Anglicku majú kluby Premier League oficiálne zakázané informovať o povahe zranení svojich hráčov, ale toto právo majú tréneri mužstiev. Tí môžu o tom hovoriť počas oficiálnych tlačových konferencií.
Urobili sme dve chyby, ktoré nepatria na túto úroveň futbalu, povedal Šporar po prehre Slovana
„V Anglicku zákon o ochrane údajov z roku 1998 obsahuje časť o zdravotných problémoch, ktorý stanovuje, že zamestnávatelia musia zabezpečiť spravodlivé a zákonné spracovanie osobných údajov alebo informácií o hráčoch. Spracovanie zahŕňa získanie takýchto údajov, ich uloženie, zdieľanie aj vymazanie,“ píše Daily Mail.
Len vážne zranenia
V nemeckej Bundeslige kluby zverejňujú informácie o zdravotnom stave hráčov iba vtedy, ak utrpia vážne zranenie. Napríklad Bayern Mníchov nedávno potvrdil, že Niklas Süle si začiatkom tohto mesiaca roztrhol väz v kolene, čo ho vyradilo zo zvyšku celej sezóny.
„Niektoré talianske kluby, napríklad AS Rím, vydávajú lekárske vyhlásenia o zraneniach svojich hráčov, ale zdržia sa v nich podrobností. Vo Francúzsku je to opäť inak. Najväčší francúzsky klub Paríž Saint-Germain bežne poskytuje lekárske vyhlásenia o hráčoch,“ dodáva portál dailymail.co.uk.