BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Sci-fi Avatar Jamesa Camerona je s celosvetovými tržbami vo výške 1,859 miliardy dolárov (asi 1,32 miliardy eur) finančne najúspešnejším filmom v dejinách. Vo vyhlásení pre médiá to potvrdili filmové štúdiá 20th Century Fox. Niektoré americké médiá už pritom o prekonaní rekordu informovali v utorok s tým, že jeho tržby dosiahli 1,844 miliardy amerických dolárov (asi 1,309 miliardy eur). „Je to oficiálne, kráľ sveta je znovu kráľom sveta,“ povedal pre agentúru AFP analytik Jeff Bock. „Tak ako samotná loď, mnohí pozorovatelia si mysleli, že rekord Titanicu je nepotopiteľný. No nie je. Nechajte to na kapitána lode, Jamesa Camerona, aby potopil vlastné plavidlo a znovu sa vynoril s úplne novým svetom,“ doplnil. Len sám James Cameron dokázal prekonať rekord svojho oscarového Titanicu (1997), ktorého celosvetové tržby dosiahli 1,843 miliardy dolárov, a stal sa tak filmárom s dvoma najlepšie zarábajúcimi filmami v dejinách. Zatiaľ čo ale Titanic podľa Bocka na svoj rekord potreboval 41 týždňov premietania, filmu Avatar na to stačilo 39 dní. Až 72 percent celosvetových tržieb pritom tvoria príjmy z 3D projekcií.
Snímka Avatar so Samom Worthingtonom, Sigourney Weaver a Michelle Rodriguez v hlavných úlohách sa odohráva vo vzdialenej budúcnosti. Ochrnutého vojnového veterána Jakea Sullyho vyšlú na planétu Pandora, ktorú obýva ľuďom podobný národ Na’vi s vlastným jazykom a kultúrou. Jake Sully je členom expedície, ktorej cieľom je ťažba drahého minerálu. Pobyt pre človeka je na Pandore možný až po vytvorení jeho genetického dvojníka, hybridu Avatara, ktorý môže byť ovládaný psychikou oddelenou od ľudského tela a fyzicky zodpovedá pôvodnému obyvateľstvu Pandory. Počas expedície Jake Sully stretáva krásnu Neytiri z národa Na’vi a zbližuje sa s pôvodným obyvateľstvom. Stojí tak pred rozhodnutím, na koho stranu sa má postaviť v záverečnom boji o planétu. Snímka si vyslúžila chvály najmä vďaka špeciálnym efektom a použitiu nových technológií. Film s celkovou dĺžkou viac ako 160 minút takmer celý pozostáva z počítačovej animácie s použitím najnovších technológií „zachytenia pohybu“ a 3D snímania. Svetovú premiéru mal Avatar 10. decembra 2009 v Londýne. Cameron už pritom za snímku získal dva Zlaté glóbusy – v kategóriách Najlepšia réžia a Najlepší dramatický film roka.
Ako ale upozorňuje magazín The Hollywood Reporter, po zohľadnení inflácie je situácia úplne iná. Celosvetové tržby Titanicu z roku 1997 totiž majú po zarátaní inflácie v súčasnosti hodnotu asi 2,5 miliardy dolárov. Historickému rebríčku teda v skutočnosti vládne historická romantická snímka Odviate vetrom, ktorá si v roku 1939 na svoje konto pripísala celosvetové tržby 400 miliónov dolárov. Tie totiž v súčasnosti zodpovedajú asi šiestim miliardám dolárov.
SITA/AFP