V niektorých oblastiach Azerbajdžanu platí stanné právo. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ) na svojej webovej stránke. Počas zavedenia stanného práva sa zjednodušuje a zrýchľuje proces trestného konania a uložené tresty bývajú prísnejšie.
Prísny zákaz vychádzania
Zároveň od 28. septembra platí na neurčito prísny zákaz vychádzania v čase od 21:00 do 06:00. Stanné právo je zavedené v mestách Baku, Sumgayit, Gendža, Jevlach, Mingačevir, Naftalan a okresoch Apšeron, Jabrajil, Fizuli, Bejlagan, Agdam, Terter, Gojgol, Daškesan, Gadabaj, Tovuz, Šamkir a Gazach.
Danko: Tak ako Orbán chráni Maďarov, tak by som chcel aj ja Slovákov
Najnovšie boje medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach vypukli v nedeľu 27. septembra ráno, pričom sa z nich obe strany obviňujú navzájom. Náhorný Karabach obývajú etnickí Arméni a Azerbajdžan stratil kontrolu nad oblasťou vo vojne začiatkom 90. rokov.
Obe strany majú vysokú vojenskú prítomnosť pri demilitarizovanej zóne, ktorá región oddeľuje od zvyšku Azerbajdžanu. Smrteľné boje v oblasti vypukli naposledy v lete 2016.
Brusel eskaláciu odsúdil
Európska únia v súvislosti s najnovšími bojmi na Kaukaze medzi arménskymi separatistami a Azerbajdžanom o oblasť Náhorného Karabachu varovala regionálne mocnosti, aby do tohto konfliktu nezasahovali. Zároveň odsúdila „vážnu eskaláciu“ napätia, ktorá ohrozuje stabilitu v regióne. Tá si podľa agentúry AFP počas niekoľkých hodín vyžiadala už vyše päť desiatok ľudských životov.
Ako uviedol hlavný hovorca pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ, Slovák Peter Stano, Brusel nemôže potvrdiť správy o vstupe vonkajších síl, no dodal, že „žiadne vonkajšie zasahovanie do tohto konfliktu nie je akceptovateľné“.
Smrteľné boje v oblasti predtým vypukli naposledy v lete 2016. Najnovšia séria konfliktov medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach sa začala v nedeľu ráno, pričom každá strana pripisuje zodpovednosť za ne tej druhej.
Podľa Stana únia žiada okamžité prímerie, jeho prísne dodržiavanie, deeskaláciu napätia a zastavenie akýchkoľvek nepriateľských prejavov.
„Nikto by nemal mať záujem a nikto nebude mať prospech z vypuknutia vojny. Práve tomu chceme zabrániť. Európska únia ako medzinárodné spoločenstvo vyzýva všetky zúčastnené strany, aby okamžite prestali. Všetkých ostatných aktérov v regióne zároveň žiadame, aby prispeli k zastaveniu tejto konfrontácie,“ doplnil.